Ugrás a tartalomra

Az arab nevek a legkedveltebbek Miskolcon

Létrehozva
A házasságkötések, születések számának alakulása városunkban talán nem meglepő, de a legnépszerűbb utónevek annál inkább.
Kép

Városunkban különleges trendek figyelhetők meg abból a szempontból, hogy a szülők milyen utónevet választanak gyermeküknek. Viszont az évi házasságkötések és születések száma az országos tendenciát követi. A miskolci polgármesteri hivatal sajtóosztályától érdeklődtünk, hogy 2024-ben ez hogyan alakult.

Miskolcon a házasságkötések kapcsán a következő számadatokat kaptuk: 2022-ben 968-an, 2023-ben 723-an, míg 2024-ben 665-en házasodtak össze. Ebből az látható, hogy az országos folyamatokat követve – ahogyan ez a KSH adatokból nyomon követhető – Miskolcon is évről évre egyre kevesebb házasságot kötnek.

Az, hogy a házasságkötés egyre népszerűtlenebb, nem speciálisan magyar, hanem európai jelenség. Több magyarázat létezik arra, hogy ennek mi lehet az oka, de valószínűleg a globális társadalmi berendezkedéssel és a fogyasztói kultúrával, digitalizációval függhet össze. Ez nem kedvez a tartós személyes kapcsolatok kialakulásának és egyre jellemzőbbek az egyszemélyes háztartások.

Az egzotikus vonzóbb

A gyermekszületések számában szintén valamelyest csökkenés tapasztalható. Ugyanis 2023-ban 3754 újszülött gyermeket anyakönyveztek, 2024-ben pedig már csak 3606-ot. A gyermekvállalás még komolyabb elköteleződést és áldozatot kíván a házaspároktól, a stresszes életmód és a bizonytalan jövő sem kedvez ennek. Gyakoriak a fizikai akadályok is, sokfelől hallani, hogy bár szeretnének, de hosszas próbálkozás után sem jön össze a baba.

Végül a legérdekesebb trendről, a Miskolcon legkedveltebb utónevekről: a tájékoztatás szerint tavaly a lánynevek közül az arab eredetű Amira, a latin Luca, a francia Linett, az orosz Nadin és a szintén arab Nazira volt a legnépszerűbb. A fiúnevek közül pedig a héber eredetű Ádint, a germán Ármint, a héber Nátánt, valamint az arab Ramizt választották a legtöbben. Újonnan anyakövezhető lánynév pedig a latin eredetű Amanda változata az Ámándá, a brit-francia Elodi és az arab Jasira voltak. A fiúknál pedig az arab Abdin és a hindu Sankar.

Ebből jól látszik, hogy a hagyományos és a régi magyar nevek nem felkapottak, hanem inkább a különleges utóneveket választják a szülők gyermekeiknek. Ezek közül is legfőképpen az arab és héber eredetűeket kedvelik.

 

Ez is érdekelhet

Képgaléria
I. Miskolci Tartalékosok Családi Napja
"Vigyázz! Pihenj!" - családi napon kapcsolódtak ki a város tartalékosai
MiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
A Miskolci Rendvédelmi Technikum Stromfeld Kollégiumának zöldterülete adott otthont a miskolci tartalékosok első családi napjának.
Magyarország legnagyobb curlingcsarnoka készülhet el Miskolcon
MiskolcSportSzabadidő
A város alpolgármestere közösségi oldalán osztott meg képeket a készülő beruházásról.
A képzőművészet nindzsája: díjazták a grafikust
MiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldKultúra
A grafikusok a kultúra frontvonalán teljesítenek, a munkájukat azonban kevésszer ismerik el: a képzőművészet nindzsáiként nesztelenül, láthatatlanul dolgoznak.
Nem a pénteken érkezett hidegfront lett a megváltó
Miskolc
A címbeli állítás mind a hőmérsékleti, mind pedig a csapadékviszonyok szempontjából elmondható. Szombatra csak átmenetileg és csupán árnyalatnyit lesz visszafogottabb a meleg, vasárnap ismét melegszik az idő.