Ugrás a tartalomra

Miskolc levegőminőségéről 8. - Ég. És? – Ez mindenkinek égés

Létrehozva
A szabadtéri tűzesetek 99 százaléka emberi felelőtlenségre vezethető vissza!

Miskolcon 2020 szeptembere óta tilos a város közigazgatási határain belül a zöldhulladékok égetése. Az avar és a kerti hulladék égetésének betiltása nem csak a levegőminőség javítása miatt nagy jelentőségű.

A tavasz kezdetével megérkeznek a böjti szelek és a tűzoltóknak egyre több dolga akad a szárazfű tüzek miatt. A kiváltó okok között gyakoriak azok az esetek, amelyekben az avar- és kerti hulladék égetés során veszti el az égető személy az uralmat a megrakott tűz felett. Statisztikai adatok alapján a szabadtéri tűzesetek 99 százaléka emberi felelőtlenségre vezethető vissza.

Elég egy kóbor szikra és a hobbikertes területeken hamar átterjed a tűz a környező épületekre, az elhagyott telkek sűrű aljnövényzete pedig kifejezetten kedvez a tűz térhódításának. Az erős, szeles időben meggyújtott hulladék méteres lángjai néhány perc alatt több telekre is átterjedhetnek. 

2020-ban Miskolc területén több mint 133 hektár égett le, ez több mint 300 focipályányi területet jelent! 2021 március közepéig már 12 esetben volt szükség a tűzoltók beavatkozására 2,6 hektáron. Ezek többsége megelőzhető lett volna a nyílt téri égetések elkerülésével.

A MIÖR-höz is sok – 2020 évben 110 eset – nyílt téri égetésre vonatkozó bejelentés érkezik.

A szárazfű tüzeknél nem csak az anyagi kár és a tűzoltási költségek jelentősek, hanem a légszennyezés, valamint a természetpusztítás is. A levegőbe kerülő szennyezőanyagok mennyisége a nagy kiterjedés miatt az avarégetéshez képes megtöbbszöröződik. Egy nagyobb kupac avar 6 órán keresztül történő égésével annyi PM10 részecske keletkezik, mint 250 autóbusz 24 órai folyamatos közlekedése során. Elképzelhető, hogy mi történik, amikor a zöldhulladék égetés elszabadul, és 5‑10‑szeres területen tarol. Ráadásul minden útjába kerülő éghető anyagot elpusztít, ami tovább növeli a légszennyezettséget.

Mi magunk is sokat tehetünk a levegőminőség javítása érdekében! Az avar- és kerti hulladék égetés tilalmának betartásával a szárazfű tüzek nagy része megelőzhető. A zöldhulladék égetése helyett válasszuk a komposztálást! Ehhez segítséget nyújt a HungAIRy projekt komposztkeret osztási kampánya, ami a járványhelyzet függvényében 2021-benis folytatunk.

Ha avar- vagy kertihulladék-égetést tapasztalunk a környezetünkben, tegyünk bejelentést a MIÖR zöld számán: 06-80/46-00-46. Tanácsadásért forduljanak ökomenedzsereinkhez a hungairy@miskolc.hu címen, aktualitásokért pedig kövessék a ZöMi-Zöld Miskolc Facebook-oldalt!

A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg. Célja a levegőminőség javítása 10 magyarországi városban, így Miskolcon is.

Kép

 

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Ünnepélyes szoboravatás, Czibere Tibor bronz mellszobra
Az egyetem emblematikus alakjának állítottak emléket
MiskolcOktatásTudomány
Czibere Tibor bronz mellszobrát szerda reggel leplezték le a Miskolci Egyetem előcsarnokában.
Nagy volumenű kátyúmentesítés a Csabai kapuban
Miskolc
Közlekedési információk szerda reggel.
Visszatér a forróság
Miskolc
Megközelíti a 40 fokot a hőmérő higanyszála.
Képgaléria
Mi-Shop építkezés
Jól halad a Mi-Shop építése
Miskolc
Az épület szerkezetkész. Jelenleg az előtető fedését és a belső terek kialakítását végzik.