Ugrás a tartalomra

Illegális földhasználók

Létrehozva
A termőföldek aranykorona értékének ezerszeresét fizettetik ki bírságként azokkal a gazdálkodókkal, akik március 15-ig nem jelentették be a földhivataloknál az egy hektárnál nagyobb földek használatának megkezdését. Most kezdték az ellenőrzést és a tapasztalat az, hogy a kisebb területeken gazdálkodók még mindig nem ismerik a jogszabályt. Akinek bárhol az országban termőföldje van, annak azt a jogszabály szerint művelnie kell.
Ha pedig műveli, be is kell jelenteni a Földhivatalban. Ez a kötelezettség a használót terheli, tehát nem feltétlenül a tulajdonost. A használatot maximum húsz évre lehet bejegyeztetni, de az a gyakorlat, hogy többségében ötéves szerződéseket kötnek a tulajdonosok és a használók. Mielőtt lejár a határidő, a Földhivatal értesíti a használót. 

Hogy mindig világos legyen, ki, melyik földet használja, annak praktikus oka is van. A földhasználathoz igen komoly jogok kapcsolódnak, például a földalapú támogatások. Ezek nem a tulajdonost, hanem a földhasználót illetik. Hogyha vita van, akkor csak és kizárólag ebből a most már közhiteles földhasználati nyilvántartásból lehet eldönteni azt, hogy ki veheti igénybe a földalapú támogatásokat.

A bejelentést jellemzően azért mulasztják el a megbüntetettek, mert nem ismerik a jogszabályt. A bejelentés elmaradása összefügg azzal is, hogy ma Magyarországon az átlagos birtokméret még mindig csak 1,7 hektár, s leggyakrabban bérleti szerződéssel művelik azokat.
A fizetni való mindig a terület aranykorona értékének ezerszerese. A legnagyobb bírságok százezres nagyságrendűek, a legtöbb sem haladja meg az egymillió forintot. Az összes kivetett bírságnak egyébként csupán csak a 60 százalékát fizetik be, a többit be kell hajtani.