Ugrás a tartalomra

MSZP: védjük meg a pedagógusokat

Létrehozva
Kevésnek és hatástalannak tartja a pedagógusok védelmében nemrégiben meghozott jogszabály-módosításokat Kormos Dénes MSZP-s országgyűlési képviselő, a parlament oktatási bizottságának tagja. Ezért több szocialista képviselőtársával egyetemben ősszel új törvénymódosítást kezdeményez, egységesebb, hatékonyabb intézkedéseket szorgalmazva.
Kormos Dénes sajtótájékoztatóján elmondta: véleményük szerint a tavaszi ülésszak végén a parlamentben benyújtott törvénymódosítás - mely szerint az iskola házirendjében nyilvánosan meghatározhatók azok a szabályok, amelyek betartása a közoktatási intézmények területén tartózkodó szülők és más egyéb személyek számára is kötelező - nem oldja meg az iskolai erőszakkal kapcsolatos problémákat. Még akkor sem, ha a szabálysértésekről szóló kormányrendelet a közoktatásra vonatkozóan oly módon egészül ki, hogy a szülő vagy gyám aki a közoktatási intézmény területén botrányt okoz, 150 ezer forint pénzbírsággal sújtható. Kormos Dénes szerint a parlament jó irányba indult el, a módosítások azonban ebben a formában inkább jelzésértékűek, gyakorlati hasznuk, hatásuk kétséges.

- Nem írtam alá ezt a módosítást, mert borsodi MSZP-s képviselőtársaimmal úgy gondoljuk, nem oldja meg a problémát. Az iskolai fegyelmi helyzet, a jogok és kötelességek itteni viszonya egyfajta lecsapódása az egész társadalom belső fegyelmének. Éppen ezért megítélésem szerint nagyon fontos, hogy azokban az intézményekben, ahol ezeket a szabályokat már az alapoknál el lehetne sajátítani, minden szükséges személyi és tárgyi feltétel rendelkezésre álljon ehhez. - Ebben kell segítenünk, ugyanis önmagában az iskola és a pedagógusok nem tudják megoldani a gondokat - hangsúlyozta Kormos Dénes.

A képviselő ezért az őszi ülésszakban újabb törvénymódosításokat kezdeményez, véleménye szerint három területen van szükség gyors és hatékony intézkedésekre.

1. Szakmai módszertani támogatást kell adni a pedagógusoknak, a költségvetésben pedig meg kell teremteni az iskolapszichológusok alkalmazásának feltételeit.

 
2. A kapcsolódó szakmai intézmények számára egyértelműen elő kell írni az együttműködés és a gyors intézkedés kötelezettségét, ha az iskola megkereséssel él feléjük. A pedagógusok ugyanis gyakran panaszkodnak tehetetlenségre és eszköztelenségre, - problémáik megoldásában nem tudnak megfelelő kapcsolatot kialakítani a gyámügyesekkel, a gyermekjóléti szolgálatokkal és a rendőrséggel.

3. Az országban helyre kell állítani a jogok és kötelességek egységét, ha kell, újabb jogszabályokkal, illetve a meglévők mindenkire érvényes megtartásával, megtartatásával.