Az árvíz okozta károkról, ezek felméréséről, a helyreállítási munkák előkészítéséről tartott sajtótájékoztatót pénteken dr. Ódor Ferenc, a B.-A.-Z. Megyei Védelmi Bizottság elnöke.
Mint elhangzott, az elmúlt időszak természeti katasztrófáit elsősorban a Sajón, a Bódván és a Hernádon levonuló árhullámok okozták, amelyek megdöntöttek minden eddigi rekordot. A Hernádon 70 cm-rel, a Sajón 40 cm-rel, a Bódván pedig 35 cm-rel haladta meg a víz szintje az eddig mért legmagasabb vízállást.

Június 6-án csaknem húszezren dolgoztak a borsodi gátak megerősítésén, a veszély elhárításána. A védekezők száma ezekben a napokban átlagosan 16 ezer körül volt, munkájukat 1600 gép segítette, a helikopterektől kezdve a honvédségi kétéltűeken át a homok kitermelésében, helyszínre szállításában, mentésben részt vevő munkagépekig. Június 9-től, az ár levonultával fokozatosan csökkentik a védekezők számát, jelenleg nagyjából kétezren dolgoznak. Dr. Ódor Ferenc a megyei védelmi bizottság nevében köszönetet mondott mindenkinek, aki akár szervezetten, akár egyénileg, önkéntesen részt vett a védekezési munkákban, vagy adományával, támogatásával segített.
Az elnök szólt a kormányzati segítségről is: mint mondta, több ezer embert irányítottak ide, az önkormányzatok védekezési kiadásait, valamint a kötelezően ellátandó feladatokhoz szükséges intézmények, utak helyreállítási költségeit teljes egészében megtéríti az állam. Száz százalékban kártalanítják azon mezőgazdasági területek tulajdonosait is, akiknek a földjére a lakóterületek mentése érdekében át kellett terelni a vizet, vagy védekezési, felvonulási területként vették igénybe.

Az elkövetkező időszakban 17 munkacsoport kezdi meg a károsodott lakóingatlanok kárbecslését, állapotfelmérését, a mérnökkamara szakértői ingyen vállalták ebben a közreműködést. Holló Csaba, a Magyar Mérnöki Kamara országos alelnöke elmondta, hogy az eddigi bejelentések alapján körülbelül háromezer ingatlant kell megvizsgálni.
Jelenleg is több ezer ember van még kitelepítve, bár számuk folyamatosan csökken. A tájékoztatón elhangzott: arra törekednek, hogy a fedél nélkül maradt embereket egy-egy ellátó intézménybe koncentrálják, illetve hogy mielőbb a lakóhelyükön tudjanak számukra szállást, ellátást biztosítani.
A megyei védelmi bizottság elnöke a közeljövő legfontosabb faladatai között említette a az árvízi területek fertőtlenítését, és a szúnyogirtást is.
Mint elhangzott, az elmúlt időszak természeti katasztrófáit elsősorban a Sajón, a Bódván és a Hernádon levonuló árhullámok okozták, amelyek megdöntöttek minden eddigi rekordot. A Hernádon 70 cm-rel, a Sajón 40 cm-rel, a Bódván pedig 35 cm-rel haladta meg a víz szintje az eddig mért legmagasabb vízállást.

Június 6-án csaknem húszezren dolgoztak a borsodi gátak megerősítésén, a veszély elhárításána. A védekezők száma ezekben a napokban átlagosan 16 ezer körül volt, munkájukat 1600 gép segítette, a helikopterektől kezdve a honvédségi kétéltűeken át a homok kitermelésében, helyszínre szállításában, mentésben részt vevő munkagépekig. Június 9-től, az ár levonultával fokozatosan csökkentik a védekezők számát, jelenleg nagyjából kétezren dolgoznak. Dr. Ódor Ferenc a megyei védelmi bizottság nevében köszönetet mondott mindenkinek, aki akár szervezetten, akár egyénileg, önkéntesen részt vett a védekezési munkákban, vagy adományával, támogatásával segített.
Az elnök szólt a kormányzati segítségről is: mint mondta, több ezer embert irányítottak ide, az önkormányzatok védekezési kiadásait, valamint a kötelezően ellátandó feladatokhoz szükséges intézmények, utak helyreállítási költségeit teljes egészében megtéríti az állam. Száz százalékban kártalanítják azon mezőgazdasági területek tulajdonosait is, akiknek a földjére a lakóterületek mentése érdekében át kellett terelni a vizet, vagy védekezési, felvonulási területként vették igénybe.

Az elkövetkező időszakban 17 munkacsoport kezdi meg a károsodott lakóingatlanok kárbecslését, állapotfelmérését, a mérnökkamara szakértői ingyen vállalták ebben a közreműködést. Holló Csaba, a Magyar Mérnöki Kamara országos alelnöke elmondta, hogy az eddigi bejelentések alapján körülbelül háromezer ingatlant kell megvizsgálni.
Jelenleg is több ezer ember van még kitelepítve, bár számuk folyamatosan csökken. A tájékoztatón elhangzott: arra törekednek, hogy a fedél nélkül maradt embereket egy-egy ellátó intézménybe koncentrálják, illetve hogy mielőbb a lakóhelyükön tudjanak számukra szállást, ellátást biztosítani.
A megyei védelmi bizottság elnöke a közeljövő legfontosabb faladatai között említette a az árvízi területek fertőtlenítését, és a szúnyogirtást is.