
A magyarországi folyókon tegnap 2569 kilométeren volt érvényben védelmi készültség: a fővárosban és tizenegy megye 271 településen kellett továbbra is az ár-, illetve a belvíz ellen védekezni. A belvízzel elöntött terület csaknem 200 ezer hektár, ennek fele vetésszántó.
A korábban kitelepített lakók közül 4149-en még mindig nem térhettek vissza otthonukba. Az árvíz elvonulása után egyre több vályogház dől össze, s repedeznek a korábban elöntött, téglából épült ingatlanok is. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság pénteki információ szerint az ország ár- és belvíz sújtotta régióiban 51 településen nagyjából 200 épület dőlt össze – a legtöbb ezek közül Borsod-Abaúj-Zemplén megyében.

Tegnap megközelíthetővé vált viszont Tornaszentandrás és Tornabarakony - a két utolsó, elzárt Bódva-völgyi településhez vezető utakról reggelre levonult a víz, így immár személyautóval is megközelíthetők.
Az apadó észak-magyarországi folyók mellett már nem kell árvízveszélytől tartani, de a Zagyva jobb és bal partján, az Újszász és Jászberény közötti szakaszon, a Tisza-tó körül, Poroszló–Kisköre–Tiszafüred között, továbbá Kisköre-Szórópuszta és Pusztataskony-Fegyvernek között még mindig árvízvédelmi készültség van. Csütörtök este megnyitották a tiszaroffi szükségtározót, hogy csökkentsék a Tisza vízszintjét, Szolnokon pedig felkészültek a tetőzésre: ezt keddre várják, a folyó vize az előrejelzések szerint megközelíti majd a 2000-ben mért eddigi legnagyobb, 1040 centiméteres szintet.