Ugrás a tartalomra

Árvíz: mindenhol megszűnt a rendkívüli készültség

Létrehozva
Az országban mindenhol megszűnt a rendkívüli készültség – írja pénteki közleményében az Országos Műszaki Irányító Törzs. Edelény, Szendrő, Hídvégardó, Boldva, Miskolc, Felsőzsolca, Ócsanálos, Kesznyéten, Hernádnémeti és Bőcs településeken tovább folytatódott a szivattyúzás, a miskolci vízügyi igazgatóság összesen 12 darab, nagy teljesítményű szivattyú üzemeltetésével segít az önkormányzatoknak a védekezésben. Felsőzsolcán a töltésátvágásokat egy kivétellel már helyreállították.
A Közép-Tiszán minden idők második legnagyobb terhelése éri a védvonalakat, de a gátak változatlanul jól bírják a terhelést. A töltéseknek még legalább másfél hétig kell tartaniuk a magas vízszinteket. A Tiszaroffi tározó 60 százaléka van feltöltve, így ott folyamatosan figyelik, milyen a víz minősége. A tározó optimális ürítésére terv készül, figyelembe véve a lehetséges újabb, kisebb árhullámokat és a már említett vízminőség alakulását.

arvized2.jpg

A Dunán már a Tisza torkolatánál is levonult az árhullám, és megszűnt a visszaduzzasztó hatása. A Felső-Tisza, a Körösök és a Maros vízgyűjtőjére hétvégére 20-30 millimétert jeleznek előre, ami újabb kisebb, rövid idejű árhullámokat indíthat el a már eddig is telt medrekben. A magyarországi folyók fővédvonalain egyébként összesen 1656 kilométer hosszon van védelmi készültség.

Az Országos Műszaki Irányító Törzs pénteki közleménye szerint a tiszai tetőzést leszámítva, Magyarország valamennyi folyója apad. A rendkívüli készültség már mindenhol megszűnt az országban.

arviz_blaha.jpg

A Hortobágy-Berettyó és a Körösök vízrendszerébe frissítő víz betáplálását végzik, hogy javuljon a víz minősége, a belvíz-beemelés miatt ugyanis több helyen pusztulnak a halak. Mind a 12 környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság területén elrendeltek belvízvédelmi készültséget, ez az ország 91 szakaszából összesen 69-et érint.