Ugrás a tartalomra

Formálódik a szlovák kormány

Létrehozva
Kilencórás tárgyalás után a kormányalakítás konkrétabb körvonalakat kapott. Iveta Radicová kijelölt miniszterelnök közölte: formálódnak az egyes tárcák hatáskörei ésletisztultak a pártok igényei. Véglegesült, hogy az SDKÚ-DS-nek 5, az SaS-nek 4, aKDH-nak és a Most-Hídnak 3-3 bársonyszéke lesz az új kormányban.
A pártok megállapodtak, hogy minden tárcánál egy-egy államtitkár lesz, pártállását tekintve a miniszterrel azonos pártból. Radicová szerint az elemi bizalomra építettek, amikor ilyen döntést hoznak. Most a pártok szervein a sor, hogy megvitassák a kialakult helyzetet, vagyis azt, hogy elvben melyik párt milyen tárcát kap vagy kaphatna meg. Mivel mind a négy pártban sok a jó szakember, mindegyik jóval több posztra tudna minisztert állítani, mint ahány bársonyszéket megkaphat. Eldőlt az is, hogy nem szűnik meg az emberjogi kormányalelnöki poszt. Ehhez viszont a jogköreit és hatásköreit fogják módosítani, s ahogy Radicová jelezte: több minisztériumtól csoportosítanak majd át ide teendőket. Nem hivatalos hírek szerint e tárca élére a Most-Híd állíthat jelöltet. A kormányalakítási megbeszélések hétfőn (június 28.) délután 15 órakor folytatódnak. Iveta Radicová nem zárta ki, hogy július 8-áig, a parlament alakuló üléséig a kormányalakítás nem fog befejeződni.  

Forrás: freepress.hu