A figyelemfelhíváson túl, az útátjárók forgalombiztonsági szemléjére is sor került, amely alapján megállapítható volt, hogy az átjárók zömének aktuális forgalomtechnikai állapota az előírásoknak megfelelő. A prevenciót szolgálta a fenti átjárókban biztosított jól látható rendőri jelenlét, amelynek feltehető hatásaként a vasúti átjáró előtti megállásra, az arra történő ráhajtásra vonatkozó rendelkezések gépjárművezetők által történő megszegése, az egyéb jogsértések számához viszonyítva elenyésző arányban fordult elő.
A demonstratív rendőri jelenlét ellenére azonban 27 gépjárművezető így is a vasúti átjárót biztosító jelzőberendezés tilos jelzésén haladt át, amely szabályszegések joghatályos módon rögzítésre kerültek. Fentieken túl egyéb jogsértések elkövetése miatt az ellenőrzésben résztvevő rendőrök 88 fővel szemben helyszíni bírságot szabtak ki, 43 fővel szemben szabálysértési feljelentés tettek, 196 esetben közigazgatási eljárás kezdeményeztek, többségében biztonsági öv használatának elmulasztása, illetve sebességtúllépés miatt, de több esetben a mobil rádiótelefon használatára vonatkozó rendelkezések megsértését is észlelték. Az intézkedések során 3 forgalmi engedélyt is elvettek a helyszínen. A szankciók ellenére a közlekedők többségénél többnyire pozitív fogadtatásra talált az ellenőrzés és a figyelemfelhívás ténye.
Elmondható, hogy a kerékpárosok és a gyalogosok kevésbé tekintik magukra nézve kötelezőnek az átjárókra vonatkozó szabályokat. A fenti jogsértések egy részét a gyalogosok és kerékpárosok tilos jelzésen történő áthaladása képezte. A jogsértés magyarázataként gyakran hangzott el a túl hosszú várakozási időre való hivatkozás.
A MÁV Zrt. munkatársai az átjárókban való biztonságos közlekedésre felhívó szórólapokat adtak át a közlekedők részére.
2010. június 24-én a MÁV Zrt. és az ORFK-OBB közös sajtótájékoztatót tartott „Vonat ütközik egy szabálytalanul sínen tartózkodó gépkocsival” címmel, amelynek során egy megrendezett balesettel került szemléltetésre az ilyen jellegű ütközések „pusztító” eredménye.
A kampány része a Nemzetközi Vasútegylet (UIC) és az Európai Unió által 2009-ben életre hívott, „Közlekedj biztonságosan a vasúti átjárókban!”elnevezésű Nemzetközi Útátjárós Biztonsági Kampánynak. A több mint 40 országban elindított kampány öt kontinensen egy ún. Nemzetközi Útátjárós Biztonsági Nappal (ILCAD) kezdődött, hogy még nagyobb figyelmet kapjanak a közút-vasút szintbeli kereszteződések. A szervezők elsődleges célja felhívni a közlekedők figyelmét arra, hogy ezek a balesetek minden esetben elkerülhetők, ha a gépjárművezetők betartják a közlekedési szabályokat, és tisztában vannak az útátjárókban előforduló veszélyekkel. Tudatosítani kell a közúti közlekedés résztvevőiben, hogy akár járművel, akár pedig gyalogosan közlekednek, igen nagy kockázatot vállalnak akkor, ha a vasúti átjárókra vonatkozó szabályokat megszegik.
A demonstratív rendőri jelenlét ellenére azonban 27 gépjárművezető így is a vasúti átjárót biztosító jelzőberendezés tilos jelzésén haladt át, amely szabályszegések joghatályos módon rögzítésre kerültek. Fentieken túl egyéb jogsértések elkövetése miatt az ellenőrzésben résztvevő rendőrök 88 fővel szemben helyszíni bírságot szabtak ki, 43 fővel szemben szabálysértési feljelentés tettek, 196 esetben közigazgatási eljárás kezdeményeztek, többségében biztonsági öv használatának elmulasztása, illetve sebességtúllépés miatt, de több esetben a mobil rádiótelefon használatára vonatkozó rendelkezések megsértését is észlelték. Az intézkedések során 3 forgalmi engedélyt is elvettek a helyszínen. A szankciók ellenére a közlekedők többségénél többnyire pozitív fogadtatásra talált az ellenőrzés és a figyelemfelhívás ténye.
Elmondható, hogy a kerékpárosok és a gyalogosok kevésbé tekintik magukra nézve kötelezőnek az átjárókra vonatkozó szabályokat. A fenti jogsértések egy részét a gyalogosok és kerékpárosok tilos jelzésen történő áthaladása képezte. A jogsértés magyarázataként gyakran hangzott el a túl hosszú várakozási időre való hivatkozás.
A MÁV Zrt. munkatársai az átjárókban való biztonságos közlekedésre felhívó szórólapokat adtak át a közlekedők részére.
2010. június 24-én a MÁV Zrt. és az ORFK-OBB közös sajtótájékoztatót tartott „Vonat ütközik egy szabálytalanul sínen tartózkodó gépkocsival” címmel, amelynek során egy megrendezett balesettel került szemléltetésre az ilyen jellegű ütközések „pusztító” eredménye.
A kampány része a Nemzetközi Vasútegylet (UIC) és az Európai Unió által 2009-ben életre hívott, „Közlekedj biztonságosan a vasúti átjárókban!”elnevezésű Nemzetközi Útátjárós Biztonsági Kampánynak. A több mint 40 országban elindított kampány öt kontinensen egy ún. Nemzetközi Útátjárós Biztonsági Nappal (ILCAD) kezdődött, hogy még nagyobb figyelmet kapjanak a közút-vasút szintbeli kereszteződések. A szervezők elsődleges célja felhívni a közlekedők figyelmét arra, hogy ezek a balesetek minden esetben elkerülhetők, ha a gépjárművezetők betartják a közlekedési szabályokat, és tisztában vannak az útátjárókban előforduló veszélyekkel. Tudatosítani kell a közúti közlekedés résztvevőiben, hogy akár járművel, akár pedig gyalogosan közlekednek, igen nagy kockázatot vállalnak akkor, ha a vasúti átjárókra vonatkozó szabályokat megszegik.