Ugrás a tartalomra

Gyengülő dollár borzolja a piacokat

Létrehozva
A tegnapi nap híre kétségtelenül a dollár euróval szembeni további gyengülése volt, ahogy azt a hétvégi elemzésünkben szereplő grafikonból valószínűsíteni lehetett. Az elmozdulás – amennyiben nem hal el a következő napokban – középtávon is jelentős lehet.
Az amerikai piacok a hétfői pihenést követően jelentős emelkedéssel nyitottak, de az optimista nyitást egész nap tartó esés követte, melyben vezető szerepet kapott a közepes kapitalizációjú papírokat tömörítő Russel2000 index, ami jelentős relatív gyengeséget tudott felmutatni. A piac mélye tehát egyáltalán nem fest jól.

Az esést egyetlen – tényleg negatív – makrogazdasági hír befolyásolta, mely szerint az amerikai ISM – beszerzési menedzser index – értéke a vártnál rosszabbul alakult.
A szektorindexek közül a közműszolgáltatók mellett a technológiai és energia papírok teljesítettek a legjobban, ami ismét vegyes képet mutat a piacról.
Technikailag nagy negatívum, hogy nem tudtak érdemben emelkedni az amerikai piacok, legjobb esetben is csak oldalazásnak minősíthetjük a tegnapi napot. Ez bizonytalanná teszi egy pozitív korrekció kialakulását.
Európában ugyanakkor általános volt az optimizmus, így a mai nap negatív piacnyitásra számíthatunk az amerikai zárás tükrében.

Indexek 
Érték Napi vált. (%)
Nasdaq Composite 2093,88 0,1%
S&P 500 1028,06 0,54%
Russell 2000 590,03 -1,49%
DJ Stoxx 50E 2578,69 2,83%
DJ Stoxx TMI 236,17 2,54%
DAX 5940,98 2,15%
CAC40 3423,36 2,73%

Devizák 
Érték Napi vált. (%)
EUR/HUF 283,88 -0,49%
USD/HUF 224,55 -1,37%

S&P500 (USA)

A kezdeti emelkedés hamar esésbe fordult és ezzel ismét negatív előjelet kapott a mozgása. Apró, de nem jelentéktelen pozitívum ugyanakkor rövidtávon, hogy az 1020-as támasz egyelőre tartani tudott.

20100707spx.png

Pozitív: Az elmúlt három nap mélypontjai egyre magasabbak.
Negatív: Nincs pozitív korrekció.
Összegzés: Összességében akár oldalazásnak is felfoghatjuk a tegnapi napot, hiszen vegyesek a technikai jelek, így bármelyik irányba azonos valószínűséggel következhet a folytatás. A megelőző esés és az 1050-es ellenállás jelentette nyomás mégis inkább a további esés irányába billenti a mérleg nyelvét, ha csak egy hajszállal is. 

Russel2000 (USA) – 60 perces grafikon

Nem nagyon foglalkozott az index a túladottsággal és tegnap túlesve az elmúlt két napot jutott új négy hónapos mélypontra.

20100707rut.png

Pozitív: Nem említhető.
Negatív: Semmi pozitív korrekció nincs.
Összegzés: Újabb lendületet kaphatott tegnap az esés, amely így jó eséllyel juttatja 550 közelébe az árfolyamot. Addig csak 575-ön találhat némi támaszt. A tegnapi nappal végérvényesen kiesett az elmúlt bő egy hónap árfolyamsávjából, így a 610-670-es ársáv a jövőben komoly ellenállást fog jelenteni számára. 

Földgáz (Árupiac)

Egyelőre lendületesen tudott megkapaszkodni 4,5 felett, bár az elmúlt három nap oldalazásában egy erős forgalmú eső napot is becsempészett. Ezt fejelte meg a tegnapi csúnya napi rajzolattal, ami napon belüli emelkedéssel, majd 4,9-ről történő határozott zuhanással telt, negatív előjelet festve a folytatás elé.

20100707foldgaz.png

Pozitív: 4,5 felett maradt.
Negatív: Csúnya napon belüli fordulás tegnap.
Összegzés: Az elmúlt két napban bőven felfedezhetők negatív jegyek, így a 4,5-ös támasz valószínűleg ismét tesztelésre kerül a közeljövőben. Amennyiben nem, az nagy fegyvertény lenne az emelkedés mellett.

Platina (Árupiac)

Nem áll fényesen a szénája, mivel harmadjára kóstolja meg a napokban az 1500-as támaszát, ami egyben az elmúlt bő fél évben épített tető (?) támaszvonala is. Ha ez elesik, akkor komolyabb esés elébe nézhet.

20100707platina.png

Pozitív: Még tart 1500.
Negatív: Minél több a letörési kísérlet, annál gyengébb a támasz.
Összegzés: Napon belül már többször is a támasz alá került, sőt májusban kétszer alatta is zárt, de még visszakapaszkodott. A jelenlegi technikai képből egyelőre nincs jele a pozitív fordulatnak, így nagyobb az esélye a letörésnek.

Solar Capital Markets Zrt.