Ugrás a tartalomra

Kiállítás, díjátadó, megemlékezés

Létrehozva
Ünnepi megemlékezéssel, díjátadóval egybekötött kiállítás-megnyitót tartottak csütörtökön a Herman Ottó Múzeum Papszer úti kiállító épületében. A jelenlévőket dr. Viga Gyula, a B.-A.-Z. Megyei Múzeumi Igazgatóság megbízott vezetője köszöntötte, aki elmondta: a Visegrádi Országok partnermúzeumainak együttműködésében már több rendezvény megvalósult, ezúttal a lengyelországi Sosnowieci Múzeum vándorkiállítását tekinthetik meg Miskolcon.  
A partnerintézmények közé tartozik a csehországi Ostravai Múzeum, a szlovákiai Trencséni Múzeum valamint a miskolci Herman Ottó Múzeum is.

papsze.jpg

Dr. Viga Gyula kiemelte a támogatók, szponzorok jelentőségét a kultúrában, művészetben - ezek közül is a Tiszai Vegyi Kombinát szerepét, amely a régió meghatározó mecénásának számít, s számos kulturális kiadvány, rendezvény, létrejöttét, intézmény működését támogatta, támogatja. Olvasó Árpád, a TVK vezérigazgatója a Múzeumi Pantheonnál elmondott beszédében fontosnak nevezte, hogy a gazdaság szereplői a kultúra támogatásán keresztül is részt vegyenek a közéletben, s reményét fejezte ki, hogy a tíz évre visszatekintő, gyümölcsöző együttműködés a vállalat és a múzeum között még nagyon sokáig folytatódni fog. A vezérigazgató köszönetet mondott az intézménynek azért a hiánypótló, ismeretterjesztő tevékenységért, amelyben az általuk "idehozott" diákokat részesíti.

papsze1.jpg

Ezt követően adták át a 2007. januárjában létrehozott, Szabadfalvi József-díjat. A múzeum egykori igazgatójáról elnevezett elismerést évente egy alkalommal, az Északkelet-Magyarország múzeumi ügyében kiemelkedő tevékenységet folytató szakembereknek ítélik oda - olyanoknak, akik a kuratórium megítélése szerint nagyban hozzájárultak a térség kulturális tevékenységének hazai és nemzetközi megismertetéséhez. A Varga Éva szobrászművész által készített plakettet idén Hadobás Sándor, a Rudabányán működő Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bányászattörténeti Múzeum igazgatója vehette át.

papsze2.jpg

Zbigniew Studencki, a Sosnowieci Múzeum igazgatója a Három császár háromszögében (Sosnowiec: Lengyelország sorsa kicsiben) c. vándorkiállítást ajánlotta a közönség figyelmébe, majd Katona Tamás történész előadását hallgathatta meg a közönség, "Lengyel és magyar szabadságküzdelmek a 19. században" címmel.