Ugrás a tartalomra

Helyreállt a rend a magyarok megtámadott táborában

Létrehozva
Helyreállt a rend a Multinacionális Erők és Megfigyelők Békefenntartó Missziójának (MFO) egyiptomi táborában, amelyet az iszlámellenes amerikai amatőr film miatt feldühödött beduinok támadtak meg pénteken délután.
A gázai-izraeli határ közelében, a Sínai-félszigeten lévő el-Gora tábor elleni támadásban két kolumbiai és egy egyiptomi katona megsebesült - közölte szombatra virradóra az egyiptomi biztonsági erők szóvivője. A táborban több mint 40 magyar katona, illetve rendőr teljesít szolgálatot. Nekik nem esett bántódásuk. A MENA egyiptomi hírügynökség jelentette, hogy a táborban helyreállt a rend, az el-Gora bázist az egyiptomi biztonsági erők ellenőrzik. Biztonsági források pénteken arról számoltak be, hogy a beduinok betörtek a táborba, felgyújtottak egy őrtornyot, illetve egy vagy több gépjárművet. 

Kveck Péter egyiptomi magyar nagykövet szombaton felkeresi a tábort, látogatása a támadástól független, annak időpontját már korábban egyeztették.

A békefenntartó misszióban 12 ország katonái szolgálnak. A Honvédelmi Minisztérium augusztusi közlése szerint a Sínai-félszigeten 26 magyar katona és 16 rendőr teljesít szolgálatot. A megfigyelők az 1979-es egyiptomi-izraeli békeszerződés betartását ellenőrzik a félszigeten. A tábor 1500 katona szálláshelye. Az egyiptomi hadsereg erősítést küldött a helyszínre.

A nyugati országok külképviseletei ellen napok óta zajló támadásokat az ENSZ is elítélte. "A Biztonsági Tanács tagjai a lehető legélesebben elutasítják a nagykövetségek és konzulátusok elleni erőszakcselekmények sorozatát" - jelentette ki a BT soros, szeptemberi elnöke, Peter Wittig német ENSZ-nagykövet helyi idő szerint pénteken este. "Nagyon aggódunk a támadások miatt. A diplomáciai képviseletek szellemisége békés, mert a jobb megértést szolgálják" - fogalmazott. Mint mondta, a támadások semmivel sem magyarázhatók, "mindegy, hogy kik, mikor és milyen indíttatásból" követik el. 

Wittig szerint őrködni kell az alapvető elvek betartása felett. "A diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény szerint a fogadó országok felelősek a nagykövetségekért és kötelesek minden lépést megtenni a támadókkal szemben" - hangsúlyozta. A BT felszólította a kormányokat, hogy tegyenek meg mindet a képviseletek és azok személyzete megóvására.

MTI