Ugrás a tartalomra

A siketek nyelvén is értenek

Létrehozva
Az esélyegyenlőségi kérdésekkel foglalkozó Kerek Judit és dr. Gyökér Ádám munkája során is használni szokta a jelnyelvet. A fogyatékos emberek világnapja apropóján beszélgettünk a polgármesteri hivatal munkatársaival.

Magánemberként kihívást láttam benne, aztán feltettem a kérdést magamnak: milyen civil és esélyegyenlőségi referens lennék, ha meg sem próbálom megtanulni a jelnyelvet? – mondja motivációiról Kerek Judit. A polgármesteri hivatal koordinációs osztályának munkatársa a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségénél (SINOSZ) látta a felhívást a jelnyelvi tanfolyamról, miskolci irodájukba jár tanfolyamra dr. Gyökér Ádám kollégájával.

Kép
Fotó: Juhász Ákos

– Kifejezetten hasznos, ha a siket ügyfelekkel, partner szervezetek munkatársaival is tudunk kommunikálni – teszi hozzá a polgármesteri kabinethez tartozó referensi csoport vezetője. Kiemeli: ma már egyébként is egyre szélesebb körben válik nyitottá, elérhetővé a miskolci polgármesteri hivatal. A fogyatékossággal élők egyre kevesebb akadállyal szembesülnek az ügyintézés során. – A személyes kihívás mellett motivált az is minket tehát, hogy olyat tanuljunk, amit a hivatali munkánk során tudunk hasznosítani.

– Ez tényleg fontos. Vannak siket munkatársaink, ma már tudunk velük is kommunikálni. És a partner szervezetek is értékelik ezt a gesztust, ajándéknak tartják. Tudják, hogy a szabadidőnk terhére járunk tanfolyamra – mutat rá Judit, aki elmondása szerint nagyon sokat tanul a tanfolyamokon, és nem csak a jelnyelvet. – Nagy mértékben fejlődik a metakommunikációs készségünk. A halláskárosult vagy siket embereknek sokkal fejlettebb a nonverbális kommunikációjuk, fantasztikusan tudják kifejezni magukat a jelelés által.

Ádám azt hangsúlyozza, hogy ma már elvárható, hogy egy polgármesteri hivatalban bármilyen fogyatékossággal élő nyugodtan tudja intézni ügyeit. – És nem bánjuk, hogy mi ebben úttörők vagyunk. Ez azért egy picit büszkeséggel is eltölt minket – fűzi hozzá.

Kép
A jelelésnél fontos az artikulálás, a mimika, a fotó kedvéért került le a maszk

December 3-a a fogyatékkal élő emberek világnapja. Ez mások mellett az érzékenyítés fontosságára is felhívja a figyelmet. Miskolcon minimum 10 ezer fogyatékkal élő ember van, ez azt jelenti, hogy körülbelül 40 ezer embert érint ez az élethelyzet, ha egy átlagos, négyfős családdal számolunk. – Tudjuk, hogy a családok számára egy fogyatékkal élő személy 24 órás szolgálatot jelent. De egy ilyen élethelyzet a munkavállalásra, az egészségügyi ellátásra, a szabadidős tevékenységre, az ügyintézésre, az életminőségre egyaránt kihat. Fontos tehát, hogy társadalmi és egyéni szinten is, a törvényalkotástól a gyermekünk neveléséig figyelembe vegyük a fogyatékkal élő embertársaink sorsát, támogatását – mondják.

Már tartanak az egyeztetések a jövőre hatályát vesztő Helyi Esélyegyenlőségi Programról. Ádám úgy fogalmaz: soha ekkora hangsúlyt és figyelmet nem kapott még a program, mint most. A városháza nyitottságát és dolgozóinak elhivatottságát mutatja, hogy számítanak a civilek véleményére, javaslataira. Ehhez egy úgynevezett Részvételi Irodát is kialakítottak a polgármesteri hivatal portája mellett (fotóink is itt készültek – a szerző). Szívesen fogadnak minden olyan alulról jövő kezdeményezést, ami az önkormányzatot érintheti, kapcsolódik az esélyegyenlőséghez, például a fogyatékkal élők mindennapjainak akadálymentesítése kapcsán. A javaslatokat – a járványhelyzetre való tekintettel – elsősorban e-mailben várják a hivatal@miskolc.hu címre.

Ez is érdekelhet

Zivatarveszély miatt elsőfokú figyelmeztetést adtak ki
Miskolc
Egy nyugat felől érkező hullámzó hidegfront előterében a nap első felében még kicsi eséllyel, majd elsősorban délután és kora este már nagyobb területen, nagyobb eséllyel alakulhatnak ki zivatarok, akár hevesebbek is.
Képgaléria
I. Miskolci Tartalékosok Családi Napja
"Vigyázz! Pihenj!" - családi napon kapcsolódtak ki a város tartalékosai
MiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
A Miskolci Rendvédelmi Technikum Stromfeld Kollégiumának zöldterülete adott otthont a miskolci tartalékosok első családi napjának.
Magyarország legnagyobb curlingcsarnoka készülhet el Miskolcon
MiskolcSportSzabadidő
A város alpolgármestere közösségi oldalán osztott meg képeket a készülő beruházásról.
A képzőművészet nindzsája: díjazták a grafikust
MiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldKultúra
A grafikusok a kultúra frontvonalán teljesítenek, a munkájukat azonban kevésszer ismerik el: a képzőművészet nindzsáiként nesztelenül, láthatatlanul dolgoznak.