Ugrás a tartalomra

Öt éves sikertörténet a Miskolci Újrahasználati Központ

Létrehozva
Százak keresik fel minden héten a MiReHu lakossági boltját, ahol szó szerint fillérekért lehet használt bútorokhoz, ruhákhoz, edényekhez, játékokhoz és sok egyébhez jutni a hét két napján.
Kép
Öt éves a Miskolci Újrahasználati Központ. Fotó: Mocsári László

Október 30-án ünnepli ötödik születésnapját a MÚK – Miskolci Újrahasználati Központ. Az esemény apropóján Miskolc polgármestere Tóth-Szántai József is felkereste az intézményt szerdán, hogy gratuláljon az eredeti ötlethez és az immár öt éve tartó sikeres megvalósításhoz. 

- Ez a Miskolci Újrahasználati Központ egy olyan ötletből született, amelynek eredménye most itt látható körülöttünk. Amikor beléptem, azt mondtam, milyen jó régi könyvek között lenni, de van itt számos egyéb régiség is, amelyek lehet, hogy hulladékként végezték volna, miközben másnak még örömet okoznak majd. Ez az egész gondolat és ötlet, ami itt öt éve megvalósul, megtanít minket egy olyan dologra, amit az apáink, nagyapáink még tudtak, csak mi már elfelejtettük: ha a tárgyakat jól használjuk és nem úgy éljük az életünket, hogy egy pillanat alatt mindent eldobunk és váltunk másra, veszünk újat, akkor ezeknek a tárgyaknak az értéke megnő. Már csak azért is, mert egykor a családtagjaink, szeretteink kezében voltak, és ez teljesen mást jelent, mint egy új tárgy megfogása – fogalmazott a polgármester. 

Kép

Hozzátette, jó pár éve kíséri már figyelemmel azt a munkát, amit a MiReHu itt végez, és örömmel vette a meghívást erre az ünnepségre. Kiemelte, kedves a szívének az itt végzett munka, amely jól illik abba a koncepcióba is, amelyet a Bükk városának hívnak, és arról szól, hogy kerüljünk újra közelebb az élő dolgokhoz. Számára egy régi könyv vagy bútor is lehet egyfajta élő dolog, mert valaki életének része volt korábban. 

- Egyszerűen izgalmas dolog kézbe venni egy régi könyvet, megnézni, hogy valaki írt-e bele valamit, van-e valamilyen jele a személyes kötődésnek. Öt évvel ezelőtt talán még nem is látszott, hogy az újrahasznosítás nem csak tárgyak, hanem emlékek és a múlt egy-egy darabjának a megmentéséről is szól. Egy kis csoda az is, hogy emberek bejárnak ide könyvekért vagy csak úgy olvasni. Ki gondolta volna öt évvel ezelőtt, hogy eljutunk ide? – tette fel a költői kérdést Tóth-Szántai József, aki megköszönte a munkát és gratulált mindazoknak, akik ezt kitalálták és működtetik. 

Preview Image
Lapozz a galériába!

Ladányi Roland, a MiReHu Nonprofit Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, maga a MiReHu sem régi vállalat még, tavaly volt tízedik éves, ebben egy jelentős mérföldkő ez az öt éves születésnap. Az újrahasználati központ rengeteg sikert könyvelhetett el ez idő alatt, azon túl, hogy egy ilyen platformot teremtettek, kialakult körülötte egy komplett szociális rendszer is, amely sok embert kapcsol össze. Sikerült kialakítani a találkozási pontot az egyik oldalon feleslegessé vált tárgyak és a másikon az új felhasználók között. Ezzel nem csupán segíteni tudnak embereknek, családoknak, de a kidobott szemét mennyiségét is csökkentik, esélyt adva sok, még akár évekig használható eszköz és használati tárgy megmentésének. 

Kép

Ebben az újrahasznosításban egy fontos elem az, hogy a cég munkatársai nem csak kiválogatják és rendszerezik a még használható eszközöket, hanem hozzáadott munkájukkal növelik azok értékét is, legyen szó felújításról, összeszerelésről vagy például bútorok újra kárpitozásáról. Ez utóbbit be is mutatták. Kiderült, a kárpit anyaga maga is hulladék, mégpedig a legtöbb esetben kidobott farmernadrág. 

- Mi azt szoktuk mondani itt a kollégákkal, hogy ez is egy miskolci régiségvásár nálunk, csak ez minden héten kétszer van nyitva. A koncepciónk az volt már a kezdetekkor, hogy ez mindenkinek legyen a hasznára, de leginkább a lakosságnak. Nálunk van egyedül az a szolgáltatás is, hogy kimegyünk ingyen a házakhoz és elhozzuk a felajánlott tárgyakat. Ez is egyfajta lomtalanítás, de fontos, hogy a használható eszközök nem vállnak hulladékká. Az újrahasználattal megelőzzük, hogy hulladék legyen az, ami valakinek még hasznos. Aki azt gondolja, hogy már nincsen szüksége bizonyos tárgyaira, eszközeire, annak már nem csak az az egyetlen lehetősége van, hogy kidobja, hanem leadhatja hozzánk. Azt gondolom, a mi legnagyobb sikerünk ebben az, hogy öt év alatt eljutottunk oda, hogy rengeteg felajánlásunk van. Akár heti három-négy is. A lakosok kezdik ezt felfedezni és így sok tárgyból nem lesz hulladék – vázolta az igazgató. 

Kép

Rámutatott, további előrelépés másokhoz képest, hogy nem egyszerűen kiválogatják és beteszik a boltjukba eladásra a tárgyakat, hanem fel is újítanak, például bútorok kárpitozásával, lefestésével. A következő fázisban pedig szeretnének elindítani egy webáruházat, elsősorban cégeknek, amelyeknek lehetőségük lenne felajánlani hasznosításra a leselejtezendő eszközeiket vagy átvehetnének egymástól is, amivel a fenntarthatóságért is tennének. Ladányi Roland szerint, egy szépen felújított bútor is nézhet ki jól. Sőt, kifejezetten divatos ma a retro.

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Miskolci Táncházak 50 éve
A miskolci táncházmozgalom fél évszázadát ünnepelték
MiskolcKultúra
A hetvenes években kibontakozó magyar táncházmozgalom a mai identitásunknak, kultúránknak is az alapja. Miskolc az elsők között kapcsolódott be.
A véradók világnapján is felhívták a figyelmet a véradás fontosságára
MiskolcEgészség
Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) a június 14-ei világnapon mondott köszönetet állandó véradóinak és kollégáinak.
Képgaléria
Modellautók vették birtokba a Tudomány és Technika Házát
MiskolcSzabadidő
Egy napra a miskolci modellautósok birodalmává változott a TTH, ahol versenyezni is lehetett a kis autókkal.
Képgaléria
Fergeteges juniálissal zárta idén is tanévét a Jókai református iskola
MiskolcOktatás
Az intézmény oktatói, tanulói, fenntartói és a szülők családias hangulatú sokadalmon búcsúztak a tanévtől.