Ugrás a tartalomra

Elhunyt a szabolcsi születésű Lenkovics Barnabás, az Alkotmánybíróság korábbi elnöke

Létrehozva
Életének 75. évében, hosszan tartó, súlyos betegség után távozott az élők sorából a rakamazi születésű Lenkovics Barnabás, az Alkotmánybíróság volt elnöke.
Kép
Lenkovics_Barnabás_Sulyok_Tamás_Facebook.jpg
Fotó: Facebook

Lenkovics Barnabás az Alkotmánybíróság volt elnöke, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja 1950. július 26-án született a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Rakamazon. A nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnáziumban érettségizett, majd 1969-ben kezdte meg tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán (ELTE ÁJK), ahol 1974-ben végzett, summa cum laude minősítéssel. 1974 márciusától 2012 augusztusáig volt egyetemi oktató az ELTE ÁJK Polgári Jogi Tanszékén, 1992-ben kandidátusi fokozatot szerzett, ezzel a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja lett, 2000-től egyetemi tanár - adta hírül május 1-jén az MTI.

Sulyok Tamás köztársasági elnök közösségi oldalán így búcsúzik tőle: "Megrendülten búcsúzom az Alkotmánybíróság korábbi elnökétől, az állampolgári jogok volt országgyűlési biztosától.Egykori kollégám nagyszerű, igazán szerethető ember volt, bámulatos tudással és bölcsességgel."

Az Alkotmánybíróság honlapján azt írta, az ELTE ÁJK-n alkotmánybíróvá választásáig Harmathy Attilával felváltva oktatták önállóan a polgári jog teljes anyagát a szemináriumi szinten oktatott öröklési jog kivételével. Tanítványai nem csak kiemelkedő tudása, hanem erkölcsi nagysága miatt is tisztelték.

Számos egyetemi tankönyv, jegyzet, közel száz publikáció szerzője, gyűjteményes könyve "Ember és tulajdon" címmel 2013-ban jelent meg. Szakterülete a polgári jog, kutatási területe a dologi jog, különösen a tulajdonjog és az emberi jogok - emelték ki.

1996-ban az ELTE győri kihelyezett tagozatán a Polgári Jogi Tanszék vezetőjévé nevezték ki, amely tisztséget a Széchenyi István Egyetem megalakulását követően is betöltötte, egészen 2015-ig. Nevéhez fűződik a győri egyetemen a polgári jog oktatásának megszervezése, illetve oktatási programjának kialakítása - sorolták.

2001. július 1-jétől 2007. április 20-ig az állampolgári jogok országgyűlési biztosa volt. Az Országgyűlés 2007 márciusában választotta az Alkotmánybíróság tagjává, 2007. április 21. napjától. 2014. december 1-jén az Alkotmánybíróság elnökévé választották 2015. február 25-i hatállyal. Alkotmánybírói és elnöki mandátuma 2016. április 21-ig tartott. 1994-ben Trefort Ágoston-emlékéremmel tüntették ki, 2017-ben pedig a Magyar Érdemrend Nagykeresztjével - tudatták.

Az Alkotmánybíróság weboldalán úgy fogalmazott, hogy a szervezet jelenlegi és volt tagjai, munkatársai Lenkovics Barnabás személyében gyászolják az Alkotmánybíróság volt elnökét, számos nagy jelentőségű alkotmánybírósági határozat előadó alkotmánybíróját, a polgári jog, azon belül is a dologi jogok szaktekintélyét, valamint az emberi jogok védelmezőjét. Lenkovics Barnabást az Alkotmánybíróság saját halottjának tekinti, a temetésről később adnak tájékoztatást - közölték.

Címkék

Ez is érdekelhet

Teltházas szakmai fórum a BOKIK-ban. Forrás: BOKIK
Országos program indul a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére
BelföldGazdaság
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) országos programot indít Adminisztráció könnyebben címmel, hogy segítséget nyújtson a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak az adminisztrációs terhek csökkentésében; a vállalkozásokat online előadások, személyes tanácsadások és egyéni mentorálások várják országszerte – közölte az MKIK szerdán az MTI-vel.
Alkotmányos védelmet kérnek az önkormányzatok önállóságának
Belföld
Húsz pontból álló javaslatcsomagot fogalmazott meg és küldött el a kormánynak a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) a magyar önkormányzati rendszer reformjáról – közölte a szervezet szerdán a Facebook-oldalán.
Frontos szerda
BelföldMiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
Szerdán hidegfront érkezik, így már felhők is lesznek felettünk, de ettől függetlenül sokat süt a nap. Záporok, zivatarok is kialakulnak, de közel sem mindenütt. A hőmérséklet csütörtökre esik vissza, de csak átmenetileg.
Alaptörvény-módosítási javaslatot vett tárgysorozatba az igazságügyi és alkotmányügyi bizottság
Belföld
A miniszterelnöki mandátum nyolc évben történő maximálását, a Szuverenitásvédelmi Hivatal valamint a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekva) megszüntetését célzó alaptörvény-módosítás tárgysorozatba vételéről döntött az Országgyűlés igazságügyi és alkotmányügyi bizottsága keddi budapesti ülésén.