Ugrás a tartalomra

Megérkezett a tél, a Közút a közös felelősségre hívja fel a figyelmet

Létrehozva
Minden télen újra és újra meg kell tanulnunk együtt élni az időjárással, a közútkezelők munkájával és a közlekedés saját téli szabályaival, fogalmaznak.
Kép
magyar_kozut_havazas_25-1.jpg
Indulnak a munkagépek. Fotók: Magyar Közút

Az Útinform csütörtök esti tájékoztatása szerint előbb a Dunántúlon, majd az Északi-középhegységben és az attól nyugatra, északnyugatra eső sík területeken is egyre többfelé váltja fel az esőt havas eső és tapadó hó. A lehulló hó síkvidéken általában lepel-3 cm között alakulhat, lokálisan esetleg ennél több is eshet.

Vastagabb hóréteg a magasabban fekvő részeken, kiemelten a hegyvidéki területeken valószínű.

Napközben a lehullott hó olvadni fog. Péntek este újabb csapadékrendszer érkezik, melyből legkisebb eséllyel a délkeleti országrészben szombat reggelig, délelőttig újabb lepel-4 cm (hegyvidéken 5-10+ cm) olvadozó hóréteg alakulhat ki.

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. kulcsszerepet játszik a felkészülésben: tájékoztatásuk szerint mintegy 31 ezer kilométernyi országos közút üzemeltetéséért és fenntartásáért felel a cég, vagyis a gyorsforgalmi, fő- és mellékutak járhatóságát biztosítja a téli hónapokban is.

– A télre való felkészülés nálunk már ősszel elkezdődik – hangsúlyozzák. – Mérnökségeink hadrendbe állítják a több száz munkagépet, feltöltik a síkosságmentesítéshez szükséges anyagkészleteket, és előre egyeztetett ütemtervek alapján készülnek a beavatkozásokra. Folyamatosan figyeljük a meteorológiai előrejelzéseket, az útmeteorológiai állomásaink adatait és útellenőreink visszajelzéseit.

Megelőznek

Amikor az előrejelzések alapján fagy, havazás vagy ónos eső várható, megkezdik a megelőző szórásokat, a köznyelvben alászórásnak nevezett beavatkozásokat. Ezek célja, hogy a friss hó vagy a fagy ne tapadjon meg a burkolaton. A síkosságmentesítő anyagok hatását a forgalom gyorsítja, tehát minél több jármű halad át egy adott úton, annál intenzívebb az olvasztóhatás.

Az ónos eső a legösszetettebb téli csapadéktípus, mivel a vízcseppek a hideg aszfaltra érve azonnal jégréteggé alakulnak, és a folyamatos eső lemossa a korábban kijuttatott anyagokat.

– Ilyenkor akkor tudjuk a leghatékonyabban elvégezni a beavatkozásokat, amikor az esőzés megszűnik, és a kijuttatott anyag megfelelően megtapadhat a burkolaton – mutatnak rá.

Indul a hóeke

A hóeltakarítás időzítése szintén kulcsfontosságú. A munkagépek 3–5 centiméternyi friss hó esetén kezdik meg az ekézést. Ez alatt az olvasztó anyagok segítenek megelőzni a hó letapadását. Egy-egy gép fordulóköre több mint két óra is lehet, amely során 40–70 kilométeres útszakaszt tisztít meg. Folyamatos havazás idején szükség esetén ugyanarra az útra többször visszatérnek, így biztosítva a szakaszok folyamatos kezelhetőségét.

Hófúváskor a szél újra ráhordhatja a havat a megtisztított útra, ezért a téli szezon előtt célzottan helyezik ki a hófogó rácsokat és hálókat a veszélyeztetett útszakaszokra. Ahol a környezet megengedi, hosszú távú megoldásként hófogó erdősávokat is telepítenek.

Kép
Közút

Javítják a hibákat is

A Magyar Közút részéről hangsúlyozták azt is, hogy a hideg hónapokban kiemelt figyelmet fordítanak a burkolathibákra.

– A fagyási–olvadási ciklusok következtében kialakuló kátyúkat ilyenkor hidegaszfalttal tudjuk ideiglenesen javítani. Ez a technológia száraz, csapadékmentes időben alkalmazható, és biztosítja, hogy az utak a téli időszakban is biztonságosan használhatók maradjanak – tették hozzá.

Az országos közúthálózat hatalmas: 31 ezer kilométer út és közel ezer kilométer kerékpárút tartozik hozzájuk. A téli szolgálat idején mintegy 800 jármű teljesít szolgálatot, így egy gépre átlagosan 40–70 kilométeres szakasz jut. Ezek a gépek folyamatosan dolgoznak, szükség esetén anyagot és üzemanyagot töltenek, miközben a kijelölt ütemezés szerint végzik a beavatkozásokat.

Közös felelősség

A téli hónapokban a közlekedés biztonsága közös felelősség.

– Az autósok sokat tehetnek a saját és mások biztonságáért: +7 Celsius-fok alatt már érdemes téli gumit használni, indulás előtt ellenőrizni az ablakmosó folyadékot, az ablaktörlőket, a világítást és az akkumulátort. Fontos, hogy legyen az autóban jégkaparó, hólánc, vontatókötél, takaró, meleg ital és némi élelem, valamint, hogy ne előzzük meg a narancssárga villogóval dolgozó gépeket, és tartsuk a követési távolságot. A téli közlekedés legbiztosabb alapja: induljunk el időben, és alkalmazkodjunk az útviszonyokhoz – hangsúlyozzák.

Extrém időjárás – például ónos eső vagy hófúvás – idején különösen fontos a figyelmeztetések követése. A beavatkozások ekkor is folyamatosak, azonban a biztonság miatt bizonyos műveletek hosszabb időt vehetnek igénybe. Az aktuális útviszonyokról érdemes indulás előtt tájékozódni a www.utinform.hu oldalon, ahol óránként frissített információk érhetők el.

– A Magyar Közút szakemberei a téli hónapokban éjjel-nappal, 12 órás váltásokban dolgoznak, hogy az országos közúthálózat a lehetőségekhez mérten biztonságosan használható legyen. A biztonság közös ügy: a mi munkánk akkor a legeredményesebb, ha a közlekedők felkészülten, körültekintően és türelmesen vesznek részt a forgalomban. Vezessünk felelősséggel, figyelemmel és türelemmel – így érhetünk célba mindannyian biztonságban – zárul a közlemény.

Ez is érdekelhet

Bicskanyitogató ez az igazságtalanság!
BelföldMiskolcVilág
Gubik László volt a vendége a Felvidék Háznak szerda délután. A Magyar Szövetség első emberét Mács Ildikó hívta meg, akivel beszélgettünk a ház további programjairól is.
A rendőrség nevében kérnek pénzt az internetes csalók
BelföldBűnügy
A "Magyar Országos Rendőrség" nevében küldenek magyartalan, fordítóprogrammal készült leveleket.
Izgalmas kérdésekkel foglalkoznak
BelföldSport
Az olaszországi, XXV. téli olimpia után itthon és külföldön is eljön az útkeresés időszaka.
A jogász válaszol: Mit jelent a közös szülői felügyelet?
BelföldTudomány
Miskolci olvasónk levelében azt kérdezi, hogy válás esetén, a házasság felbontása iránti perben, kérhet-e közös szülői felügyeleti jogot, ha azt a felesége ellenzi?