Ugrás a tartalomra

Alkotmányos védelmet kérnek az önkormányzatok önállóságának

Létrehozva
Húsz pontból álló javaslatcsomagot fogalmazott meg és küldött el a kormánynak a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) a magyar önkormányzati rendszer reformjáról – közölte a szervezet szerdán a Facebook-oldalán.
Kép
MÖSZ

A szervezet a bejegyzésben pozitívan értékelte, hogy az önkormányzatok újra saját minisztériumot kaptak, valamint hogy megalakult az Országgyűlés Vidék- és Településfejlesztési Bizottsága, mindez ugyanis „lehetőséget teremt arra, hogy a településen élők szempontjai hangsúlyosabban jelenjenek meg az országos döntéshozatalban”.

Megjegyezték ugyanakkor, hogy a szövetség több alkalommal is kezdeményezett tárgyalásokat Magyar Péter miniszterelnökkel, valamint Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszterrel, választ azonban egyelőre nem kaptak.

A MÖSZ elengedhetetlennek tartja a mielőbbi tárgyalások megkezdését és a rendszeres egyeztetést, amelyre – mint írták – az elmúlt 16 évben nem volt érdemi lehetőség.

A szervezet tájékoztatása szerint tárgyalási alapként megküldték a kormánynak a Helyi önkormányzati reform: stratégiai irányok és első lépések című, húsz pontból álló szakmai anyagot, amelyben egyebek mellett

sürgetik az önkormányzatok önállóságának alkotmányos védelmét, finanszírozásának és feladatvállalásának újragondolását, a versenyképes járások program leállítását, a szolidaritási hozzájárulás jelenlegi rendszerének megszüntetését, a helyi iparűzési adó felhasználási kötöttségeinek megszüntetését, és egy a kormány és az önkormányzatok közötti, rendszeresen működő érdekegyeztető fórum létrehozását.

A szervezet meggyőződését fejezte ki, miszerint a kormány programjának sikeres megvalósításához az önkormányzatok sikeres működése is szükséges.

A MÖSZ továbbra is a partnerségen, az együttműködésen és azon az elven alapuló párbeszédben érdekelt, hogy az önkormányzatokat érintő döntések az érintettek bevonásával szülessenek meg – emelték ki.

A teljes javaslatcsomag elérhető a MÖSZ Facebook-oldalán.

Ez is érdekelhet

Interaktív térképpel a szőlőpusztító ellen
BelföldGazdaság
Interaktív térképpel segíti a Nébih a szőlő aranyszínű sárgasága elleni védekezést.
Június közepén startol a nyári főszezoni menetrend a MÁV-Csoportnál
Belföld
Június 20. és augusztus 30. között sűrűbb indulással és nagyobb kapacitással közlekednek a MÁV-Csoport vonat- és autóbuszjáratai.
Zömében napos időben lesz részünk vasárnap, megélénkülő széllel
BelföldKörnyezet
A napsütést csak az Északi-középhegységben szakíthatják meg záporok, zivatarok. A csúcshőmérséklet 26 és 30 Celsius fok között alakul.
Vízbe fulladt egy 15 éves fiú
BelföldBaleset
Tragédia a Bánki-tónál: belefulladt a tóba egy 15 éves fiú - közölte a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.