Ugrás a tartalomra

Ez volt az idei tél eddigi leghidegebb éjszakája

Létrehozva
Országszerte "röpködtek a mínuszok", de Zabaron az ottani mínusz 11,9 fokkal csaknem megdőlt a téli szezon eddigi hidegrekordja is, a Bükk-fennsíkon, a Mohos-töbörben pedig mínusz 21,5 fokig hűlt a levegő.
Kép
Szinte napra pontosan három éve például olyan hideg volt a Bükk-fennsíkon, hogy a víz röptében fagyott meg. Fotó:MiNap-archív/ Horváth Csongor

Az idei tél leghidegebb éjszakáján vagyunk túl: általában mínusz 10 és mínusz 4 Celsius-fok közé süllyedt a hőmérséklet hajnalra, kora reggelre - közölte a Hungaromet Zrt. a Facebook-oldalán kedden.

Amint fogalmaztak, az éjszaka közepére mindenütt kiderült az ég, a szél is leállt, így a Kárpát-medencét kitöltő hideg légtömeg nyugalomba jutott, ezzel magyarázható az erős éjszakai lehűlés.

Hozzátették: általában végül mínusz 10 és mínusz 4 fok közé süllyedt hajnalra, kora reggelre a hőmérséklet, de néhány északi völgyben ennél hidegebbet is mértek.
A Nógrád megyei Zabaron a mérőállomás egy tized fokkal ugyan elmaradt a január 5-én hajnalban mért mínusz 11,9 foktól, így a téli szezon eddigi hidegrekordja nem dőlt meg, "de országos átlagban bőven hidegebb volt most éjszaka, mint szűk másfél héttel ezelőtt" - jegyezték meg.

A Bükk-fennsíkon viszont még ennél is hidegebb volt a hajnal – írja a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézetének a területtel kapcsolatos Facebook-oldala. "A háromórás időjárási ablakban mínusz 21,5  Celsius fokig hűlt a léghőmérséklet a felszín felett két méterrel mérve. Ez a rövidke ablak sem volt teljesen zavartalan, látható, hogy a visszatérő szélzavarás 04:20 után bár nem szűntette meg a léghőmérséklet erős csökkenését, de időszakosan mérsékelte azt" - fogalmaznak.
 
Azt írják, a mérésnek köszönhetően ismét egy értékes adatsorral gazdagodott a Miskolci Egyetem-Földrajz-Geoinformatika Intézettel együttműködésben folytatott mikroklímakutatás. Az eddigi január egy korai összeomlás mellet egy kései kiépülést is hozott a Mohos-töbörben. Így a paletta már teljes lehetne egy hóborítás mellett beálló zavartalan kiépüléssel. Ezek az értékek bármikor előfordulhatnak a fenníki töbrökben a téli félévben, ha a körülmények engedik a mikroklímarendszerek érvényesülését. 

A Facebook oldal felhívja a figyelmet arra is, hogy a Kerékgyártó Róbert és csapata által monitorozott Vörösmeteor-töbör is hideg reggel tanúja volt: itt mínusz tizenkilenc Celsius fokos talajmenti minimum  állt be szintén erős zavarás mellett.

A Bükk-fennsíkon egyébként telente ez nem ritka jelenség, néhány éve fotóriporterünk megfotózta azt, amint ezen a területen röptében megfagyott a víz (lásd borítóképünkön és a cikkbe ágyazott fotón). 

 

 

 

 

 

Ez is érdekelhet

A HungaroMet előrejelzéséből kiderül, milyen idő várható hétvégén
BelföldMiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
Visszatér a hőség a hétvégén: a nagyrészt felhőtlen időben a legmelegebb órákban ismét 30 Celsius-fok felett alakul a hőmérséklet, miközben csapadék továbbra sem várható.
A napfogyatkozás után ismét jön a nyári meleg
BelföldMiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
Csütörtökön a napsütésé lesz a főszerep, csak kevés helyen jelenhetnek meg vékony felhők az égen.
Látjuk-e a napfogyatkozást?
BelföldMiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
Hidegfront vonul át felettünk. Este láthatjuk a napfogyatkozást?
Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
Belföld
Megválasztotta az Országgyűlés Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét köztársasági elnöknek kedden.