Ugrás a tartalomra

Mit jelent ma civilnek lenni Magyarországon?

Létrehozva
Hazánkban elsőként a Miskolci Egyetemen indul civil szervezetekkel foglalkozó kurzus. A valódi értelmiségi létre is felkészülhetnek a hallgatók az intézmény rektora szerint.

Közösen indít tantárgyat a Miskolci Egyetem, a Miniszterelnökség és a miskolci székhelyű Ifjúságért Alapítvány. Az a cél, hogy a fiatalok megismerjék a civil szervezetek szerepét és lehetőségeit Magyarországon. A részletekről szerdán, sajtótájékoztató keretében számoltak be a campuson.

Kép
Fotó: Juhász Ákos

Horváth Zita rektor kifejtette: a hallgatók ismeretének, műveltségének bővítésével a munkaerőpiaci lehetőségeik is javulnak. A minél szélesebb látókör megszerzéséhez pedig szükség van az olyan tantárgyakra is, amelyek nem tartoznak szorosan az adott szakhoz.

Ugyanakkor fontos az is – mutatott rá –, hogy felismerjék: az értelmiségi lét nem feltétlenül egyenlő a diplomával. – Felelősségtudatot, társadalmi felelősségvállalást, az elesettek iránti érzékenységet is jelent.

Kép

Miért érdemes fiatalon is civil közösségekben tevékenykedni? – ez a tantárgy címe, amire már közel egytucatnyian jelentkeztek. Szaktól, kartól függetlenül felvehetik a szabadon választható kurzust a hallgatók. Olyan témákról esik majd szó, mint például az önkéntesség, az adományozás, a család, a hagyományőrzés, vagy éppen a jogvédelem. A témában járatos, sok tudást átadni képes, neves előadók jönnek majd Miskolcra.

– Ma hazánkban sok mindent lehet hallani a civil szervezetekről; több esetben akár torzított, szubjektív véleményt, állítást is. Reményeink szerint egy ilyen kurzussal tisztább képet kapnak róluk a hallgatók – ezt a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára mondta. Szalay-Bobrovniczky Vince kiemelte, Magyarországon a civil szervezetek „élnek és virulnak”, „a civil élet nagyon is jó állapotban van”. – Egyre több forrást tudunk erre a szegmensre fordítani. A Nemzeti Együttműködési Alapban korábban valamivel több mint 5 milliárd forint állt rendelkezésre a támogatásukra – jövőre ez a keret 9 milliárd fölé nő.

Kép

Hazánkban körülbelül 400 ezren végeznek önkéntes tevékenységet civil szervezetekben. Az egyetem vezetése reméli: ha el tudják érni, hogy a hallgatóknál megjelenik ez a fajta felelősségvállalás, és például csatlakoznak civil szervezetekhez, maguk is alapítanak ilyeneket, akkor élhetőbbé tudják tenni környezetüket.

Ez is érdekelhet

A karnagy a zenekar élén – ilyen tervekkel folytatná a Miskolci Egyetem rektora
OktatásMiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldVilágOktatás
A Miskolci Egyetem szenátusa, majd a fenntartó alapítvány kuratóriuma is egyhangú döntéssel Horváth Zitát, az intézmény jelenlegi rektorát javasolta a következő ötéves ciklus vezetőjének.
Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.