Kihívó nélkül indult a pályázaton, és egyhangú támogatást kapott – erős jelzés arról, hogy Horváth Zita vezetésével jó úton jár a Miskolci Egyetem. Az intézményvezető elsőként a Miskolc Televíziónak adott interjút azt követően, hogy a szenátus és a fenntartó alapítvány is egyhangúlag támogatta őt és pályázatát. De hogy értékeli ezt a komoly támogatottságot? – kérdeztük a rektortól.
– Öröm, büszkeség, de legalább akkora felelősség. Ha bizalmat érez az ember, akkor azt illik meghálálni. Ezt pedig csak úgy lehet, ha az ember úgy végzi el a rábízott feladatokat, hogy az valamennyiünk megelégedésére szolgáljon. A támogatottságom visszacsatolása az elmúlt időszak eredményeinek, de szeretném hangsúlyozni, hogy bár én irányítom az egyetemet, de a sikerek a kollégák együttes munkájának az eredményei. Pályázatomban is azt írtam, hogy a rektor olyan, mint egy zenekar élén a karnagy: ha nincs karnagy, akkor nem biztos, hogy van egység, közös hangzás, de egy karnagy önmagában semmit nem ér – fogalmazott.
Hosszú folyamat a rektorválasztás; a szenátus és a fenntartó alapítvány véleményezését követően az ágazatirányításért felelős minisztériumba, Hankó Balázs miniszterhez kerül a pályázat. Ő a felterjesztést továbbítja, és hivatalból a köztársasági elnök nevezi ki a rektort, fenntartótól függetlenül.
2020 augusztusában új időszámítás kezdődött az intézmény és Horváth Zita életében is. A modellváltó egyetemek közé nyert besorolást a miskolci felsőoktatási intézmény, és a regnáló rektor is ekkor került a pozícióba. Feladatokkal teli időszak volt ez.
– A modellváltástól sokan nagyon tartottak. Én arra vagyok talán a legbüszkébb, hogy sikerült békét, nyugalmat teremteni az egyetemen, és meggyőzni a kollégákat arról, hogy ez nem ördögtől való, hanem az intézmény érdekében történik – mondta.
A mostani rektori pályázatában több olyan dolgot is megjelölt Horváth Zita, ami tovább erősítheti a Miskolci Egyetem pozícióit itthon és a világban.
– Négy-öt olyan pontot jelöltem meg, ami nélkül fejlődni nem tudunk, legjobb esetben csak stagnálni. Egyrészt be kell fejezni az elkezdett infrastrukturális fejlesztéseket. Több hallgatót, több külföldi hallgatót szeretnénk, a nemzetköziesítésben van hová előre lépni. Ehhez növelni kell az angol nyelvű képzések számát. Szeretnénk rajta maradni azokon a nemzetközi felsőoktatási rangsorokon, amelyekre borzasztó nehéz felkerülni. 2020-ban még egy ilyenen sem voltunk rajta, most három nemzetközi rangsoron szerepel a Miskolci Egyetem. Van arra esély, hogy egy negyedikre is fel tudunk kerülni. Ugyanakkor szeretnénk megtartani, de akár növelni is a magyar hallgatók létszámát. Ehhez fontosak a modernizált képzések. Illetve folyamatosan monitorozni kell a munkaerőpiacot, hogy melyek azok a képzések, amelyeket esetleg el kell engedni, mi az, amit modernizálni kell, és milyen új képzésekkel tudjuk várni a hozzánk érkező hallgatókat – mondta Horváth Zita.