Ugrás a tartalomra

Számadó – Számokban a tények

Létrehozva
Kendőzetlen őszinteséggel és precíz alapossággal tárja fel és mutatja be Miskolc jelenlegi gazdasági helyzetét, valamint az idáig vezető folyamatokat a Számadó című, hiánypótló önkormányzati kiadvány.
Kép
Fotó: Juhász Ákos

Az olvasó 24 oldalon, politikai kommentár, minősítés és felelőskeresés nélkül, kizárólag a pontos számokra és tényekre támaszkodva kap mindenre kiterjedő részletességű beszámolót a korábbi önkormányzattól megörökölt pluszokról és mínuszokról, a koronavírus-világjárvány és az ellene folytatott védekezés költségvetésre gyakorolt hatásairól, a kormányzati elvonások mértékéről és súlyosságáról, illetve arról, hogy mindezek hogyan sodorták gyakorlatilag a működőképesség határa a várost.

Miskolcon korábban még sosem született hasonló kiadvány, és Magyarországon sem volt szokás eddig, hogy egy város vagy önkormányzat ilyen részletekbe menő alapossággal, pontos számokat tételesen listába szedve tárja a lakosság és az olvasók elé költségvetési, pénzügyi és gazdasági helyzetét. A Számadó nem minősít, nem mutogat vissza, nem vádaskodik, hanem bemutat, közérthető formában úgy, hogy a tények magukért beszéljenek, mindenféle szükségtelen indoklás és magyarázat nélkül.

A kiadvány fontos eleme a Veres Pál polgármester által meghirdetett Nyitott Városháza programnak, célja a hivatal és az önkormányzat transzparens, átlátható működésének erősítése, és annak a munkának az erősítése, alátámasztása, amelyet a Velünk a Város-frakció és Veres Pál polgármester nap mint nap annak érdekében végez, hogy a hivatal valóban ne csak a szavak szintén legyen nyitott.

Bepillantást enged azokba a pénzügyi, gazdasági folyamatokba, amelyek a várost 2019 őszétől a mai napig jellemzik, rögzíti és bemutatja a kulcsfontosságú számokat, adatokat, miközben nem szerepel benne egyetlen párt vagy politikus neve sem, kivéve az elő- és utószót jegyző Veres Pál polgármesterét.

Kép

Nem politikai kiadvány, szándékosan nem az, hiszen a készítők szándékainak megfelelően nem is az a dolga, hanem tényeket lajstromba szedő dokumentum, egyfajta jelentés, gazdasági beszámoló a városvezetéstől a városlakóknak, amelyben mindenki számára lehetővé teszik, hogy belenézzen a város gazdálkodásába, átláthassa a város stabil és tervszerű működése érdekében végzett és feltétlenül szükséges munkát és folyamatokat.

Tételes, hiteles, objektív, egyszerű és közérthető. Nem pénzügyi, gazdasági szakembereknek összeállított bonyolult szakdokumentum, hanem a mindennapok emberének nyelvére lefordított, szakmai pontossággal összeállított számadás mindarról, amiről minden Miskolcon élőnek tudnia kell.

A Számadó a napokban jelent meg, online formában már bárki számára elérhető a miskolc.hu/szamado internetes oldalon, de az elkövetkező húsz napban a város igyekszik majd nyomtatott formában is eljuttatni a miskolci háztartásokba. A kiadvány célja, hogy bemutassa, hol tart ma a város, és az, hogy mindenki számára világossá váljon, mi történt az elmúlt évben, és azt megelőzően Miskolc gazdálkodásának és pénzügyeinek terén. A kiadványban található számsorok, kimutatások, táblázatok és grafikonok Miskolc Megyei Jogú város Önkormányzatának adataiból, a Miskolc Holding Zrt. adataiból, valamint a tagvállalatok adataiból építkeznek, forrásaik minden esetben valós számok.

A Számadó megjelenésének apropóját az adja, hogy Veres Pál polgármester és a Velünk a Város-frakció alig több mint egy évvel ezelőtt vették át Miskolc vezetését, ez a majdnem kerek évforduló, illetve az idei költségvetés elfogadásának közelgő időpontja kiváló alkalom a számadásra, az elmúlt időszak gazdasági, pénzügyi mérlegének megvonására.

Nehéz helyzetet örökölt az akkor még új városvezetés, jelentős hiánnyal, komoly kötelezettségállománnyal, rosszul működő pénzügyi rendszerrel, pazarló Miskolc Holdinggal, és a munkát az sem könnyítette meg, hogy mindezek mellett egyre növekvő feladatmennyiséggel, kiszámíthatatlan költségvetési környezetben kellett dolgozniuk a szakembereknek az elmúlt egy évben. A Számadó pedig többek között épp ezt a munkát igyekszik a nyilvánosság elé tárni.

A Számadót 77 ezer példányban nyomtatja ki a város. A nyomdai munkákra három cégtől kért ajánlatot Miskolc MJV Önkormányzata. A legjobb ajánlatot a Miprodukt Kft., a város cége adta. A nyomdai munkák költsége: 2.524.125 forint. A lapok terjesztését ugyancsak városi cég, a MiRend-Sec Kft. végzi 400 ezer forintért.

Ez is érdekelhet

A városnak ezeken a pontjain kell nagyon résen lenniük az autósoknak
Miskolc
Itt-ott félsávos lezárásokkal és terelésekkel kell megbirkózniuk a Miskolcon közlekedőknek csütörtök reggel.
Folytatódik a kánikula
Miskolc
Rövidesen tetőzés várható.
Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.