Ugrás a tartalomra

Bemutatkozik a Herman új Képtára: „A titkos és a publikus”

Létrehozva
A titkos és a publikus” nevet viselő kiállítás két műgyűjtő, Kövesi István és dr. Petró Sándor –képzőművészeti gyűjteményeit mutatja be.
Kép
Fotó: magánarchívum

Két állandó kiállítással nyitja meg kapuit december végén a miskolci Herman Ottó Múzeum új képtára – írja keddi közleményében a miskolci polgármesteri hivatal sajtóosztálya.  A Képtár két új állandó kiállítást hoz a közönség elé: „A titkos és a publikus" és „Miskolc anno."

- „A titkos és a publikus” nevet viselő kiállítás két műgyűjtő, Kövesi István és dr. Petró Sándor – egymással párhuzamba állítható – képzőművészeti gyűjteményeit mutatja be. Az egyéni életutak a történelmi és műgyűjtéstörténeti háttéreseményekkel párhuzamosan, dokumentumfotókkal illusztrált idővonal mentén követhetők végig – írják. 

Kövesi István gyűjteménye

Kövesi István (1911–1981) budapesti mészárosmester képgyűjteménye az 1960-as és 1970-es évekbeli magyar műgyűjtés kiemelkedő teljesítménye, amelynek meglétét hosszú évtizedeken át homály övezte, majd az örökösök döntésére 2013-ban került nyilvánosság elé. A gyűjtemény elzártságát Kövesi István életének eseményei, személyes tapasztalatai magyarázzák.  A 115 műből álló gyűjteményének – mely főként a magyar mesterek alkotásaira koncentrált – tekintélyes része a 20. század első felének szerteágazó irányzatait képviseli.

A gyűjteményt a Magyar Nemzeti Bank 2015-ben megvásárolta, majd a Herman Ottó Múzeum számára letétbe adta. A Miskolcon történő elhelyezés mellett több érv is szólt, köztük a múzeum által kezelt Petró-gyűjteménnyel, a szocializmus kori műgyűjtés másik reprezentánsával való közeli rokonság.

A Petró-gyűjtemény

Dr. Petró Sándor (1907–1976) miskolci orvos azon kevesek közé tartozott, akik a szocializmus idején korszerű és hiánytalanul felszerelt magánrendelőt működtettek. Érdeklődése elsősorban a magyar képzőművészet emlékeire irányult. Felbecsülhetetlen értékű gyűjteménye az 1700-as évektől kezdődően a nemzeti festészet és szobrászat 250 éves időszakát fogja át. Petró Sándor sohasem rejtette el gyűjteményét, inkább szívesen megmutatta, a kiállításokra kölcsönkért műveket örömmel rendelkezésre bocsátotta. Kollekciójának kiemelkedő darabjait 1963-ban és 1970-ben Miskolcon önálló tárlatokon is bemutatta.
Az új Képtárat december 30-án adják át ünnepélyes keretek között.

Ez is érdekelhet

Miskolcra érkezik a Kincsem musical
Kultúra
Augusztusban válogatott szereplőgárdával a Lovagi Tornák Terére jön a Kincsem musical, a Nemzeti Lovas Színház előadásában.
Kaláka
Június végén lesz a 45. Kaláka Fesztivál
KultúraBelföldKultúra
Gryllus Dániel, a Kaláka együttes alapító tagja elmondta: ezúttal is az Érsekkert lesz a hagyományosan a folk műfaj színes palettáját felvonultató seregszemle fő helyszíne június 26-29. között.
Filmvetítés a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából
KultúraMiskolc
Az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékeznek Miskolcon is.
A vakációra hangolnak a könyvtár június eleji programjai
KultúraMiskolc
A II. Rákóczi Ferenc Könyvtár még a nyár beköszönte előtt kitesz magáért.