Ugrás a tartalomra

Ma van a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja

Létrehozva
Az emléknapot 2001 óta minden évben április 16-án tartják, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.

1941 és 1945 között több mint 400 ezer, a mai országterületről 200 ezer magyar zsidó áldozata volt a holokausztnak. Az áldozatok a munkaszolgálatban, a magyar hatóságok brutalitása nyomán, a halálmenetekben, haláltáborokban, tömeges kivégzésekben veszítették életüket. A holokauszt minden tizedik, a legnagyobb megsemmisítő tábor, Auschwitz-Birkenau minden harmadik áldozata magyar állampolgár volt.

Rájuk emlékezünk április 16-án. A koronavírus-járvány miatt a központi programokat idén is az online térben tartják meg. A Nemzeti ünnepek és emléknapok, valamint a budapesti Holokauszt Emlékközpont Facebook-csatornáin holokauszt-túlélők, közéleti szereplők, diplomaták bevonásával készült kisfilmeket és fotókat tesznek közzé. Délután 4 órakor az emlékközpont Facebook-oldalán és az emléknapok YouTube-csatornáján gyászimát közvetítenek. A Holokauszt Emlékközpont honlapján a vészkorszak idejéből származó tárgyak és fényképek felhasználásával összeállított online kiállítást lehet megtekinteni. A központi rendezvényekhez kapcsolódóan a hét elejétől a holokauszttal kapcsolatos filmeket tesznek közzé a Nemzeti ünnepek és emléknapok YouTube-csatornáján. Szintén hétfőtől péntekig a Holokauszt Emlékközpontban oktatási témahetet tartanak. Este 7 órakor szintén online formában a Budapesti Operettszínház az Anne Frank naplója című mono-operát közvetíti.

Ez is érdekelhet

Súlyosította a törvényszék a rabló büntetését
MiskolcBűnügy
A Miskolci Törvényszék másodfokú tanácsa súlyosította annak a vádlottnak a büntetését, aki 2024 augusztusában egy éjszaka alatt többször is rabolt Miskolcon.
Várakozással néz a jövőbe a BOKIK
MiskolcGazdaság
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara 71. küldöttgyűlését rendezték meg a Népkerti Vigadóban kedden.
Szintet lép a Bükk Kupa
MiskolcSport
Kerékpár: a tizedik programsorozat több újdonsággal várja majd a mezőnyt.
Miskolci Nemzeti Színház 2026/2027 évadhirdető
Fontos bejelentés a Miskolci Nemzeti Színházban: Béres Attila szerint nem árulnak zsákbamacskát
MiskolcKultúra
A Miskolci Nemzeti Színház művészeti tanácsának tagjai kedden tartottak sajtótájékoztatót a Művészbejáró előtt.