A sokadalom ellenére is csendes és kegyelettel teljes volt a Szentpéteri kapui temető, amikor hétfő délután kinn járt stábunk. Idős asszonyok igazgatták nagy szeretettel az elhunyt szerettük sírján elhelyezett virágokat, meg-megállva, talán csendben egy-egy imát is elmondva. Máshol családok állták körül a sírt, régi történeteket felidézve a nagypapáról, nagymamáról. Mindent körülleng ilyenkor az egyszerre fájó, szívbemarkoló, de egyszerre szeretetteljes emlékezés.
Olajos Lászlónénak is meg-megcsuklik a hangja, ahogy sírban nyugvó családtagjairól beszél. Érdeklődésünkre elmondta, hogy már délelőtt kinn járt a temetőben, kihozta a sírdíszeket és a virágokat, majd már délután a családtagokkal – testvérével, gyermekével, unokáival – közösen emlékeznek a sírnál. Évek óta ez a hagyomány náluk. Valami azonban sajnos változik.
– Sajnos már többen vannak a temetőben, mint az élők között – mondja.
Csúcsokat döntött idén a napokban a temetőkbe látogatók száma a Városgazda Nonprofit Kft. temetőgondnokságának vezetője szerint. Józsa István hozzátette, a többség hétfőn kereste fel a sírokat.
– Százezres nagyságrendről beszélünk csak itt, a Péteri kapuban. A tapasztalataink szerint halottak napján, november 2-án már viszonylag kevesebben jönnek ki. De azt láttuk, hogy már egészen október 23-ától folyamatosan jöttek az emberek, persze a kiemelt napok azok most voltak hétvégén – tette hozzá.
A húsz egyházi temető mellett az önkormányzat nyolc temetőt működtet, gondoz és kezel Miskolcon. Ezekben mind jelen voltak idén is a polgárőrség munkatársai. Cseh László, a Bűnmegelőzési Centrum Polgárőr Egyesület elnöke – akit az avasi temetőben értük utol telefonon – emlékeztetett, ez a fajta támogató szolgálat először Miskolcon jelent meg, még 1997-ben, és innen vették át a jó gyakorlatot az ország más részeiben is.
– Mintegy húsz temetőben teljesítettünk szolgálatot, már egészen péntek óta. Vállaltuk ugyanis, hogy már 30-ától járőrözünk a temetőkben, hogy az akkor kivitt virágokat el ne lophassák a következő napokban. De emellett figyeltük a parkoló autókat is, hogy például nem maradt-e lehúzva véletlenül a kocsiablak. És arra is gondot fordítottunk, hogy táskákat, értéktárgyakat ne lophassanak el, amíg az emlékezők rendezik a virágokat, koszorúkat.
Cseh László azt mondta, semmi ilyen esetet nem tapasztaltak idén, a lakosok, és a rendőrök, a rendészek is örömmel vették a segítséget.
– Miskolcnak segítünk, azt szeretnénk, hogy az emberek méltóképpen emlékezhessenek meg elhunyt szeretteikről – hangsúlyozta.