Ugrás a tartalomra

Akkor és most…: A miskolctapolcai vízmű

Létrehozva
Régi képeslapunkon a Miskolctapolcai vízmű épületei láthatóak.
Kép

A létesítmény kivitelezése Lenadruzzi vezetésével, az Olasz kút mélyítése Pazár István bányagépészmérnök tervei szerint történt 1908-1913 között. A növekvő vízigények miatt az 1950-es évek közepén három, úgynevezett csőkutat mélyítettek, melyek vizét akkor szivornyával kötötték az Olasz kútba. A tovább növekvő vízigénynek köszönhetően felmerült az igény egy újabb kút kialakítására. Az Új kutat közvetlenül az Olasz kút mellett alakították ki 1985-1990 között. A vízmű 2006-ban a csőkutakat kizárta a vízszolgáltatásból. „A miskolctapolcai területen a történelmi időben számtalan kisebb-nagyobb hideg és meleg (langyos) forrás fakadt. A vízmű a hideg források vizét termeli ki. Az ivóvíztermelés a vízműtelep két, az egykori forrástó helyén létesített aknakútjából, üzemszerűen az Új kútból, tartalékként az Olasz kútból történik” – áll a Miskolci Vízmű honlapjának ismertetőjében.

(Tajthy Ákos szövege, Sáfrány Gy. József képeslapja, Mocsári László fotója)

Kép
Fotó: Mocsári László

Címkék

Ez is érdekelhet

Csöbör Katalin gratulált Juhász Rolandnak, de nem adja fel
Miskolc
Nem adom fel, folytatjuk, a legközelebbi választáson győzni fogunk – mondta a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltje a borsodi 1-es választókerületben.
Megkezdődött a jegyzőkönyvek feldolgozása a miskolci városházán
MiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
Vasárnap este 22 óra után megkezdődött a jegyzőkönyvek beérkezése a miskolci városházára, ahol a szavazókörök adatait folyamatosan dolgozzák fel. A munkát több választási szakember irányítja, miközben egymás után érkeznek a szavazókörök képviselői.
Hollósy András választás 2026 Fotó: Mocsári László
Gratulált Czipa Andrásnak, és felajánlotta a segítségét Hollósy András
Miskolc
Folytatja a munkát Miskolcért és Diósgyőrért, mondta a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltje.
Nagy csatában kaptak ki a diósgyőriek. Fotó: magánarchívum
A lila-fehérek nyertek a piros-fehérek ellen
MiskolcSport
Röplabda: női NB I Liga, rájátszás, B-csoport, 6. forduló: 111 perc kellett a vendégek sikeréhez.