Ugrás a tartalomra

„Sokat álmodok szülővárosomról, Miskolcról”

Létrehozva
Július 21-én töltötte be 75. évét Lukács Sándor színész-költő, akinek ez alkalomból jelent meg Kikötő című verseskötete a Nap Kiadónál. A Miskolcon született Kossuth- és Kazinczy-díjas művész, a Vígszínház tagja, az idén duplán is jubilál, hiszen ez a tizedik verssel telített kiadványa, költeményei a pandémia alatt születtek.
Kép
Lukács Sándor és Sebestyén Ilona. Fotó: Temesi László

A könyv budapesti bemutatóján a szerző az olvasók előtt egy palack fehérbort kapott ajándékba Sebestyén Ilonától, a Nap Kiadó igazgatójától, a címkén ezzel a felirattal: A Nap bora, a Nap ünnepeltje: Lukács Sándor 75.

-Eddig a vörösbort, de mostanában inkább a fehérbort részesítem előnyben. Köszönöm Sebestyén Ilonának a figyelmességet, de még inkább azt, hogy az új kötetemet kiadta, és éppen születésnapomra – ezekkel a szavakkal fogadta a folyékony ajándékot, majd így folytatta: - Ez a tizedik, de a kiadónál a hetedik, ami számomra a bizalom jele, annak, hogy ezek a versek is remélhetőleg sikeresen találnak majd utat az olvasókhoz, akárcsak az előzőek.

- Versei a pandémia csendességében születtek. Milyen volt ebben a hosszú, szokatlan csendben alkotni?
- A karantén alatt a jóval kevesebb színházi munkám mellett bőven jutott idő az elmélyülésre, az alkotásra, az írásra, de ez nem azt jelentette, hogy minden nap tollat ragadtam. Természetesen sokat olvastam is, sétáltam, kirándultam a feleségemmel, és unokáztam, mert éppen ebben az időszakban született meg Leó kisunokám, a Játssz és álmodj! című versem ihletője, amely nagy örömömre helyet kapott a kötetben.

- Más is helyet kapott benne...
- Egy CD még, amin a könyvben szereplő verseimet mondom el. Érdekes volt a feladat, hiszen általában mások verseit adtam, illetve adom elő színpadon vagy kamerák előtt.

- Mindig is híres volt szép beszédéről.
- Köszönöm a szép szavakat, de vallom, hogy nem szépen, inkább kifejezően és érthetően kell beszélni, verset mondani, a hadarást, a motyogást mindenképp száműzni kell. A beszédre nagyon oda kell figyelnie a színésznek, hogy természetesnek tűnjön. A mi időnkben a főiskolán olyan nagyságok tanították a szép beszédet, mint Sulyok Mária, Gáti József, Básti Lajos és Montágh Imre.

- Miskolcon született, miként gondol vissza szeretett városára?
- Sajnos csak ritkán jutok el Miskolcra, de annál gyakrabban álmodok róla, például a Sötétkapuról és a Villanyrendőrről… Szerencsére néha meghívnak fellépni a városba, önálló esteket tartani, és olyankor mindig örömmel megyek! Jó látni azt a dinamikus fejlődést, amit gyermekkoromban elképzelni se tudtam volna. Amikor hazalátogatok a rokonsághoz, sose hagyom ki gyerekkori színhelyeimet, a Győri kaput és a Földes gimnáziumot, ahová két évig jártam, mert tizenhat éves koromban Budapestre kerültem…

- Hogyan töltötte a születésnapját, és hogyan telik a nyár?
- Sokat unokázunk a feleségemmel, és nemrég külföldön nyaraltunk, de több napig Szarvason is pihentünk. A születésnapomat szűk családi körben töltöttem, majd újra útra keltünk külföldre, mert nem árt még egy kis nyaralás. Rám fér a pihenés, mert hamarosan kezdődik a munka a Vígben.

Lukács Sándor végezetül e hasábokon üdvözli a miskolciakat, akiknek a nevében, úgy gondoljuk, mi is köszönthetjük őt „félkerek” születésnapján, s azt kívánjuk, még nagyon sokáig játsszon a színpadon - és unokáival…

Ez is érdekelhet

A természetes élővilágra veszélyes hatást mutattak ki a Szinva egy részén
MiskolcKörnyezetHavaria
Határértéket meghaladó szennyeződést mutattak ki az elszíneződött Szinva-patak egy rövidebb szakaszán – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal.
Színes 62. évadot zárt a Miskolci Szimfonikus Zenekar
MiskolcKultúraSzabadidő
Közel 30 ezer néző, ebből mintegy 14 ezer 18 év alatti, 104 hangverseny. Olaszországi turné, határon túli koncertek, több mint 50 ifjúsági program. Közel 800 eladott bérlet és 16 ezer jegy. Számos állótaps, teltházas koncert és új helyszín – így néz ki a Miskolci Szimfonikus Zenekar 2025/2026-ös évada számokban.
Diplomát kaptak az Állam- és Jogtudományi Kar végzősei
MiskolcBelföldOktatásBorsod-Abaúj-Zemplén
Ünnepélyes diplomaátadó keretében vehették át okleveleiket a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzett hallgatói. Az eseményen több száz alap-, mester- és szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató munkáját ismerték el.
A miniszterelnök után a miskolci polgármester is home office-t rendelt el
MiskolcEgészségSzabadidőKörnyezet
Az előttünk álló napokban extrém hőségre kell felkészülnünk. Ilyenkor a legfontosabb az emberek egészsége – hangsúlyozta Miskolc polgármestere.