Ugrás a tartalomra

Megújult kilátó, új fények - így várjuk a Szilvesztert

Létrehozva
Karácsony előtt egy héttel újra felgyúltak a fények Miskolc ikonikus épületén, az Avasi kilátón. Az ötperces fényjáték mosolyt csalt a gyerekek és áhítatott a felnőttek arcára, akik a Szent István téren élőben követték figyelemmel az ünnepélyes pillanatot. Hogyan jutottunk idáig?
Kép

A 2023-ban teljes felújításon átesett kilátó az Avas harmadik ilyen jellegű épülete. Az elsőt még 1906-ban emeltette a Borsodi Bükk Egylet, ennek apropóját II. Rákóczi Ferenc hamvainak hazahozatala szolgáltatta, az ünnepélyes menet ugyanis Miskolcot is érintette. Az ideiglenesnek szánt építményt néhány hónap után el is bontották, a következőre pedig 28 évet kellett várni. A Szeghalmy Bálint által tervezett, székely stílusú tornyot 1934-ben adták át, de az sem állhatott sokáig: az 1956-os forradalom és szabadságharc miskolci eseményeinek, egészen pontosan egy szovjet tank lövedékének áldozata lett.

Preview Image

A ma ismert, tévétoronyként is működő kilátót Hofer Miklós és Vörös György tervei alapján építették, majd avatták fel 1963. augusztus 20-án. A tervező zsenialitását mutatja, hogy a multifunkciós épületet egyszerű, mégis egyedi formába öntötte; a kilátó úgy vált országosan ismert jelképpé, hogy annak sziluettje néhány vonallal ábrázolható.

A kilátó – amely 2023-ban ünnepelte hatvanadik születésnapját – megépítése óta nem esett át nagyobb mértékű felújításon, így a projekt egy hangsúlyos eleme lett, hogy az épület jelképhez méltó köntösben fogadja látogatóit. Az átalakítás célja volt, hogy a kilátó karakteres, bejáratott és ismert jelképszerűségének megőrzése mellett korszerű, a mai kor ismérveit is felvonultató épület jöjjön létre. Az elavult épületszerkezetet felújították, megoldották a statikai megerősítést és az  energetikai korszerűsítést, valamint a burkolatcserét és festést.

Preview Image

A korábbi vendéglátóhelyi funkció megmaradt a zárt emeleti szinten, de ezt a szintet is modernizálták: a teljes szintmagasságban korszerű alu-üveg szerkezet biztosítja a 360 fokos panorámát a vendégeknek. Ugyancsak megújult az emeleti, nyitott kilátóterasz is: a burkolatcserén túl a város egyes nevezetességeit ábrázoló bronzszobrokkal is bővült a látvány.

Kép

A fejlesztés keretében a régi díszkivilágítást újra cserélték, melynek köszönhetően a városhoz köthető nevezetességeket és szimbólumokat ábrázoló alakzatok jeleníthetők meg.

A kilátó szilveszterig karácsonyi kivilágításban pompázik mindennap délután 5 és este 10 óra között, Szilveszterre pedig újabb meglepetéssel készül az önkormányzat.

Projekt azonosító száma: TOP-6.1.4-15-MI1-2016-00005 
Projekt címe: Történelmi Avas turisztikai fejlesztése
A projekt 100 százalékos támogatással, az Európai Unió és a Magyar Állam hozzájárulásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.
Elnyert támogatási összeg: bruttó 1,5 milliárd forint 
Támogatás mértéke: 100%
Kedvezményezett: Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Konzorciumi partnerek: Miskolc-Avasi Református Egyházközség, Miskolci Zsidó Hitközség, Avasi Zarándoklat Egyesület 

infoblokk

 

Ez is érdekelhet

Komoly büntetés jár a telefonozásért biciklizés közben
Miskolc
A KRESZ-szabályok ugyanúgy vonatkoznak a biciklisekre is, sokan azonban nem tartják be ezeket.
Barlangfürdő: rövidesen nyitnak a külső medencék
Miskolc
A közeljövőben szerződést köthetnek a közbeszerzésen nyertes kivitelezővel, így elindulhat a belső terek újjáépítése is, ez a munka jövő tavaszra lehet készen.
Történelmi érdekességek Miskolcról
Miskolc
Folytatódik Reiman Zoltánnak, a Szemelvények Miskolc város történetéből Blog szerkesztőjének sorozata, ezúttal három történelmi érdekességgel.
Csőtörés volt Miskolctapolcán
Miskolc
A Miskolc víztároló medencéit töltő egyik DN 800-as távvezeték a szombat reggeli órákban hibásodott meg a Miskolctapolcai úton.