Ugrás a tartalomra

Polgárőrség: öt-tíz éve nem romlott a város közbiztonsága

Létrehozva
A polgárőrség jelenlétével javítja a miskolci lakosság biztonságérzetét.
Kép
Polgárőrök védelmezik a Kocsonyafesztivál rendjét. Fotó: magánarchívum

Az Európai Bizottság 83 városban vizsgálta az életminőséget a kontinensen, több mint 70 ezer interjú készítésével. A felmérés része volt a közbiztonság témája is, amelynek kapcsán azt kérdezték az emberektől, hogy mennyire érzik magukat biztonságban egy éjszakai séta során az adott városban. Bár a lista alján, de Miskolc is bekerült a legkevésbé biztonságos európai városok közé a megkérdezett lakosok személyes benyomásai alapján. A téma apropójából a rendre felügyelő miskolci szakembereket kérdeztünk, elsőként polgárőröket.

Rendőrökkel közösen

– A Miskolcon tevékenykedő hét polgárőr egyesület – Avas, belváros, Diósgyőr, Görömböly, Hejőcsaba, Tapolca, Vasgyár-Lyukóbánya városrészeken – egy régi, generációról generációra öröklődő rendszer folyamatos innovációjával próbálja a közterületek biztonságát szavatolni – számolt be Borsos István a polgárőrség Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei koordinátora. – Megvannak a bejáratott gyalogos és autós járőrútvonalaik és a lakossági jelzéseket is monitorozzák. Ez alapján igyekeznek minél nagyobb óraszámban jelen lenni a kritikus helyeken megelőzési céllal.

Legtöbbször közterületi csendháborításnál és alkoholfogyasztásnál intézkednek. Szabálysértés kategóriába eső közösségellenes magatartásnál, lopásnál pedig visszatarthatják az elkövetőket, amivel tehermentesítik a rendőröket.

– Minden kedden közrendvédelmi fórumon veszek részt a Miskolci Rendőrkapitányságon. Az ott elmondott tapasztalatok alapján úgy látom, hogy stagnál, vagy kis mértékben még javult is a közbiztonság a városban. Ez annak is köszönhető, hogy közös akciókat szervezünk a másik a rendőrséggel és a rendészettel – emelte ki a vármegyei koordinátor.

Rendezvényeket védenek

A miskolci polgárőrség megteremtője Cseh László, aki több mint 30 éve vezeti a legnagyobb, 71 fővel működő helyi polgárőr egyesületet, a Bűnmegelőzési Centrumot, ifjúsági, lovas, női és roma tagozattal. Utánpótlás-nevelési céllal a centrum a város nyolc középiskolájából várja az 50 órás közösségi szolgálatot teljesítő tanulókat. Vonzó lehet, hogy a polgárőrök köztiszteletben álló személyek, ezért néhány diák a polgárőrségnél marad és elvégzi az alapképzést. Egyébként 45-60 év között mozog az átlagéletkor.

Kép
Polgárőrök járőröztek a Kocsonyafesztiválon.

– Miskolcon minden polgárőr-egyesületnek megvan a sajátos feladata a lakóterületén, de segítik egymást. Alapvetően az Országos Polgárőr Szövetség programjai mentén és a város bűnmegelőzési stratégiája szellemiségében szervezzük a munkánkat – foglalta össze Cseh László.

– Kimondhatjuk, hogy Miskolcon nem rosszabb a közbiztonság, mint 5-10 éve, vagy mint más nagyvárosokban. Elsődleges célunk a helyi lakosság védelme és biztonságérzetének javítása, valamint, hogy jelenlétünkkel támogassuk a városi rendezvényeket. Az a tapasztalatunk, hogy a polgárőrökkel őszintébbek az emberek, mert kevésbé tartanak attól, hogy tanúskodniuk kell, vagy a bíróságon meg kell jelenniük – árulta el.

Kifejtette azt is, hogy a Békeszálló-telep és a Számozott utcák környékén fokozott felügyeletet biztosítottak, így ezeken a helyeken javult a közbiztonság. Most pedig lovas tagozatuk a zsidó temető környékén és a Horváth-tetőn járőrözik. Továbbá 96 fővel teljesítettek szolgálatot a Kocsonyafesztiválon 400 munkaórában. Formaruhában vigyáztak a szórakozó lakosokra és felügyeltek a lezárt útszakaszokra. Ugyanakkor készülnek a város ünnepre, az Avasi Borangolásra, gyermeknapokra, családi napokra és a Miskolci Piknikre is.

Rendszeresen járőröznek

A közbiztonság erősítése érdekében nemrég a Miskolc-Diósgyőr Polgárőr Egyesület önkéntesei a kevésbé kivilágított utcákat járták be, és a forgalmasabb részeken is demonstrálták jelenlétüket.

Kép
A főutcát is vigyázzák a polgárőrök a Kocsonyafesztiválon.

– Mi nem tapasztaljuk, hogy rossz lenne a közbiztonság a területünkön, amely a DVTK Stadiontól Ómassáig terjed. Egyáltalán nem történnek kirívó esetek. Ebben közrejátszanak a megelőzésre fókuszáló szolgálataink egyesületünk 20 önkéntes polgárőrével – tájékoztatott Telekes Zsolt, a Miskolc-Diósgyőr Polgárőr Egyesület elnöke. – Igyekszünk a nagyobb csomópontokon és a közintézmények közelében rendszeresen jelen lenni gyalogosan, vagy gépjárművel. Együttműködést kötöttünk az MVK Zrt.-vel, így lehetőségünk nyílik arra, hogy a villamos- és buszmegállókat is ellenőrizzük – tudatta.

Hozzátette, hogy jó időben nagyobb figyelmet fordítanak a közparkokra és az ott összegyűlő fiatalokra. Télen pedig az egyedül élő idősekre, hogy ne fagyjanak meg. Mindenben segítenek nekik, amire megkérik őket.

Ez is érdekelhet

Avasi Kvaterka
Ünnepi kavalkáddal folytatódik az Avasi Kvaterka
MiskolcSzabadidő
A népszerű programot július 5-én, szombaton rendezik meg újra, abban a megújult formában, ahogy júniusban debütált.
Képgaléria
Semmelweis nap a Népkerti Vigadóban
„Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi.”
MiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénEgészség
Semmelweis napi ünnepséget rendezett a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház a népkerti Vígadóban.
Oklevél átadás az Andrássy Gyula Gépipari Technikumban
Okleveles technikusok lettek – évet zárt az Andrássy
MiskolcOktatás
Az intézményben több mint száztíz tanuló vehette át technikusi oklevelét, illetve szakképző iskolai szakmai bizonyítványát.
Fáys diákok ismerkedtek a MIKOM-mal
MiskolcOktatásSzabadidő
A tanulók kedvence a Kilátó díszlete és a hírstúdió volt.