Ugrás a tartalomra

Kamaszok, incel, bullying – pszichológus a megdöbbentő sorozatról

Létrehozva
Balogh Beáta klinikai szakpszichológus volt a Kilátó vendége.

Óriásit robbant az egyik streaming-szolgáltató minisorozata, ami egy iskolatársát meggyilkoló kamasz fiúról szól. Számos néző vonta le fő tanulságként, hogy nem tudhatjuk, mi zajlik a tinédzserek világában. Valóban ennyire mélyek a generációs különbségek? Hogyan érhetik el a szülők, hogy gyermekük mindent megosszon velük? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Balogh Beáta klinikai szakpszichológussal a Miskolc Televízió Kilátó című magazinműsorában.

– Sok vitát generált a film; van, akinek a bullyingről szól, valakinek az incel-kultúráról, mást a család traumája érintett meg. Bennem leginkább azt erősítette meg, amit mindig hangsúlyozok: nem szabad egyedül hagyni a gyermekeinket, sokkal jobban oda kell rájuk figyelni – fogalmazott.

Véleménye szerint a gyerekek viselkedése tükrözi a társadalmat. A traumákra a fiúk, férfiak „felfokozott, toxikus férfiassággal kezdenek el válaszolni. Ahelyett, hogy felvállalnák a sebezhetőségüket, az empátiájukat, gyengeségüket, ehelyett elkezdenek egyre dominánsabb viselkedést felvenni, eltávolítják maguktól az érzéseiket” fogalmazott a szakember.

– A különböző életkorban elkezdődő bántalmazások folytán a fiúkban sokszor vezet nyílt, vagy elfojtott agresszív viselkedéshez – tette hozzá.

Érzékeljük mi magunk is a digitalizációs különbséget felnőtt és gyermek között. Sokkal magabiztosabban kezelik a telefont, a tabletet, talán olyan tartalmakhoz is hozzáférnek, amiktől szüleik igyekeztek távol tartani őket. Megoldás lehet, ha elvesszük tőlük, korlátozzuk a kütyüiket, hogy bizonyos tartalmak ne juthassanak el hozzájuk?

– Régen azt mondtuk, hogy a gyerek a család mintáját tükrözi, ennek tudtuk be a problémákat. Ez ma már nem igaz; fontosak a szülői minták, de fontos a kortárs és a társadalmi környezet is. Ki, hogyan kezeli a bántalmazást. Hogyan tudunk ezzel valamit kezdeni? Mindenképpen fontos, hogy a szülő legyen tisztában azzal, mire használja a telefonját – emelte ki Balogh Beáta.

Az apaszerepek szintén előtérbe kerültek a filmben. Hogyan építhető bizalom, hogy a problémáikat ne tartsák magukban a fiatal fiúk? És mik azok a dolgok, amik ma leginkább befolyásolják a mai kamaszok életét? Van olyan, ami az előző generációknál esetleg még nem volt meg, vagy nem ilyen szinten? Mit tehet a család, ha problémák lépnek fel a kamasz fiú gyermeküknél?

– Csak abban az esetben tudjuk a gyermekünket igazán megismerni, ha minőségi időt töltünk vele. Ekkor van lehetőség minőségi kérdéseket feltenni. Bizalmi, szoros kapcsolat alakul ki, ami megteremti azt az érzelmi biztonságot számára, ami alapján bármit elmondhat. Ebbe persze sok munkát kell fektetni – hangsúlyozta a klinikai szakpszichológus.

A teljes beszélgetés itt tekinthető meg:

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Mi-Shop építkezés
Jól halad a Mi-Shop építése
Miskolc
Az épület szerkezetkész. Jelenleg az előtető fedését és a belső terek kialakítását végzik.
A forróság a volán mögött sem játék
Miskolc
A melegben romlik a koncentráció, csökkennek a reflexek, nő a feszültség – ezek pedig komoly kockázatot jelentenek az utakon.
Képgaléria
Erdei iskolai tábor
Egy generációhoz hozta közelebb a természetet az Erdőjáró Napközi
MiskolcKörnyezet
Idén tartja húszéves jubileumát az Északerdő Zrt. Erdészeti Erdei Iskolája.
Nem csak a gyerekeket, a kertet is gondozzák
Miskolc
A miskolci óvodák kertépítő versenye idén is nagy népszerűségnek örvendett.