Ugrás a tartalomra

Miskolci utca névadója: Rácz György

Létrehozva
A Petőfi Sándor és a Meggyesalja utcát összekötő rövid utca viseli a nevét, amelynek napjainkra már csak a páros számozású oldala maradt meg. A Szinva medrének lefedésekor a mai parkoló felé eső, páratlan számozású házakat lebontották. Az 1920-as évek közepéig Templom utca volt a neve a fagerendák tartotta Szinva-hídon áthaladó keskeny utcának.
Kép
racz_gyorgy_miskolc.jpg
Forrás: Szemelvények Miskolc város történelméből blog

A névadó Miskolc ősi családjából származott. Gyógyszerész lett, és a kémiai tudományokból doktorált, majd közgazdász végzettséget is szerzett. A legtöbb adót fizető polgárok egyikeként tagja volt a városi közgyűlésnek és néhány munkabizottságnak. Így foglalkozott az Avas-rendezés ügyével is. Nem lévén családja, hatalmas vagyonát a városra és a református egyházra hagyta. A végrendeletben szerepelt, hogy „a város építtessen az Avas-tetőre egy, a nevemet viselő kilátó tornyot, melyben kávéház és tűztorony legyen”. A kilátó 1934-ben készült el, de hivatalosan soha nem viselte az adakozó nevét.

(Rácz György 1857–1922 között élt. Halála után oldalági rokonai megtámadták a végrendeletét – sikertelenül. A város közgyűlése úgy döntött, hogy a Templom utca ezt követően az ő nevét viselje, képét pedig a városháza dísztermében „örök emlékezésül” helyezzék el.) 

D.I.

Címkék

Ez is érdekelhet

A Miskolc Holding Zrt. új vezetője Soós Attila
Változás a Miskolc Holding Zrt. vezetésében
Miskolc
Soós Attila távozik a Miskolc Holding Zrt. éléről: 2026. június 30-i hatállyal lemondott a Miskolc Holding Zrt. igazgatósági tagságáról - közölte a Miskolc Holding Zrt.
A Csengey-kertet színesítették ki az Avasi Gimnázium tanulói
MiskolcOktatásKultúra
Kortárs képzőművészek falfestményeit gondolták újra az Avasi Gimnázium diákjai és közben megszépítették a Csengey-kert betonkerítését.
Képgaléria
Vasgyári múltidéző
MiskolcKultúra
Filmnézés után a vasgyári utcák történeteit idézték fel.
Újabb alpaka bébi született a Baráthegyi Majorságban
Bébibumm a Baráthegyi Majorságban
Miskolc
Alig egy hónappal az idei első alpaka születése után újabb kis jövevény érkezett a Baráthegyi Majorságba - adta hírül a Szimbiózis Alapítvány.