Tóth-Szántai József miután megnyitotta az ülést, az előző közgyűlés óta elhunyt, Miskolchoz kötődő közéleti emberekről emlékezett meg. Emlékük előtt egyperces néma főhajtással tisztelegtek a város vezetői.
Elismerésekről, díjakról is beszámolt a polgármester.
Napirendi pontok:
A 8. napirendi ponttal kezdik a munkát: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Polgármestere költségtérítésének, valamint Alpolgármesterei illetményének és költségtérítésének megállapítására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester javasolta, hogy vegyék le a napirendről.
Nagy Boglárka aljegyző elmondta, hogy az Országgyűlés elé került a jövedelmezés korlátozásáról szóló javaslat. Megszűnne a költségtérítés. A tervek szerint ma fogadhatja el az Országgyűlés. Azonban július 1-jéig meg kell határozni a polgármesterek, alpolgármesterek illetményét.
Ettől függetlenül azt kérem, hogy vegyük le az előterjesztést, megvárva a parlament döntését. Ekkor valószínűleg rendkívüli közgyűlést kell majd összehívni - mondta a polgármester.
Mind a 22 jelen lévő képviselő támogatta Tóth-Szántai József kérését, tehát nem tárgyalták a polgármester és az alpolgármesterek illetményének kérdését.
1. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Településszerkezeti Tervének és Építési Szabályzatának módosítására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
A napirendet Szunyogh László főépítész ismertette. Az egyik projekt az MVM-hez köthető, amely a megyén halad át, Miskolcot is érintve. Az egyik avasi pizzázó is fejlesztene, ebben kérik a szabályozás módosítását az önkormányzattól.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Fodor Zoltán (MSZP): a pizzázó rossz állapotban volt, szépen rendbe tette a jelenlegi tulajdonos. Szeretné most a teraszt lefedni. Ezt jó érzéssel támogatni fogjuk.
Szopkó Tibor (független): több lakossági megkeresést is kapott a tamperei fejlesztés kapcsán. Lakosok aggódnak, hogy nő a beépíthetőség a területen, és közműproblémákat is feltártak. Ezeket nem tudom megítélni, de csak úgy szabad fejleszteni, ha teljes lakossági támogatást élvez. Kéri, fontolják meg a napirendről történő levételt. Legalább még egy lakossági fórumot tartani kell.
Czinkné Sztán Anikó (független): engem is megkerestek az ott élők. Aggályai vannak a tamperei lakosoknak. Mennyire fog nőni az utak terheltsége a megnövekedett lakosság miatt? Nagy probléma a behajtás az épületbe. Milyen lesz a közművek terheltsége? Ezeket meg kell vizsgálni, hogy felelős döntést lehessen hozni. Kérem, hogy gondoljuk át, egyeztessünk a lakosokkal.
Szarka Dénes (független): a pizzázó kapcsán egyetértek Fodor Zoltán, üde színfolt az Avason. A Tampere városrészből lakosok kerestek meg: nem rendezett a telek helyzete például. Egyre szűkül a zöld terület, alaposan meg kell fontolni, hogy a még meglévő, zsebkendőnyi zöld területeket hogyan engedi felhasználni a város. Kérem, adjunk még lehetőséget arra, hogy a lakók kifejezzék véleményüket.
Tóth-Szántai József polgármester: közösségépítés is a pizzázó sikere. Örömmel látom, milyen sokan járnak oda. Jól ismerem a Tamperét is, beszéltem a lakókkal is. Nehéz történet, van egy magánszemély, aki megvett egy területet. Én azt javaslom, hogy szervezzünk egy találkozót a vállalkozóval. A nehézség ebben, hogy ha egy magánszemély megvesz egy területet, és ott építkezne, és megfelel az érvényes jogszabályoknak, akkor nekünk szűk a mozgásterünk, de megnézzük, mit tudunk tenni.
2. napirendi pont: Javaslat a Miskolc Kelet Kapujára szóló telepítési tanulmányterv jóváhagyására és a hozzá tartozó településrendezési és tervezési szerződéssel kapcsolatos döntések meghozatalára. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Szunyogh László főépítész ismertette az előterjesztést. Az M30-as autópálya keleti kapujánál található az ingatlan. A tulajdonos egy logisztikai központot szeretne fejleszteni. Módosítani kell a terület szabályozását.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita nem volt a napirend fölött.
3. napirendi pont: Javaslat az Önkormányzat rendelkezésére tartott folyószámla-hitelkeret összegének módosítására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Szilágyi Kornél, a Gazdálkodási Főosztály főosztályvezetője ismertette az előterjesztést. A tervezett TOP fejlesztések sikeres megvalósításához szükséges a folyószámla-keret. Átmeneti finanszírozási igényt is szükséges a feladatok megvalósításához. Májusban döntöttek az emelt összegű finanszírozását a közösségi közlekedésnek, ehhez is szükséges a döntés.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: a folyószámlát vezető banknál eddig is volt hitelkeretünk. A TOP-os projektekben 31 milliárd forint értékben érkeznek majd fejlesztések, ezek a legtöbb esetben előfinanszírozást igényelnek. Hogy megindulhassanak a fejlesztések, szükséges, hogy legyen likvid forrásunk, amihez bármikor tudunk nyúlni. A meglévő mozgásterünket igyekezzük támogatni. Nem hitelfelvételről van szó, hanem a meglévő keret növeléséről, hogy a projekteket azonnal tudjuk finanszírozni, megkezdeni. Ezekre a fejlesztésekre Miskolcnak szüksége van. Számtalan olyan fejlesztés valósul meg, ami egyértelműen a városlakókat fogja szolgálni, ilyen pl. az utak fejlesztése. Mi a lehetőséget látjuk ebben.
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján) frakcióvezető: a hitel az hitel. Annyi a különbség, hogy december 31-ig vissza kell tölteni. Az a baj, hogy egyre inkább eladósodik az önkormányzat. Az adóbevétel nem egyenletesen érkezik a számlára, hanem ciklikusan. Nyáron például kevesebb érkezik be. A problémám ezzel a hitellel, hogy egyre nagyobb folyószámla-hitelre van szükség a működésre. A szolidaritási adó sújtja jelenleg a költségvetést. A gazdálkodást hazavágta, nem maradt más választása az önkormányzat, csak ez. De ez az utolsó eszköz, amihez hozzá tudunk nyúlni. Ha a bank kockázatot lát, akkor felmerül a kérdés: mi lesz velünk? Óvatosan a folyószámla-hitellel.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: 2 éve a választás során azt mondták, hogy a gazdaság egyre fejlődik, de probléma, hogy a dinamikusan növekvő adóbevételt a Veres-érában rosszul költik el. Jó dolgokra kell költeni, mondták önök. Új pályára állítják a gazdálkodást, ezt mondták. Azt látjuk azonban, hogy kb. 10 milliárd forint hitelt vettek fel és költöttek el. Működésre 5,5 milliárdot adott az állam. Kevés olyan város volt, ami ilyen támogatást kapott. De ez is elfolyt valahol. Semmi nem javult, a kötelezettségei jelentős részét még így sem tudja teljesíteni. Ez egy vergődő pálya, egyre nehezebb helyzetben, egyre rosszabb körülmények között.
Bartha György (MSZP): 24-től mennyi hitelt vett fel a Holding és az önkormányzat?
Szopkó Tibor (független): ez egy nagyon súlyos előterjesztés, arról tanúskodik, hogy egy fenntarthatatlan pályán van a város gazdálkodása. Nem a top-os pályázatok előfinanszírozására szolgál ez a hitel, hanem az MVK-ra. Jócskán meghaladja a 10 milliárdot az újonnan felvett hitel összege. Önök túltervezik a bevételeket és alábecsülik a kiadásokat. A fennmaradó különbözetet hitelből fedezik. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a Holding elérkezett a határaihoz. Likviditásban is probléma van. 2-3 héten belül tegyenek le egy intézkedési tervet az asztalra, ami a gazdálkodás stabilizálását célozza. Senkinek nem célja, hogy Miskolc csődbe menjen.
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján) frakcióvezető: vizsgáljuk meg a hitel felvételének célját: a közlekedési vállalat finanszírozása. A TOP Plusz pályázatok finanszírozása elfogadható. A kormány nyilatkozatai alapján azt gondolom, hogy nem lesznek ilyen források. A közlekedési infrastruktúrát fogják megújítani. Ezeket egy közbeszerzéssel meg tudják oldani.
Czinkné Sztán Anikó (független): azt mondták, hogy tavaly már kaptak összegeket a TOP Plusz projektek elindítására. Mennyi pénzt kaptunk a tervezésre? Mi zárható el, ha meg kell húzni a nadrágszíjat? A járatseriff-rendszert miért kell alvállalkozóval végeztetni? Több százmilliót tudnánk megspórolni. Vizsgáljuk felül a pénzcsapokat, vagy átalakítani.
Klinga Dániel (Pont MI-Lokálpatrióták Egyesülete): pénzügyi biztonsági keretről beszélünk. Több mint 31 milliárdért indulnak projektek. Az a feladatunk, hogy biztosítsuk a fejlesztéseket és a város működését. A kérdés az, hogy akarjuk-e tovább építeni a várost? Mi erre egyértelmű igennel válaszolunk.
Szécsényi Marianna (Fidesz) frakcióvezető: jó lett volna, ha az intézkedési tervbe minket is bevontak volna korábban. Az előterjesztés nem egy újabb 1 milliárdos eladósodásról szól, az ellenzék ezzel kampányol. A város likvid működéséről beszélünk, a közszolgáltatások folyamatosságát, a fejlesztések előkészítését jelenti. Fontos, hogy az maradjon meg a köztudatban, hogy a likviditási keret bővítéséről, 1 százaléknyi mozgástér-növekedésről beszéljünk. Cél, hogy a likviditást biztosítsuk. Az ellenzék célja, hogy minél több lájkot gyűjtsenek.
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján) frakcióvezető: a veszélyekre szeretném felhívni a figyelmet. A mozgástér-növekedés oda vezethet, hogy a bank nem ad több hitelt. A biztonságos gazdálkodás a legfontosabb, ezt meg kell tartani. A 31 milliárdos TOP Plusz pályázat nem fog megvalósulni, jelenleg ezt látom, mi pedig sok pénzt égetünk el a felkészülésre. A szolidaritási adó eltörlése a megoldás a városok gazdálkodására, hiszen forráshiányos az önkormányzat.
Szopkó Tibor (független): az előző ciklusban bő 9 milliárdos hitelt fizettünk vissza. Az intézkedési tervvel a megoldás irányába szeretném vinni az ügyet.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: a fideszesek bűvészkednek a szavakkal. Gyurcsány Ferencet idézik. Az is, ez is csak mágia a szavakkal. Szükség van, vagy nincs a hitelre? Önök azért akarják támogatni, mert úgy gondolják, hogy szükség van rá. Tudják azt, hogy az 1 milliárdos keretnek mennyi a költsége? Miből lesz visszafizetve? Mennyi plusz terhet fog jelenteni a város gazdálkodásában? Három megyei jogú város nem tudja túlélni az évet külső segítség nélkül.
Tóth-Szántai József polgármester: Szolnok nem fizetett szolidaritási hozzájárulást, Budapest pedig lélegeztető gépen van. 5,3 milliárdos szolidaritási hozzájárulást fizetett a város, idén közel 6 milliárdot. Jelenleg be kell fizetni, bármennyire is fáj, Miskolc befizette. Ha itt maradnának a források, akkor nem kellene azon gondolkodni, hogyan tudjuk előteremteni a TOP-os pályázatokhoz a pénzt. Idáig 426 millió forint előleg érkezett. Bízunk abban, hogy az uniós források ideérnek, a 31 milliárd nagyon meglátszódna Miskolcon. Intézkedési tervbe bevonni az ellenzéket - mindenre nyitottak vagyunk. Teremtsünk ezzel divatot.
Rövid szünetet rendelt el a polgármester.
A szünetben az aljegyző és a polgármester arról konzultált, hogy visszavonják az 1-es napirendi pontot. Ebben van a Tampere városrészben található problematikus pont. Megpróbálnak a vállalkozóval egyeztetni. A legnagyobb probléma a parkolás kérdése. Erről tehát nem fognak szavazni. Azért egyszerűbb és logikusabb, mert hamarosan újabb közgyűlést tartanak, addig előkészítik ezt az anyagot.
4. napirendi pont: Javaslat egyes ingatlangazdálkodási döntések meghozatalára. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Zwillinger Dávid, a Miskolc Holdig Zrt. ingatlangazdálkodási és szolgáltatási igazgatója ismertette az előterjesztést. Olyan ingatlanokat akarnak értékesíteni, amiket eddig nem tudtak, rossz állapotban vannak.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Bartha György (MSZP): az előző ciklusban mindig azt hallgattuk, hogy a családi ezüstöt értékesítjük. Most pedig itt van ez az előterjesztés: a Széchenyi 107. mi, ha nem családi ezüst? Ikonikus helye a belvárosnak. Ha más bérlők, akik hosszú évek óta fizetnek, és szeretnék megvenni (úgy tudom, többen jelezték), akkor miért utasították el?
Czinkné Sztán Anikó (független): egyetlen ingatlan kivételével egyet tud érteni az értékesítéssel. Nem jó helyen vannak az önkormányzatnál, hiszen nem telik a felújításra. Egyetlen egyet kifogásolok, ezért nem tudom támogatni az előterjesztést. Mi az indok, miért adjuk el, aminek rendesen fizetik a bérleti díjat?
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján) frakcióvezető: az ingatlanértékesítés az ingatlangazdálkodás része. Egyetértek az értékesítéssel, de a Bródy palota értékesítésével nem. Ez a Széchenyi 107. Ezt az ügyet emberemlékezet óta próbálják ráerőltetni a közgyűlésre. Szopkó Tibor is próbálta, de a frakció leszavazta. Az ingatlan akkor értékes, ha az egészet egyben értékesítjük. Kondás Vilmos 25 éve akarja megvenni. A város érdeke az, hogy a valódi forgalmi értéket képviseli. Nem lehet külön megközelíteni az üzleteket (se a pékséget, se a dohányboltot), így megszegnénk azt, hogy bérbeadják a tulajdonosok másoknak. Életszerűtlen az eladása, azt javaslom, hogy az egész palotát méltányos áron adjuk el. Ez egy korszerű ingatlan, fontoljuk meg az értékesítést. Ezt a részt vonjuk vissza, a többit támogatom az önkormányzat alulfinanszírozottsága miatt.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: a legfontosabb, hogy egy tulajdonos önkormányzat felelős ingatlangazdálkodást folytasson. Ebbe beletartozik, hogy ne üresen álljanak ingatlanok, ezzel egyre pusztulva. De fontos, hogy ne spekulánsok vegyék meg, ne szellemházak jöjjenek létre. Egyetlen miskolci sem szeretné, hogy szellemépületek, üres üzlethelyiségek legyenek a főutcán. Az a cél, hogy működő üzletek, élet legyen a főutcán. Úgy ne értékesítsünk ingatlant, hogy nem látjuk, mi lesz vele. Ha értéket teremtenek, az minden miskolci érdeke. Csak úgy tudjuk az eladást támogatni, ha nyílt, transzparens értékesítés lesz, piaci áron fogják értékesíteni az ingatlanokat. A Széchenyi 107. évtizedek óta kiváló boltot visznek ott. Bízunk abban, hogy továbbra is értéket teremtő szolgáltatást nyújtanak majd ott.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: ekkora értékesítési csomag nem hiszem, hogy volt a közgyűlés előtt. Öt évig azt mondták, hogy ingatlant nem lehet eladni. Majd szinte nem múlik el úgy közgyűlés, hogy ne akarnának önkormányzati ingatlant értékesíteni. Pont az ellenkezőjét ígérték. A nemzeti vagyonról szóló törvény előírja a licitet. Két ingatlannál van szó, hogy a vevőnek van fejlesztési kötelezettsége - a többi harmincnál nincs. Ezzel azt idézik elő, hogy akár spekulációs vásárlások jöhetnek.
Szopkó Tibor (független): ugyanazt az álláspontot képviselem: igenis lehet ingatlanokat értékesíteni, de akkor van értelme, ha értelmes koncepció és stratégia mentén történnek meg. Ez még nincs kész jelenleg. Addig nem lehet ingatlanértékesítést támogatni, amíg ez a stratégia nem készül el. Nem ezt ígérték, tehát ez egy kényszeredett pénzszerzési akció. De sajnos az idei költségvetést nem fogja tudni segíteni. Kérem, hogy a húszemeletes kapcsán figyelmeztessék a vállalkozót, hogy ketyeg az óra.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: a Veres-érában többször kritizáltam az ingatlanok eladását, de azért, mert kértem, hogy ne úgy értékesítsünk, hogy nem látjuk a célt. Mi felelős ingatlangazdálkodást kívánunk folytatni, hogy látjuk, milyen fejlesztés történik ott. Mi piaci áron értékesítünk.
Czinkné Sztán Anikó (független): kérem, a Széchenyi 107-et vegyük ki az előterjesztésből.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: azt kell először megvizsgálni, hogy az önkormányzat használja-e az ingatlan. Aztán: tudja-e hasznosítani? Van rá jó bérlője? Ő megóvja az ingatlan állagát? Ha ezek teljesülnek, akkor nem éri meg eladni. Olyanokat lehet eladni, amiket nem tud hasznosítani az önkormányzat. Rendkívül rossz állapotú lakásokat is értékesíteni akarnak. Nem lehetne fiataloknak felajánlani, hogy felújítsák?
Bartha György (MSZP): A Zsolcai kapu 7-et korábban leszavazták, most újra behozták. Ez no comment.
Zwillinger Dávid: a módosító indítványban szerepelek a kötelezettségvállalások.
Tóth-Szántai József polgármester: az ÁSZ rendszeresen felhívja a figyelmet, hogy nem tudunk bevételt szerezni az önkormányzati ingatlanokból. Mi nyílt versenyeztetési eljárásokban értékesítjük a kiírt ingatlanokat. Az lenne a legjobb, ha a lehető legtöbben jelentkeznének. 15 lakás szerepel az előterjesztésben, szeretnénk egy folyamatot elindítani, piacra dobni. Azt szeretnénk, ha fiatal miskolciak pályáznának erre. A cél, hogy ne álljanak üresen. Szopkó Tibort kérem, hogy a Hodobay-program teljes szakmai anyagát küldje el nekünk.
5. napirendi pont: Javaslat önkormányzati tulajdonú ingatlanok hasznosításával kapcsolatos döntések meghozatalára. Előterjesztő: Matiscsák Éva alpolgármester
Kurcsicsné Zobolyák Ida, a Vagyongazdálkodási Osztály vezetője ismertette az előterjesztést.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Szécsényi Marianna (Fidesz) frakcióvezető: két közfeladatot ellátó civil szervezetet támogat az előterjesztést. Fontos, hogy a Szimbiózisnak biztosított 1 ezer négyzetméteres terület javítja az ellátottaik életminőségét. Vállalják a terület gondozását. Az Iránytű évek óta olyan tevékenységet végez, ami a helyi termelőket segíti. Az önkormányzati vagyon társadalmi értéket is teremthet, nemcsak gazdaságit. Kérem, támogassák az előterjesztést.
Klinga Dániel (Pont-MI Lokálpatrióta Egyesület): a civil szervezetek értéket teremtenek Miskolcon.
6. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Integrált Óvodai Intézményben a 2026/2027. nevelési évben indítható óvodai csoportok számának meghatározására és a maximális csoportlétszám túllépésének engedélyezésére. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Az előterjesztést Szomorné Takács Tünde, a Lakosságszolgálati Osztály, Szociális és Köznevelési Osztályának csoportvezetője ismertette. 1-1 óvodai csoport megszüntetésére tettek javaslatot három intézményben. 144 helyett 141 jönne létre. Elbocsátással nem jár az összevonás.
A véleményező bizottság támogatta az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
7. napirendi pont: Javaslat közterület elnevezéséről szóló Közgyűlési határozat visszavonásáról. Előterjesztő: Hollósy András alpolgármester
Szunyogh László főépítész ismertette az előterjesztést. Lakossági észrevétel érkezett az elnevezett dűlő ellen.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
9. napirendi pont: Javaslat a Közgyűlés 2026. II. félévi munkatervének megállapítására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Bodnár Tibor, a Jogi, Igazgatási és Szervezési Főosztály főosztályvezető-helyettese ismertette a napirendet. Októberben közmeghallgatást tartanak.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
10. napirendi pont: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Miskolc Megyei Jogú Városban működő nemzetiségi önkormányzatok közötti közigazgatási szerződések megkötésére. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Bodnár Tibor, a Jogi, Igazgatási és Szervezési Főosztály főosztályvezető-helyettese ismertette az előterjesztést.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
11. napirendi pont: Javaslat a Városi Klímaszerződés megvalósításának előrehaladásáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Albertné Lénert Viktória, a Polgármesteri Kabinet Stratégiai és Koordinációs Osztályának vezetője ismertette az előterjesztést. 2022-ben bekerült a 100 klímasemleges város közé Miskolc. A szerződést 2024-ben elfogadták.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött:
Bartha György (MSZP): a városnak sokat fog jelenteni a klímaszerződés. A lakosság körében terjeszteni, erősíteni kellene a klímasemleges gondolatot.
Mezei Attila (DK-LMP-Nép Pártján): a tanulmányból semmit nem lehet megvalósítani, forrás nem fog rendelkezésre állni. Nincs meghatározva, hogyan tud a város együttműködni a vállalkozásokkal, a lakossággal.
Berencsi Sándor Máté (Fidesz): ambíciózus stratégiai dokumentum készült, de nem ettől lesz zöldebb egy város.
Szopkó Tibor (független): több forrást és több figyelmet igényel ez a misszió.
Szarka Dénes (független): már februárban foglalkozni kellett volna ezzel a napirendi ponttal. Sok dolog majd megvalósult a programból, de merre tartunk, hogy folytatódik a program? Fontos szakemberektől vált meg a városvezetés. Lassul a program megvalósulása, mintha kezdene elsikkadni.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: nem sikkad el a program. Támogatjuk a Bükk városa programot, aminek számtalan eleme tartozik a témához. Ciklusokon át ívelő programról van szó. Előre akarunk lépni a klímaszerződés történetében.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: két év elteltével valamiféle eredményről szeretnénk hallani.
Albertné Lénert Viktória: karbonleltár készül, közzéteszik az eredményeket. A klímaszerződés egy útiterv, amin módosíthatunk menet közben. Április 30-án zárt a projekt, ezért nem tárgyalták februárban. Csütörtökön lesz egy szakmai eredménytájékoztató a közgyűlési teremben.
Tóth-Szántai József polgármester: a zöld gondolkozás közös pont. Ambíciózus stratégiai dokumentum készült el. Elektromos buszok, energetikai beruházások - ezektől lesz zöld egy város. Régióban, a Sajó völgyében gondolkodunk.
12. napirendi pont: Javaslat a Közgyűlés tájékoztatására a LIFE IP HungAIRy levegőtisztaság-védelmi pályázat megvalósulásáról és eredményeiről. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Albertné Lénert Viktória ismertette az előterjesztést. A projekt számos elismerést hozott Miskolcnak. A levegőminőség javuló tendenciát mutat.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirendi pont fölött:
Mezey Attila (DK-LMP-Nép Pártján): cselekvési terv kell a külterületi ingatlanok miatt.
Berencsi Sándor Máté (Fidesz): Miskolc nem választani akar a gazdaság és a zöld jövő között. A zöld átállás nem egy divatszó számunkra. A pályázatnak köszönhetően valós adatokkal rendelkezünk.
Szécsényi Marianna (Fidesz) frakcióvezető: köszönjük azok munkáját, akik részt vettek a program megvalósításában. Országos jelentőségű projekt fog lezárulni. Nemcsak kutatásról és adatgyűjtésről szólt, hanem konkrét eredményeket is hozott (komposztkeret-osztás, szemléletformáló kampányok). Kiépült a város levegőminőség-monitoring rendszere. Számos területen javultak az adatok, de több területen gondok vannak. A levegő minőségének javításában még több munkára van szükség. A rendelkezésre álló forrásokat eredményesen használta fel Miskolc.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): a hulladék égetése visszaszorítása fontos lenne, ehhez rendbe kell tenni, hogy kinek van joga ellenőrizni a hulladék elszállítását. Sokan nem veszik igénybe a szolgáltatást, inkább égetik a szemetet.
Barta Gábor (Fidesz): élhetőbb város igényével keresték meg helyi lakosok. A program eredményei önmagukért beszélnek, közel 20 ezer gyermek vett részt szemléletjavító programokon. A lakossági szemléletformálásra is nagy hangsúly került. Több mint 1 millió euró fejlesztési forrást hozott Miskolcnak a program. A városnak a jövőben is követnie kell ezeket a célokat.
Albertné Lénert Viktória: egyedi monitoringrendszer épült ki a projektben, a szállópor koncentrációjának mérésére irányult. Helyzetelemzést kaptunk, ez határozza meg, milyen intézkedési tervet lehet foganatosítani. A szabadtéri égetések csökkentése volt az egyik kiemelt cél.
Tóth-Szántai József újabb szünetet rendelt el.
13. napirendi pont: Javaslat az MVK Miskolc Városi Közlekedési Zrt. személyszállítási közszolgáltatást biztosító járatain végzett utas és járműbiztonság szolgáltatás tapasztalatairól. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Madácsi Imre kabinetvezető ismertette az előterjesztést. A MirendSec útján biztosítják a járőrszolgálat biztosítását. A problémák megelőzése, kezelése, a zavartalan szolgáltatás biztosítása a feladat. A szolgálat a közösségi közlekedés biztonságának fenntartásában jelentős szerepet töltött be a jelentések alapján. 6879 alkalommal intézkedtek. Továbbra is főleg a forgalmas vonalakon indokolt a rendszeres jelenlét. Érdemi választ adott a jelentkező rendészeti, biztonsági problémák egy jelentős részére. Nem váltja ki a hatóságok, vagy az MVK saját feladatait, ugyanakkor segíti a biztonságosabb, rendezettebb közlekedést. A rendszer folytatása indokolt.
A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.
Vita a napirendi pont fölött:
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): sajnos szükség van a járatseriffekre. Régen elég volt egy papírt kitenni, mivel nem szállhatunk fel a buszra. Régen nem volt szükség járatseriffekre. Hová fogunk még eljutni, hová kellenek majd még őrök, kamerák? A liberális jogszolgáltatás ide vezetett. Miért csökken a támogatás 70-ről 35 millió forintra?
Hollósy András alpolgármester: márciusban indítottuk el a drónfigyelést a rendészeti ellenőrzések során. Bábonyibérc, Lyukóvölgy - például itt használjuk. A járatkísérők az elmúlt másfél évben bebizonyították, mennyire szükség van rájuk. Csaknem 10 ezer intézkedés történt a másfél év alatt. 1 ezer esetben szüntettek meg hangoskodást. Több mint 3 ezer esetben történt felszólítás megállóban dohányzás miatt. Visszatartó erővel rendelkeznek a járatseriffek. Köszönet illeti a példaértékű munkájukat. A jövőben is szükség van rájuk.
Czinkné Sztán Anikó (független): a rendszer felállítása szükséges volt, ezt nem vitatom. Inkább azt vitatom, hogyan tettük meg. Nem tudjuk, hogy a cég, amely a MirendSec alvállalkozója, miért kellett beiktatni a rendszerbe? Öröm, hogy a felére csökken a költség.
Klinga Dániel (Pont MI - Lokálpatrióták Egyesülete): azt mondják a miskolciak, hogy végre rend van a közösségi közlekedésben, de a számok is ezt erősítik meg. Lehet a költségekről vitatkozni, de abban nincs vita, hogy jogosan várják el a miskolciak a tiszta és kulturált közlekedést.
Mokrai Mihály (DK-LMP-Nép Pártján) frakcióvezető: idén 630 millió forintba kerül a rendszer fenntartása. Üdvözlöm, hogy 210 millióval kevesebb, mint tavaly. Nem tartom jónak, hogy ki van szervezve ez a feladat. Szűrőpróba-szerűen használják őket, és a MirendSec keretein belül.
Mezei Attila (DK-LMP-Nép Pártján): nem rosszabb a közösségi közlekedés állapota, biztonsága, mint régebben volt.
Szopkó Tibor (független): köszönöm a polgármester úrnak, hogy ez az előterjesztés létrejött, hiszen egy tisztább képet láthatunk. Fontos a miskolciaknak, nekünk, ellenzékieknek. Sajnos ez az ügy azt is mutatja, hogy lehet rosszul hozzányúlni jó dolgokhoz. Akár a rendészeten, akár a MirendSec-en keresztül meg lehetne oldani a szolgáltatást. A kb. 700 millió az az összeg, amit a MIÖR-re szánnak. Csak ennek köszönhetően nem lett rend, hiszen csorbák az intézkedési jogkörök. Dohányzás és étkezés - az intézkedések kb. felét ezek teszik ki. Azt nem tudjuk számszerűsíteni, hogy mennyi bűncselekményt előztek meg. Érdekes a közbeszerzési eljárás, amivel kiválasztották az alvállalkozót. Vizsgálják meg, hogy saját erőből meg tudják-e oldani a szolgáltatást.
Hollósy András alpolgármester: a miskolciakat az érdekli, biztonságosan tudnak-e utazni. Egy utasra 12 forint jut, ennyibe kerül a biztonsága. A rend nem lehet alku tárgya Miskolcon.
Szarka Dénes (független): köszönet polgármester úrnak, hogy behozta ezt a közgyűlés. Előremutató. Megfelel a célnak a működés, vagy inkább marketing céljai voltak? Mintha nem az lenne a fő cél, hogy biztonságosabb legyen a közlekedés, hanem pusztán marketing. A rájuk fordított pénzek hiányoznak a város költségvetéséből. A kezdeményezés jó, de a jövőben állítani kellene a marketing és a hatékonyság potméterein.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: mindenki azt vitatja, mennyiért, milyen rendszeren keresztül, hasznosult-e a pénz? A kiválasztás transzparensen történt? Erről kellett volna számot adni. Miért nem hatósági jogkörökkel rendelkező emberekkel teszik meg? Miért magán őrző-védő céget alkalmaz a város?
Czinkné Sztán Anikó (független): a miskolciakat az is érdekli, hogy legyen hatékonyság, költségtakarékosság, eredmények. Miért egy magánvállalkozót kellett behívni, hogyan működik ez a rendszer?
Barta Gábor (Fidesz): a jogkövető állampolgárokat meg kell védenie az önkormányzatnak. Rend és biztonság, ezt mi elértük. A szolgáltatás elutasítottsága minimális.
Hollósy András alpolgármester: aki jegyet vesz, azt nem érdekli, hogy milyen alvállalkozóval végzik el a szolgáltatást. 3 ezer esetben renitens utast szállítottak le. Ez marketing kormányzás lenne?
Bajusz Gábor (Fidesz): a rendszert tartsák meg, bárki is fogja vezetni a várost, mert sokat számít a miskolciaknak.
Mezei Attila (DK-LMP-Nép Pártján): aki felszáll, azt nézi, tiszta-e a busz, van-e klíma, van-e hely?
Iski Csaba (DK-LMP-Nép Pártján): úgy látom, hogy nem tartják 22 óráig a munkarendet.
Tarnóczi Attila (Mi Hazánk): főleg nyugdíjasok mondták, hogy jobban biztonságban érzik magukat a buszon a járatseriffek miatt. Magam is többször tapasztaltam, hogy zacskó, szotyi volt szétszórva a járművön. A hatáskörüket persze növelni kellene a hatósági embereknek. Hiányoltam az előterjesztésben, hogyan állapították meg a költségeket?
Szécsényi Marianna (Fidesz) frakcióvezető: 2014-19. között működött a körzetiseriff-rendszer, közös ellenőrzéseket szerveztünk az MVK-val. Önök sérelmezték, hogy a munkaidejében felszállt a buszra. Elérték azt, hogy a lovas mezőőrség és a körzetiseriff-rendszer megszűnt. Szükség van a jelenlétükre, ezt mondom kétgyermekes anyaként. Már a jelenlétük is visszatartó erő. Kérem az ellenzéket, hogy ne nézzék hülyének a miskolciakat, mi továbbra is értük szeretnénk dolgozni.
Tóth-Szántai József polgármester: soha nincs kész egy ilyen rendszer, folyamatosan harcban állunk, hogy biztonságosan utazhassanak a miskolciak. Ebben vannak partnereink. A járatkísérők több mint 10 ezer alkalommal intézkedtek a másfél év során. A jelenlétük is sokat hozzátesz az utazás biztonságához. Közbeszerzés alapján választottuk ki a céget. A feladat a jövőben nem az, hogy ugyanolyan intenzitással legyünk jelen, hanem, hogy tudatosan, bizonyos vonalakon használjuk fel az erőforrásokat. Hol kell nagyobb erőt megjeleníteni, hol kell kisebbet? - erről fogunk még beszélgetni. Azt látom, hogy a miskolciak örülnek a szolgáltatásnak. Bízom abban, még jobbá tudjuk fejleszteni a rendszert.
14. napirendi pont: Javaslat a 2025. II. félévet érintő, lejárt határidejű közgyűlési határozatok végrehajtásáról szóló beszámoló elfogadására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Bodnár Tibor ismertette az előterjesztést.
A véleményező bizottság támogatták az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
Sürgősségi napirendi pont
17. napirendi pont: Javaslat a Miskolci Integrált Óvodai Intézmény Selyemréti Sport Tagóvodája és Bulgárföldi Tagóvodája tanfelügyeleti ellenőrzését követően elkészített intézkedési terveinek jóváhagyására. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester.
Deli Emese, a Miskolci Integrált Óvodai Intézmény (MIOVI) igazgatója ismertette az előterjesztést.
Vita a napirend fölött nem volt.
Zárt ülés
15. napirendi pont: Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának kizárólagos tulajdonában álló Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft. felügyelőbizottsági tagjával kapcsolatos döntés meghozatalára. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
16. napirendi pont: Javaslat fellebbezés elbírálására közösségi együttélés szabályainak megsértése ügyében. Előterjesztő: Tóth-Szántai József polgármester
Közérdekű bejelentések
Szombaty Benedek diákpolgármester szólt a szerdai strandnapról, amit a Miskolctapolcai Strandfürdőben tartanak meg.
Bartha György (MSZP): a védőnőket elköltöztették a Kilián-délről, ez rossz döntés volt. Fogászat költözött a helyükre, de ide messziről kell jönniük a körzetbeosztás szerint. Sokan nem tudják, hová kell menniük fogászati problémával.
Matiscsák Éva alpolgármester: írásban vissza fogok jelezni, amint kaptam választ az illetékesektől.
Szarka Dénes (független): örülök, hogy fenntartották a diákpolgármester intézményét. Szívügyem volt az előző ciklusban. Az Avas I.-es ütemben több helyen patkányokat észleltek. A Városgazda gyorsan válaszolt, a lehető leghamarabb intézkedni fognak. A guberálást nem sikerült visszaszorítani.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk): a roncsautók ügyében - azt látom - tehetetlen a város. Valamilyen megoldást kell találni, sürgősen. Esélyteremtési illetmény - ha jól tudom, a minisztériumnál pattog a labda a kifizetések ügyében.
Szopkó Tibor (független): két közérdekű adatigénylésemre érdekes választ kaptam. A jegyző lemondása volt az egyik. Közös megegyezéssel történt a munkaviszony megszüntetése. Hogy alakult az egész ügy? A másik: az alpolgármester lemondásával kapcsolatos közérdekű adatigénylés. Az én értelmezésem szerint 1 hónapon belül tudta volna megtenni.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: a kátyúzás leállt április 12. után, főleg a mellékutak esetében. Sok helyen nem sikerült jól betömni a lyukakat. Mi van a Tündérkerttel? A tavalyi ígéretből lesz-e valami? Szeretnék megemlékezni a néhai Miskolci televízióról. Nekünk jelentett valamit. Az, hogy megváltoztak a médiafogyasztási szokások, de ez nem indokolta volna a beszántását. A televízió és archívuma nem csak egy napi tájékoztatást szolgált, hiszen dokumentált is. Nagyon szomorú vagyok, hogy engedték, vagy közreműködtek. Egyik történelmi tettük lesz.
Tóth-Szántai József: senki nem zárta be a tévét. Analógról digitálisra váltottunk. Megpróbálunk olyan műsort előállítani, ami olyan platformon elérhető, ahol az emberek vannak. 30 éve sokkal kevesebb csatorna közül lehetett választani. Az utódszervezet életben van. Próbálunk megfelelni az új kor kihívásainak.
Czinkné Sztán Anikó (független): a legtöbb kérdés a TOP Plusz kapcsán érkezik hozzám. Nézzük át a műszaki tartalmakat az útfelújítások kapcsán.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: Berencsi Sándor Máté a továbbiakban a KDNP-ben folytatja a munkát.
Szavazással zárult a júniusi közgyűlés.