Ugrás a tartalomra

Kavics a cipőben

Létrehozva
Az élet egyre több embert sodor elénk, és ezzel egy időben állít új kihívások elé. Probléma, gond nyomja mindannyiuk vállát, sokan úgy érzik, nem bírnak már el több terhet. Azt vallom, a saját utunkat kell bejárnunk önálló döntésekkel és kockázatokkal. Szomorú, hogy titkok terhét cipeljük generációkon át, nehezítve ezzel a boldogulást.

Vannak, akik belevágnak, és megpróbálják megoldani a rejtélyeket. Talán úgy érzik, mindig nyom az a kavics a cipőben. Félnek kérdezni. Akik megteszik, szembenéznek az oroszlánnal, és lehetőséget is adnak maguknak azért, hogy elérjék a kiegyensúlyozott, tartalmas életet.

Kedvelem Lewis Carrol szavait, melyek elgondolkodtatnak. Néhányuknak mély igazságtartalma van.“ Már reggeli előtt gondolj hat lehetetlenre!” Mi a lehetetlen? Számomra ritkán létezik, inkább azt mondom, tovább tart megoldani. A lehetetlen sokszor az, amitől félünk, pedig elég csak egy picivel több energiát és hitet belefektetni. Sokan beszélnek arról, mi és hogyan akadályozza meg őket a cselekvésben. Előfordulhat, hogy félnek a kudarctól, amivel semmi gond nincs. Megpróbálni érdemes, az már fél siker.

“Az álló óra is naponta kétszer a pontos időt mutatja.” Miért jut eszünkbe olyan, hogy ugyanazt a hibát elkövetni többször hatalmas vétek? Emberből vagyunk. Ez mindaddig áll fenn csak, míg észre nem vesszük, hol “akad a film”. A “hibát” csak akkor tudjuk kiküszöbölni, netán kikerülni, ha rájövünk, miért és mikor hozzuk mindig ugyanazt a döntést. Ekkor tudjuk megváltoztatni a forgatókönyvet, és végre a saját filmünk főszereplői lehetünk.

“Ha nem tudod, hová mész, oda bármilyen úton eljuthatsz.” Ahhoz, hogy elérjük a kitűzött céljainkat, először fontos, hogy pontosan megfogalmazzuk azokat. Amíg nincsenek céljaink, csak telnek a napok. Fáradunk, nyűgösebbek és kiégettek lehetünk. A célok keretbe foglalják az életet, motiválnak és sikerélményhez juttatnak bennünket.

“Mindenben van tanulság, csak meg kell találni.” Minden esemény, történés, baleset, vagy épp találkozás a fejlődésünket szolgálja. Nincsenek véletlenek. Minden adott időben történik. Ha elég szemfülesek vagyunk, és átgondoljuk a jó vagy akár kevésbé kellemes dolgokat, megláthatjuk, merre terel minket a sorsunk. Az élet nem mindig a fent és nem is mindig csak a lent. Mélységet és magasságot is megtapasztalunk, mert életünk így dinamikus. A tanulságot magunk szűrjük le.

“Az élet tényleg egyfajta iskola, alkalom a gyakorlásra. Elsősorban a jellem felépítésére és a szellem nevelésére való.” Az életet éljük! Sokan észre sem veszik az időjárás változásait, vagy csak arra ébrednek, ismét eltelt egy év. Beszélgessünk és nevessünk sokat! Ne féljünk sírni, beszélni a fájdalmainkról. Merjünk kockáztatni, s gyűjtsünk erőt a jobb időszakokban, hogy legyen erőnk kudarc esetén felállni és erőre kapni. “Lehet, hogy az emberek csak a borstól olyan mérgesek. Az ecettől lesznek savanyúak, a kinintől keserűek és a törökméztől édesek. Bárcsak köztudomásúvá válna mindez, akkor legalább a felnőttek nem lennének olyan szűkmarkúak a cukor osztogatásában.”

Egyik kedvenc idézetem ez. Amíg a gyerekek szeretettel és érdeklődéssel fordulnak még az ismeretlenek felé is, a felnőttek sokszor bezárkóznak, elfordulnak s elszigetelik magukat az ismeretlentől. Kockáztatás nélkül viszont nincs győzelem; és persze felelősség sem. Mi döntjük el, hogyan élünk. Hagyjuk a kavicsot a cipőben, vagy megoldjuk annak az apró kavicsnak a rejtélyét?

 

Ez is érdekelhet

Nézőpont: Boldog születésnapot Miskolc Televízió!
Vélemény
Kollégánk, Tajthy Ákos jegyzetben köszönti a negyvenéves Miskolc TV-t.
Nézőpont: A vicc vajon mi?
Vélemény
Április elsején, vagyis bolondok napján kollégánk, Tajthy Ákos jegyzetében azon morfondírozott, szabad-e ma még viccelőni, pláne egy újságírónak. 
Jegyzet: Emlékezni kell, de ideje továbblépni
Vélemény
Kollégánk, Tajthy Ákos jegyzetét olvashatják annak kapcsán, hogy öt évvel ezelőtt tört ki a koronavírus-világjárvány.
Be kelletett volna menni - Bájer Máté jegyzete
VéleményMiskolc
Kollégánk gondolatait olvashatják az év végi étterembezárások apropóján.