Ugrás a tartalomra

Félmillió négyzetméteren végeztek medertakarítást Miskolcon

Létrehozva
A japán keserűfű mellett a hódok is kihívás elé állítják a Városgazdát.
Kép
Főként ilyen és ehhez hasonló képpel találkoztak, akik a Hejő mentén sétáltak az utóbbi években. Fotó: Mocsári László

Akinek a Hejő-patak folyása mellett visz az útja, olyan dolgot láthat, amit régóta nem lehetett: a nádfal helyén víztükröt, benne napozó domolykókkal. A munkások a patakmedret, mi az internetet túrtuk fel: utoljára 2012-ben cikkezett bármely miskolci média arról, hogy kitakarították a Hejő-patakot.

Ez azonban nem minden: az év elején összesen 465 500 négyzetmétert kezelt a Városgazda. Ennek a legnagyobb részét a Szinva tette ki: 167 ezer négyzetméteren takarították a patak medrét. Emellett a Pece, a Lyukó-patak, a Pereces-patak, a Görömbölyi-patak rendbetétele adta a jelentős részét a medertisztítási feladatoknak. Sőt, a Csorba telepi körtöltést is rendberakták.

A mondat végére nem került pont, a tisztításra ugyanis folyamatosan szükség van: a Szinva folyásának nagyjából felén jelent problémát az elszaporodott japán keserűfű. A vegetáció miatt ezt a növényt évi háromszor kell irtani, mivel árvízvédelmi okokból a pufferzónák tisztasága kardinális kérdés.

- Nemrégiben egy csapadékvíz-elvezetéssel kapcsolatos konferencián vettem részt, ahol felhívták a figyelmemet, hogy mennyire fontos árvízvédelmi szempontból a patakok pufferzónáinak tisztán tartása. Éppen ezért elhatároztuk, minél előbb elvégezzük ezt a munkát - számolt be Hollósy András alpolgármester az elvégzett feladatokról, hozzátéve, az utóbi hetekben mintegy félmillió négyzetméteren takarították ki a patakmedreket.

Kép

Az alpolgármester azt is elmondta, hogy a hódok szintén komoly kihívás elé állítják a Városgazda munkatársait. A Hejőn és a Szinván ugyanis erőteljes ezeknek a nagyméretű, és nem mellesleg védett rágcsálóknak a jelenléte. Éppen ezért hódmentésbe kezd a város.

- Az utóbbi években megnövekedett Miskolcon a hódok által kidöntött fáknak a mennyisége. Felmérjük, hogyan lehetne úgy áttelepíteni ezeket az állatokat, hogy ők is megfelelő területre kerüljenek, és egyúttal ne okozzanak gondot az árvízvédelmi szempontból fontos körzetekben.

Első lépésben hőkamerákkal mérik fel a populációt, és a miskolci hódok szokásait. Ezt követően termvédelmi szakemberekkel veszi fel a kapcsolatot a város, hogy együtt kidolgozzák az áttelepítés részleteit. 

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.