Ugrás a tartalomra

A főváros egyik atyjáról közösen emlékezett meg Budapest és Miskolc vezetése

Létrehozva
Rendhagyó Szemere-emléknapot tartottak péntek délután Miskolcon, az eseményen részt vett és ünnepi beszédet mondott Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is.
Kép
Fotók: Horváth Csongor

Másfél évszázaddal ezelőtt, 1873. november 17-én jött létre Buda, Pest és Óbuda egyesítésével Budapest – a 150 éves jubileum alkalmából rendezvénysorozatot szervezett a főváros. A programokhoz Miskolc is csatlakozott annak apropóján, hogy még 1849. június 24-én az a Szemere Bertalan adott ki miniszterelnökként rendeletet az egyesítésről, aki nem csak életében kötődött ezer szállal Miskolchoz, de - végakaratának megfelelően - hamvai ma is az avasi műemléktemetőben nyugszanak.

A történelmi kapcsolatok ápolására és a tiszteletadásra rendhagyó Szemere-emléknapot tartottak Miskolcon, melyen Karácsony Gergely főpolgármester mellett részt vett egy fővárosi delegáció, itt volt Kunhalmi Ágnes (MSZP) budapesti egyéni választókerületi képviselő, valamint a miskolci önkormányzat és polgármesteri hivatal munkatársai és politikusok is tiszteletüket tették az eseményen.

Házigazdaként Veres Pál polgármester köszöntőjében rámutatott, Miskolc sok tekintetben hasonlít Budapestre: mindkettő annak a város- és országépítő közös akaratnak a szülötte, amely több kisebb település egyesítésével hozott létre egy új, nagy és európai várost. Szemere Bertalan - akit a városvezető Budapest egyik atyjának nevezett - szintén fontos személy a két város életében.

- Nevét, amíg egyetlen miskolci is él a világon, mindig tisztelettel és szeretettel fogják emlegetni - húzta alá Veres Pál. - Öröm, hogy önökkel együtt ünnepelhetünk és emlékezhetünk egy kiváló államférfira. Boldog születésnapot, Budapest! Legyen még sokszor 150 év.

Kép

Mindig örömmel jön Miskolcra Karácsony Gergely elmondása szerint. A főpolgármester úgy fogalmazott, Szemere Bertalan egyszerre volt alakítója és elszenvedője a történelmünknek, de a maihoz hasonló alkalmakkor megtalálhatjuk megfelelő helyét a nemzeti pantheonban.

- Mert bár nem vált eszményképpé, mint Széchenyi István vagy Kossuth Lajos, de életműve alapján a legnagyobbak között van a helye. Okunk van büszkének lenni arra, hogy a magyar polgári átalakulás egyéniségei között még az ún. második vonal képviselői is kiemelkedő képességekkel rendelkeztek - fogalmazott.

Beszélt Szemere Bertalan koráról is. Azt mondta, hogy a magyarok 1848-ban és '49-ben nem más nemzetek elnyomásáért, hanem a nemzetiségek szabadságát is feltételező, független Magyarország megteremtéséért harcoltak. Nem önmaguknak, hanem a birodalom minden népének kívánták a szabadságot.

- Fel kell ismernünk: a szabad társadalom ma azt jelenti, hogy polgárai elsősorban nem a maguk, hanem egymás szabadságáról gondoskodnak. Nem szabadna, hogy a vita tárgya az legyen, ki tartozik, és ki nem a nemzethez. A vita tárgya mindig az, hogy mi a nemzet érdeke - hangoztatta.

Karácsony Gergely beszélt a szabad önkormányzatiságról, végül hangsúlyozta, akkor vagyunk méltók Szemere Bertalan örökségéhez, ha lebontjuk a falakat, amik elválasztanak, és hidakat építünk helyettük, amelyek vidék és Budapest, ember és ember között húzódnak.

- Méltóságból, méltányosságból, emberségből és szolidaritásból vannak rakva a kövei ezeknek a hidaknak. Minden találkozásunk, beszélgetésünk ezt szolgálja Veres Pállal, és ezt szolgálja a két város sorsközössége - hangsúlyozta a főpolgármester.

Kép

Idén nem csak Budapest, de Miskolc is ünnepel, hiszen sok más jubileum mellett fennállása 200. évfordulójára emlékezik a Miskolci Nemzeti Színház is. Béres Attila igazgató kiemelte, a teátrumot eleink azért alapították meg 1823-ban, hogy a tehetség itt maradjon. Nem felsőbb utasításra, császári parancsra tették ezt, hanem fillért fillér mellé téve döntöttek egy kőszínház építéséről. Aztán amikor évekkel később leégett az épület, Szemere Bertalan kezdeményezésére megépült a mai színház, amihez újfent adakoztak a miskolciak.

- Boldog vagyok, hogy a város befogadott, azért dolgozunk, hogy a miskolciakat büszkévé tegyük - húzta alá a direktor.

Az eseményen előadást tartott Vámosi Katalin művészettörténész, valamint Kapusi Krisztián történész.

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.