Ugrás a tartalomra

Gond volt a Debreczeni Márton iskola pénzügyeivel

Létrehozva
Az Állami Számvevőszék befejezte a miskolci székhelyű Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola 2016-2017 közötti időszakra vonatkozó ellenőrzését. Az intézmény belső kontrollrendszerének kialakítása és működtetése, valamint a pénzügyi és vagyongazdálkodása nem volt szabályszerű, ezáltal nem volt biztosított a felelős gazdálkodás, az átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználás, illetve a vagyon értékének megőrzése. Az integritási kontrollok kiépítettsége nem támogatta a korrupciós és működési kockázatok elleni védelmet.
Kép
Forrás: aszhirportal.hu

Az eredményes és célszerű szakképzés alapja és alapvető feltétele a szakképző intézmények közpénzekkel és a közvagyonnal való törvényes, átlátható és a korrupcióval szembeni védelmet biztosító működése és gazdálkodása. Mindezen igényekkel összhangban, a közpénzügyek átláthatóságának előmozdítása, a közvagyon védelme érdekében került sor az agrárszakképző iskolák belső kontrollrendszerének és gazdálkodásának ellenőrzésére.

A miskolci székhelyű Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola alaptevékenysége szerint szakgimnáziumi és szakközépiskolai nevelést-oktatást, valamint felnőttképzést végzett mezőgazdasági és élelmiszeripari szakmacsoport szerinti képzések keretében. A fenntartói, irányítói jogokat a Földművelésügyi Minisztérium (jelenleg Agrárminisztérium) gyakorolta. Az intézmény önálló gazdasági szervezettel nem rendelkezett, a gazdálkodással kapcsolatos feladatait az ellenőrzött időszakban a Vay Ádám Gimnázium, Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium látta el.

Az ellenőrzés célja annak értékelése volt, hogy az intézményre vonatkozó irányító szervi feladatellátás a jogszabályi előírások betartásával történt-e, szabályszerű volt-e a belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése. Az ellenőrzés arra is kiterjedt, hogy a belső kontrollrendszer biztosította-e az átlátható, szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes gazdálkodás feltételeit, továbbá a pénzügyi és vagyongazdálkodása megfelelt-e a jogszabályi előírásoknak és belső szabályzatainak. Az ellenőrzés keretében az Állami Számvevőszék értékelte az intézmény korrupciós kockázatainak kezelését szolgáló integritás kontrollok kiépítettségét, az integritásszemlélet érvényesülését és a teljesítményellenőrzés feltételeinek kialakítását is.

Az ÁSZ ellenőrzése megállapította, hogy a Földművelésügyi Minisztérium az irányító szervi feladatait szabályszerűen látta el. A Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola belső kontrollrendszerének kialakítása és működtetése nem volt szabályszerű. Nem gondoskodtak a szabályszerű kontrollkörnyezet kialakításáról, ezáltal nem teremtették meg a szabályszerű közpénzfelhasználás feltételeit. A gazdálkodási jogkörök gyakorlására jogosult személyekről és aláírás-mintájukról nem vezettek naprakész nyilvántartást. A kiadási és bevételi előirányzatok teljesítésére kiható gazdasági eseményekről nem vezettek részletező nyilvántartást. Az intézmény nem rendelkezett a 2017. évre vonatkozó aláírt költségvetési beszámolóval. A pénzügyi gazdálkodás és a vagyongazdálkodás nem volt szabályszerű, mert az intézménynél 2016-ban nem vezettek a kötelezettségvállalásokról és más fizetési kötelezettségekről az államháztartás számviteléről szóló kormányrendeletben előírt tartalmú nyilvántartást, illetve a 2016-2017. években a mérleg tételeinek alátámasztásához nem állítottak össze leltárt. A kiadási és bevételi előirányzatok teljesítésére kiható gazdasági eseményeket tartalmazó részletező nyilvántartások, továbbá leltárak hiánya miatt nem igazolható a 2016. évi költségvetési beszámoló, valamint a 2017. évi beszámoló adatok valódisága. Az integritás kontrollrendszer kiépítettségének és működésének szintje 2017-ben nem volt megfelelő.

Az ellenőrzés megállapításai alapján az Állami Számvevőszék a Debreczeni Márton Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola igazgatójának 17 javaslatot fogalmazott meg, melyekre az érintettnek 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie.

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.