Ugrás a tartalomra

Már a turista sem annyi, mint régen

Létrehozva
Gyakorlatilag naponta változnak az élelmiszerárak - a vásárlók kezdik elveszteni a fonalat, de tapasztalataink szerint (legalábbis egyelőre) nem változtatnak a szokásaikon.

Ha valakit ritkán látunk, azonnal észrevesszük a változást: centiket nőtt egy gyerek, új frizurát hord a távol élő rokon, szinte megfiatalodott az első unokáját nyaralásra váró ismerős. Hasonló rácsodálkozást élhetünk át - igaz, most már szinte nap mint nap -, amikor egy dolgos nap után elmegyünk bevásárolni: a két hónappal ezelőtt vásárolt kilós kenyér ma 100 forinttal drágább. Álljunk át másik termékre? Van, amiről inkább mondjunk le, különben a fél fizetésünket a pénztárnál hagyjuk? Miskolciakat kérdeztünk arról, mennyiben változtak meg vásárlási szokásaik az elmúlt hónapok áremelkedése miatt.

Kép
Fotók: Juhász Ákos

Olcsóbbat keresni

- A felvágottaknál veszem észre nagyon a drágulást: nagyon szeretem a turistát, épp a napokban vettem a boltban. El voltam halva, amikor azt mondja nekem az eladó, hogy 15 deka 810 forint. Hirtelen nem is tudtam, mit csináljak; ilyen melegben nem kenhetem meg májkrémmel a kenyeret, mert hamar megromlik - de akkor mit vigyünk el munkába? - tárja szét a karját Csilla. Két teli szatyorral jött ki a belvárosi üzletből, amikor megszólítottuk. A rekkenő hőség elől menekülve beállunk az árnyékba, amíg beszélgetünk.

- Napról napra látom, hogy mennek fel az árak. Mindennek, hiába az árstop. Ha csak a legolcsóbb termékeket is nézem: rendszeresen veszek kis kiszerelésű joghurtokat, legutóbb már 190 forintba került, ami pár napja még csak 150 volt. Fontos lenne most sok gyümölcsöt fogyasztani - hát, szinte megfizethetetlenek számomra! - méltatlankodik.

Kép

Akkor sem hitt a szemének, amikor a 1,5 százalékos tej ára átlépte a 400 forintot. Ebből nem enged, de például - vallja be - a sütőmargarinból ma már az olcsóbbat veszi. "Van, amikor a minőségből már vissza kell venni egyet", mondja.

- A boltban végzek egy gyors fejszámolást, hogy mi fér még bele, miből mennyit vehetek. Ma már sokkal jobban megnézem, mi éri meg. Nem tudom, mi lesz velünk augusztus után, az ősszel - aggodalmaskodik.

Akcióban

- Megmondom őszintén, én sehol nem találom a tavalyi árakat - ezt már Kocsi Mártonné mondja. Ő az a fajta nyugdíjas, aki több bolt kínálatát és árait is ismeri; rászánja az időt és az energiát, hogy a legjobb döntést hozhassa meg. Szintén egy belvárosi üzletnél beszélgetünk vele, de szinte "menőben", hiszen - árulja el nekünk - egy másik boltba még át akar menni, mielőtt a déli tűző napsütés az utolsó energiáit is felemészti.

- Alapvetően az akciós termékeket keresem, de persze fontos a szavatosság, és azért az sem baj, ha jó minőségű az élelmiszer. Ha valaminek nagyon felment az ára, akkor inkább átmegyek egy másik üzletbe, és megnézem, ott milyen a kínálat. Úgy tapasztalom, hogy legalább 20 százalékkal nőttek az árak, jóval nagyobb mértékben, mint amit olvasok az újságban - vélekedik.

Kép

Megnéztük a kisboltokat is, hogyan alakulnak az élelmiszerárak. Kisebb ugyan a kínálatuk, mint egy multinak, de nem is nagybevásárlásra mennek oda az emberek: általában akkor választják a vásárlók ezeket az üzleteket, amikor valamire gyorsan szükség van otthon, de elfogyott. A személyesebb kapcsolatot is sokra értékelik általában a vevők, így a helyenként magasabb árakat is elnézik. Az Aulich utcában található "A" bolt két hónapja nyitott újra, Bihary Rolandné tulajdonos azt mondja, az akkori árakhoz képest legalább 25-30 százalékos drágulást tapasztalnak.

- Háromnaponta járunk a nagykereskedőkhöz, gyakorlatilag az árak is ilyen időközönként változnak. Ennek ellenére sem mondhatjuk azt, hogy a vásárlóink az olcsóbbat keresnék. A nyugdíjas vásárlóink sem vonják meg maguktól a jól megszokott termékeket. Szerintem jelentős változás a szokásokban majd csak most következni a drágulás miatt - mondja, hozzátéve: még csak most megyünk bele a sűrűjébe, de hogy mit hoz a jövő, azt még senki sem látja.

Kép

A kormány emeli a népegészségügyi termékadó-köteles (a köznyelvben csipszadóként híresült el) termékek adómértékét, és új termékcsoportra kiterjeszti annak hatályát. Péntektől az olyan, kevésbé egészségtelennek gondolt áruk után is pluszadót kell már fizetni, mint például a müzli, a gabonapehely, a kandírozott gyümölcsök, vagy a spenótos töltött tészta.

Ez is érdekelhet

Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.