Ugrás a tartalomra

Miskolcon nem kérnek a státusztörvényből, országos akciót hirdetettek a pedagógusszervezetek

Létrehozva
Egy felmérésben megkérdezték a miskolci gimnáziumok tanárait, az aláírók 100 százaléka szerint rontana a magyar közoktatás helyzetén a tervezett státusztörvény bevezetése. A pedagógusszervezetek miskolci képviselői csütörtöki sajtótájékoztatójukon bejelentették: a felmérést az általános iskolák tanárai között is elvégzik, sőt: az ország más részeiben is kikérik a tanárok véleményét.
Kép
Szűcs Tamás (középen) mutatja a kérdőívet – minden aláíró miskolci tanár szerint ront a magyar közoktatás helyzetén a tervezett státusztörvény. Balra: Vály György, a kép jobb szélén Pilz Olivér. | Fotók: Juhász Ákos

A státusztörvény árnyékának "pokoli és szomorú világában" cselekvési lehetőséget kínálunk fel az ország pedagógusainak - ezzel vezette le az akciójuk lényegét a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) regionális vezetője, Szűcs Tamás. A Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ) és a Tanítanék Mozgalommal összefogva elindítottak egy akciót Miskolc öt tankerületi fenntartású gimnáziumában, amiben arról kérdezték a tanárokat, hogy véleményük szerint javít, vagy éppen ellenkezőleg: ront a magyar közoktatás helyzetén a tervezett státusztörvény. Támogatják tehát, vagy ellenzik a törvény bevezetését?

A felmérés eredményéről Vály György, a PSZ területi titkárhelyettese számolt be.

- Az állami fenntartású gimnáziumban tanító kollégák bő 50 százaléka, több mint kétszázan írták alá a petíciót, és egytől egyig úgy nyilatkoztak, hogy nem tesz jót a magyar közoktatásnak a státusztörvény - jelentette be.

Hozzátette, a kérdőívet mindenki csak személyesen tudta kitölteni és aláírni, mert szerették volna még erőteljesebbé tenni az akciót azzal, hogy nem "névtelenül, messziről, gombot nyomogatva" nyilváníthatják ki a véleményüket a tanárok.

Kép

Hozzátette, most csak a gimnáziumokat mérték fel, de szeretnék kiterjeszteni a többi oktatási intézményre Miskolcon, sőt országszerte meg fogják kérdezni a tanárokat.

Arra Szűcs Tamással egyetemben a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója, Pilz Olivér is büszkén utalt, hogy ismét Miskolcról indul egy pedagógusokat érintő, az ő helyzetükön javítani igyekvő országos akciósorozat.

A szervezők kifejezték azt is, hogy meg szerették volna adni a lehetőséget arra is, hogy ha valaki támogatni tudja a státusztörvényben megfogalmazottakat, akkor azt megtehesse.

- Láthatjuk azonban, hogy ilyen nem volt, a felmérést kitöltő kollégák 100 százaléka elutasítja a törvénytervezetet - húzta alá Szűcs Tamás.

- Teszem hozzá: joggal, okkal. Munkajogilag ugyanis mindenkinél rosszabb helyzetbe kerülhetünk. Ez elfogadhatatlan - nyomatékosította.

Kép

Megtudtuk, hogy már holnap, azaz pénteken elindul az aláírásgyűjtés a miskolci általános iskolákban, hogy aztán a következő napokban országos szintűre terjesszék ki az akciót, hétfőn pedig újabb sztrájk kezdődik a közoktatási intézményekben.

Lapunk kérdésére Szűcs Tamás azt is elmondta, 4 ezer fölött jár már azon pedagógusok száma (az eloszlás ITT tekinthető meg), akik a PDSZ felé jelezték, hogy elhagyhatják a pályát, ha a parlament elfogadja a státusztörvényt.

- Egy ilyen munkajogi környezetben nem lenne csoda, ha több ezer ember döntene így. Komolyan kell venni ezt a tömeget - hangoztatta a PDSZ regionális vezetője.

A kormány március elején tette közzé a státusztörvény tervezetét, ami alaposan átírná a köznevelésben dolgozók munkajogi helyzetét, valamint a szakszervezetek és az oktatási intézmények működését. A legfontosabb tervezett módosítások (index.hu):
a nevelőtestületek elvesztenék döntési jogkörüket a pedagógiai program, a szervezeti és működési szabályzat, valamint az éves munkaterv ügyében. Ezeket az igazgató fogadná el – a fenntartó jóváhagyásával
a miniszter jogosult a tanévet július 15-ig meghosszabbítani
jogszerű sztrájk esetén „ha a tanulók művelődéshez fűződő joga” folyamatosan nem biztosítható, az intézményt a fenntartó másik feladatellátási helyre telepítheti, átszervezheti és meg is szüntetheti
a napi munkaidő akár tizenkét óra is lehet
a jövőben nem közalkalmazotti, hanem „köznevelési foglalkoztatotti” jogviszony keretében foglalkoztatnák a pedagógusokat. Munkajogi szempontból a gyakorlatban ez például azt is jelentené, hogy a tankerületi iskolákban a munkáltatói jogokat a tankerületi központ vezetője gyakorolja, és ő határozza meg a munkavégzés helyét is
a felmentési idő maximum nyolc hónapról hatvan napra csökkenne
a próbaidő a maximális 4 hónap helyett akár 6 hónap is lehetne
a lemondási idő két hónap helyett akár hat hónap is lehet
55-ről a 60. életévre nő a továbbképzési kötelezettség időtartama.

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.