Ugrás a tartalomra

A jogász válaszol: a fogyasztóvédelem új szabályairól

Létrehozva
Jelentős változásokat hoz a fogyasztóvédelmi jogszabályok módosulása, ami idén nyáron két lépcsőben valósul meg.
Kép
Képünk illusztráció

A békéltető testületek hatáskörének bővítése következett be július 23-án. Ennek értelmében, a békéltető testületek ezen időponttól, a fogyasztóvédelmi tárgyú igényekkel összefüggő kártérítési igények elbírálása is jogosultak lesznek - írja összefoglalójában dr. Strassburger Gyula ügyvéd

Vagyis, a békéltető testületek hatásköre mostanra kiterjed a fogyasztóvédelmi jogviszonyokkal kapcsolatban, a fogyasztó által a vállalkozással szemben érvényesített kártérítési igények elbírálására is - magyarázza. 

A békéltető testületek, mint alternatív vitarendezési fórumok, elsősorban a fogyasztó és a vállalkozás közötti vitás ügyek egyezséggel történő rendezésére jöttek létre. Azonban, ha a felek nem tudnak a testület segítségével sem megállapodni, a vitarendező fórum, döntést is hozhat. Ez a lehetőség korábban a 200 ezer forint alatti értékű ügyekre volt érvényes - tudatja. 

Annak érdekében, hogy a tartós fogyasztási cikkekre érvényes jótállás értékhatárához igazodjon ez a döntési kompetencia, a jogalkotó felemelte az értékhatárt. Tehát, hogy július 23-tól a békéltető testületek által hozható, kötelezést tartalmazó határozatok esetében az igényérvényesítés értékhatárát, 200 ezer forintról 250 ezer forintra emelte a jogalkotó. Azaz, függetlenül attól, hogy a vállalkozás önként elfogadja-e a döntést, vagy sem, a békéltető testület által hozott kötelező határozatot végre kell hajtania - hangsúlyozza. 

Lényeges új szabály, hogy a Polgári Törvénykönyv július 1-től hatályos módosítása a kis- és középvállalkozások számára is lehetővé teszi, hogy a fogyasztókkal azonos jogokkal éljenek. Ha üzleti tevékenységükön kívül eső, magáncélú vásárlásaikról van szó, akkor ők is a fogyasztóvédelem szabályai szerint érvényesíthetik kellékszavatossági és jótállási igényeiket. Ehhez az szükséges, hogy ne a vállalkozásukhoz, gazdasági tevékenységükhöz kapcsolódó terméket vagy szolgáltatást vásároljanak - hívja fel a figyelmet. 

Dr. Strassburger Gyula ügyvéd

Ez is érdekelhet

Miskolcon értékelt Tállai András
GazdaságMiskolcBelföldBorsod-Abaúj-Zemplén
A Borsod Agroker Zrt. csütörtökön agrárkonferenciát rendezett a miskolci Népkerti Vigadó épületében.
Teltházas szakmai fórum a BOKIK-ban. Forrás: BOKIK
Pénzmosás-megelőzés fókuszban: 101 kérdéses NAV-kérdőív a BOKIK teltházas fórumán
GazdaságMiskolcBelföldBorsod-Abaúj-Zemplén
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) teltházas szakmai fórumot rendezett a NAV Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Irodája (PEI) által kiküldött adatszolgáltatási kérdőív kapcsán.
Nagy érdeklődés mellett zaklott a tőkeprogram miskolci tájékoztatója
Erős beruházási hajlandóság mellett tartós kereslet mutatkozik a növekedési tőke iránt
GazdaságMiskolcBelföldBorsod-Abaúj-Zemplén
A MKIK Tőkealapkezelő Zrt. által működtetett Demján Sándor Tőkeprogram (DSTP) eddigi feldolgozási tapasztalatai alapján a hazai kkv-szektor beruházási aktivitása továbbra is erős, és a benyújtott projektek jelentős része üzletileg megalapozott, megvalósítható fejlesztési tervet takar.
NAV: február 25-én éjfélig még benyújtható a kata-bevallás
Gazdaság
A kisadózóknak február 25-éig kell nyilatkozniuk a 2025-ben megszerzett bevételükről, a nyilatkozat pár perc alatt elkészíthető és online beadható.