Ugrás a tartalomra

Varga: Orbán nem vonja vissza a Miskolcot is sújtó kormánydöntéseket

Létrehozva
Varga László országgyűlési képviselő hiába kérte több, az önkormányzatokat hátrányosan érintő döntés megváltoztatását a miniszterelnöktől az Országgyűlésben. Orbán Viktor az érdemi választ megkerülve, meg se hallotta a nagyvárosok működőképességét veszélyeztető kormányzati elvonásokra vonatkozó kérdését.

„Miért vesznek el még több pénzt az önkormányzatoktól?” – ezzel a címmel azonnali kérdést intézett hétfőn a parlamentben a miniszterelnökhöz Varga László, az MSZP országgyűlési képviselője. A képviselő felidézte, hogy a világ más részein a kormányok a kevésbé fontosnak ítélt területekről irányítanak át forrásokat a koronavírus-járvány elleni védekezésre: az egészségügy, a szociális ágazat és az önkormányzatok részére. A magyar kormány ezzel szemben sokszor az önkormányzatok rovására hozza meg intézkedéseit.

A védekezésre hivatkozva az elmúlt hónapokban elvonta a gépjárműadó helyben maradó részét, összesen 34 milliárd forintot, ami Miskolc számára mintegy 450 millió forint bevételkiesést okoz. Ebből több pénzt lehetett volna fordítani útfelújításra, kátyúzásra – jegyezte meg a képviselő. Az Orbán-kormány a közösségi közlekedés állami támogatását is megvonta a nagyvárosoktól – Miskolctól félmilliárd forintot –, miközben járatsűrítésre kötelezi. A járvány gazdasági hatásai, a kormány elvonásai és a védekezés kiadásai szakértői számítások szerint Miskolcnak mintegy 7 milliárd forint költséget okoznak, amit a kormány még tetéz a nagyvárosok vízszolgáltatást végző cégeire kivetett adó emelésével, ami Miskolcot is negatívan érinti.

Az MSZP képviselője felszólította a kormányt, vonja vissza ezt a törvénymódosítást, és tegyen le arról, hogy az önkormányzati bevételek ellentételezése nélkül mentességet adjon a gazdasági társaságoknak az iparűzési adó befizetése alól, ahogy a további, a városok bevételeit csökkentő lépéseiről is.

Kép
Varga László, az MSZP országgyűlési képviselője: a magyar kormány sokszor az önkormányzatok rovására hoz döntéseket

Orbán Viktor a képviselő egyik felvetésére sem reagált, a kormány önkormányzatokat sújtó intézkedéseit megkerülve általánosságban beszélt a kormány adóemelést kerülő politikájáról, a munkavállalók, vállalkozások támogatásáról. A válasz második részében a Varga által nem említett miskolci beruházásokra hivatkozott, amelyek egyikét sem fenyegeti veszély.

Varga László válaszában aláhúzta, a kormányzati elvonások a város működőképességét, és több, az önkormányzat által finanszírozott beruházás megvalósítását veszélyeztetik. Hozzátette azt is, a járvány okozta gazdasági válsághelyzetben maguk a vízközmű cégek szövetsége kérte az adó megszüntetését, hogy talpon tudjanak maradni.

Orbán Viktor viszontválaszában arra hivatkozva utasította vissza a közműadó emelésének elhalasztását, hogy a kormány szándéka az, hogy az igazságosság nevében 1 liter víz minden településen ugyanannyiba kerüljön.

Ez is érdekelhet

nosztalgia villamos
Igazi ritkaságok tűnnek fel Miskolcon csütörtökön
Miskolc
Időutazás Miskolcon? Csütörtökön ez is lehetséges!
Képgaléria
Vízi Lászlóné születésnapi köszöntése
Születésnapi partin köszöntötték a kilencven éves Borika nénit
Miskolc
Családja és barátai körében ünnepelte 90. születésnapját Vízi Lászlóné Borika néni feldíszített otthonában. A népes vendégsereghez csatlakozott stábunk is, ahol azt is megtudtuk, hogy mi a hosszú élet titka.
Ülésezett Miskolc közgyűlése
Rendkívüli ülést tart Miskolc közgyűlése
Miskolc
A polgármesteri és alpolgármesteri illetmények, a MIKOM-mal fennálló bérleti szerződés módosítása, valamint a Sportcentrummal létrejött közfeladat-ellátási megállapodás megújítása is szerepel a csütörtöki rendkívüli közgyűlés napirendi pontjai között.
vandál lillafüredi Szikla objektum. Forrás: rendőrség
Vandál a híres lillafüredi objektumban: őt keresi a rendőrség - videó!
MiskolcBűnügy
A miskolci rendőrök ismeretlen tettes azonosításához kérik az állampolgárok segítségét.