Ugrás a tartalomra

A biológiai szúnyoggyérítést részesítik előnyben Miskolcon

Létrehozva
Akár tíz-tizenhárom alkalommal is szükség lehet szúnyogirtásra a városban, de a lakók is sokat tehetnek a szúnyogmentességért.
Kép
Képünk illusztráció. Fotó: MTI, Vajda János

Megkezdődött a biológiai szúnyoggyérítés Miskolcon. A szúnyoginvázió nem csak kellemetlen, de komoly egészségügyi kockázatokat is rejt – ezek az apró rovarok ugyanis veszélyes kórokozók hordozói lehetnek. A védekezés kulcsa a megelőzés. A szúnyoglárvák még a kifejlődésük előtt célzott biológiai módszerekkel irthatók, anélkül hogy a környezet sérülne. 

A Városgazda Miskolcon csaknem 240 hektár szúnyog-tenyésző helyet – álló, vagy folyó vizet - tart nyilván. Például a juhdöglő völgyi tó, illetve az egyetemvárosi tó, vagy a patakok, a Szinva, a Pece, illetve akár a Hejőnek a különböző szakaszai.

A Miskolc közigazgatási területén nyilvántartott, szúnyoggal fertőzött területeket április végén mérték fel. Kimutatták a lárvák jelenlétét, számuk pedig folyamatos növekedést mutatott, ezért május 2-án és 3-án indokolt volt az első beavatkozás biológiai védekezés formájában. Összesen 10-13 ilyen alkalomra is szükség lehet az időjárás függvényében. 

Kép
Képünk illusztráció. Fotó: Juhász Ákos

– A szúnyoggyérítés a városban többféle módon történik. A városüzemeltetési szempontok szerint a környezetre veszélytelen biológiai irtást részesítjük előnyben, amely kizárólag a fejlődő egyedeket, a csípőszúnyoglárvákat célozza. Egy nőstényszúnyog kétszáz-háromszáz petét is lerak egy szaporodási időszakban – mondta Csordás László, a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. ügyvezetője. 

– Közel 50 szúnyogfajt tartanak nyilván Magyarországon, amelyek között különösen veszélyes inváziós fajok is vannak. Ezek megtalálhatók Miskolcon is. A szúnyogok betegségeket terjeszthetnek, ezért a gyérítésük az egyik legfontosabb feladata a Miskolci Városgazdának. Továbbá javasoljuk a városlakóknak, hogy mindenki a saját otthonában takarja le, vagy rendszeresen ürítse ki azokat a vízgyűjtő edényeket, ahol a szúnyog ki tud fejlődni. A védekezés csak úgy lehet hatékony, hogyha közterületen és magánterületen egyaránt elvégezzük – hangsúlyozta. 

Kép

Hozzátette, hogy a kémiai védekezést akkor vetik be, hogyha kedvezőtlenek az időjárási körülmények, azaz sokat esik az eső és nagyon meleg van. A kémiai irtószereket terepjárókra felszerelt tartályokból juttatják ki. A Városgazda mellett a katasztrófavédelem is végez szúnyogirtást a városon kívül. 

Címkék

Ez is érdekelhet

DVTK Fotó: DVTK
Megvan, hogy miként juthat az MK döntőbe a DVTK
MiskolcSport
A DVTK ellenfelet kapott a Magyar Kupában. Kiderült, hogy kiken keresztül juthat el a fináléba a DVTK.
Képgaléria
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Kopátsy Sándor Klubban
MI-startupok finanszírozására indít tőkealapokat a kormány
MiskolcBelföldVilágGazdaságBorsod-Abaúj-Zemplén
A források elsősorban kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységeket finanszíroznak majd, különös figyelmet fordítva a mesterséges intelligencia fejlesztésére és gyakorlati alkalmazására – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Népkerti Vigadóban, ahol a BOKIK által életre hívott Kopátsy Klub következő ülését tartották csütörtökön.
Minap.hu app: harmadszor is nyereményt hirdettünk
Miskolc
A 100 ezer forint értékű Végállomás Bistro & Wine utalványt csütörtökön vette át a szerencsés nyertes.
Képgaléria
A FUX Zrt. ünnepélyes csarnok átadója
Már zakatol a gyártósor a Fux új üzemcsarnokában
MiskolcGazdaság
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki átadó eseményen úgy fogalmazott a cég Besenyői úti telephelyén, hogy kis cégből több mint három évtized alatt egy „erősen növekvő” középvállalkozássá vált a Fux, ami versenyképes külföldön is.