Ugrás a tartalomra

Különleges művet komponált Nagy Nándor az Ars Sacra zárógálájára

Létrehozva
Filmes, popos és klasszikus zenei elemeket ötvöz a Miskolci Nemzeti Színház zeneszerzője a fesztivál ősbemutatóján.
Kép
interju_nagy_nandorral_20250912-ot_08.jpg
Fotók: Osztie Tibor

Ősbemutatóval lepi meg a hallgatóságot a III. Miskolci Ars Sacra Fesztivál a zárógáláján, amelyet szeptember 21-án, vasárnap 17 órakor rendeznek a Művészetek Házában. Nagy Nándor, a Miskolci Nemzeti Színház komponistája alkotását, az Aeterna Caeli Gloriát a Miskolci Szimfonikus Zenekar adja elő. Szólisták: Szajkó Anita (szoprán), Hircsu Angelika (mezzoszoprán), Kovács Gábor (tenor), Kolozsi Balázs (basszus). 

- Valami különlegeset szerettem volna a közönség elé tárni. Alapvetően azt gondoltam kihívásnak, hogy hogyan tudom ötvözni az egymástól eléggé távol álló hollywoodi filmzenés, popos elemeket a klasszikus kantáta és oratórium műfajával – nyilatkozta szerkesztőségünknek Nagy Nándor. - Kicsit küzdelmesen indult az alkotói folyamat. Először írtam egy filmzene jellegű bevezetőt, ami a fő téma lett. Aztán elindult a vokális rész, ami pedig egy barokk, vagy bécsi klasszikus énekgyakorlatra emlékeztetett. 

Kép
Nagy Nándor a Desszertemben

Elárulta, hogy végül hasonló stílusban írta meg a vokálist részt is, mint a zenei bevezetőt, a szonáta forma elemeit felhasználva. Mindez latin nyelvű szövegre íródott, ami régen a szentmisék nyelve volt és így is kapcsolódik a szakrális művészetekhez. Az első változat csak szimfonikus zenekarra készült, amit aztán négy – szoprán, mezzoszoprán, tenor, basszus - szólóénekessel bővített. 

- A latin nyelvű szöveget viszonylag sokáig kerestem. Végül megtaláltam az Aeterna Caeli Gloriát, ami azt jelenti, hogy „Égnek Örökös Glória” és Isten dicsőítéséről szól. Még nem igazán használták fel sokan ezt a dallamot, csak egy gregorián énekben fedeztem fel. Viszont egyetlen olyan feldolgozása sincs, ami ismert lett – fejtette ki. 

Hozzátette, hogy maga a III. Miskolci Ars Sacra Fesztivál is motiválta, hogy ezáltal adjon valamit a városnak és művelődésre inspirálja a miskolciakat. Két éve, ugyancsak felkérésre szintén Nagy Nándor komponálta a fesztivál szignálját, amely rendkívül népszerű lett, sokan énekelték. 

Kép
Nagy Nándor Desszertemben, Ars Sacra

- Ez az alkotási folyamat most más volt, mint egyébként. Sokkal több időm jutott rá és nagyobb szabadságom lehetett, mint egy színházi felkérés esetében, amikor határidőre dolgozom és kifejezetten egy előadásra írom a zenét. Egész nyáron kísérleteztem. Majdnem száznyolcvan verzió készült csak a kezdő témából. Végül a legelsőhöz tértem vissza, ami a kezdeti sugallatom volt – osztotta meg a komponista. 

Elmondta, hogy a próbafolyamat jól alakul, az énekesek lelkesek, tetszik nekik a mű. Örömmel tölti el, hogy a közönség terv szerint a fesztivál kiemelt alkalmán, a zárógálán hallhatja először alkotását. Szeretné, hogyha később többször is elhangozhatna más helyszíneken. Emellett hangfelvétel is készülhetne róla, de mindez még a jövő zenéje. 

Ez is érdekelhet

Gyermeknapi élménykavalkád a Szeleta Parkban
MiskolcSzabadidőKörnyezet
Ugrálóvár, arcfestés, íjászat és természetismereti programok is színesítik azt a különleges gyermeknapi rendezvényt, amelyet május 31-én rendeznek meg a miskolci Szeleta Parkban. Az esemény a Velkey László Gyermekegészségügyi Központ fennállásának 50. évfordulóját is ünnepli.
Sztárvendéggel koncerteznek
MiskolcKultúraSzabadidő
Ünnepi koncertre készül a JazzInside Band. A formáció május 28-án a Nyilas Misi Közösségi Ház udvarán ad jubileumi estet, amelyen sztárvendégként Urbán Orsi jazzénekesnő is színpadra lép.
Újrafestik az útburkolati jeleket Miskolcon
Miskolc
Csütörtökön kezdődik a munka.
Virágokkal szépítették a Népkertet
MiskolcKörnyezetBulvár
„Virágültetés a Népkertben – Közösségi Összefogás a Zöldebb Városért” címmel rendezett virágültetési közösségi programot a Délidő Étterem, a Népkerti Vigadó és a Vörösmarty Mihály Katolikus Általános Iskola és Óvoda szerdán, hogy megszépítsék Miskolc szívét.