Ugrás a tartalomra

Fáztál Miskolcon? Volt már ennél hidegebb!

Létrehozva
Január 9-én, péntek reggel -16 fokot mutattak a hőmérők Miskolcon. De volt már ennél sokkal hidegebb.
Kép
Mihalik Krisztina - Miskolci téli fotók
Havas Miskolc - és nagyon hideg van. Fotó: Mihalik Krisztina

Ha a mostani mínuszok vagy a hideghullám kerül szóba, érdekes visszatekinteni, milyen hőmérsékleti rekordokat jegyeztek Miskolcon és környékén.

A valaha mért leghidegebb

Az országos abszolút hidegrekord Magyarországon Miskolc-Görömbölytapolcához kötődik: -35 fokot mértek 1940. február 16-án ebben a térségben.

Ez nemcsak helyi érdekesség: ez a valaha hivatalosan regisztrált legalacsonyabb hőmérséklet az egész országban.

Bár egyes mikroklímás helyeken, például a Bükk-fennsíkon lévő medencékben 2021-ben -35,5 fokot is mértek, ezek nem számítanak hivatalos rekordnak, mert speciális mikroklíma-helyszínen történtek, és a mérések csak pár éve zajlanak.

Preview Image
Téli hangulat a belvárosban. Mocsári László galériája.

Mit jelent ez Miskolc számára?

Miskolc éghajlata úgynevezett kontinentális, így a téli hideg, különösen a völgyekben és medencékben gyakran kiugró lehet. A régi mérések szerint a 20. század első felében voltak olyan kemény telek, például 1939-1940-ben, amikor hosszabb ideig tartó, extrém alacsony hőmérsékleteket regisztráltak.

Az 1940-es rekord idejében a város lakói arról számoltak be, hogy a hideg hatással volt a mindennapi életre. A patakok befagytak, a közlekedés nehezebb volt, és a hőmérséklet gyakorlatilag személyre szabott kabátot igényelt még nappal is.

A Bükk térségében a speciális mikroklíma miatt a hőmérséklet akár mélyebbre is süllyedhet, mint a síkvidéki mérőhelyeken, de ezek a mérések még nem részei a hivatalos rekordlistának.

Preview Image
Gyönyörű a havas Miskolc!

Jön a sarkvidéki hideg

A lillafüredi vízesésnél hatalmas jégcsapok lógnak. A Hámori-tó befagyott.

Van, ahol -15, de akár -20 fok is lehet a hétvégén az időjárás előrejelzések szerint.

Címkék

Ez is érdekelhet

Exkluzív interjú a MayTree-vel_BNR
Exkluzív interjú a MayTree-vel - Különleges ízek, ritmusok és dallamok Miskolcon
MiskolcVilágKultúraÉletmódGasztroEgészségSzabadidőBulvárCelebhírek
Dél-Korea ízeit, zenéjét és hangulatát csempészték be pénteken a Miskolci Egyetem falai közé, ahol exkluzív interjút készítettünk a világhírű MayTree dél-koreai a cappella formáció tagjaival.
Képgaléria
szivárvány Miskolc_Roppantó Krisztián
Dupla szivárvány ragyogott Miskolc felett – szombaton is jöhet az égi csoda
MiskolcBelföldBorsod-Abaúj-Zemplén
Szivárványos hétvége? Szombaton is feltűnhet az égi látványosság, mutatjuk az időjárás előrejelzést.
Halálig tartó egészséges élet
MiskolcSportSzabadidő
Az évek óta sikeres Avasi Kvaterka programsorozat megálmodói most más területen is szeretnének közösséget szervezni. Szombaton várják Miskolcot az Avasi kilátónál egy igazán aktív programra.
Képregényekkel és játékokkal lepték meg a kórház kis betegeit
MiskolcEgészségSzabadidő
Több mint 350 ezer forint értékű könyvet, képregényt és játékot adtak át a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Gyermekegészségügyi Központjának pénteken. Az adományok a május végén megrendezett első MiskolCON Képregény- és Geekfesztivál jótékonysági gyűjtéséből származnak.