Ugrás a tartalomra

Halloweenra készülve: A tökfaragás fortélyai

Létrehozva
Miskolcon az Avalon Park évek óta rendez Halloween alkalmából tematikus napokat. A Miskolc Televízió Híradójának a tökfaragás fortélyait mutatták be.
Kép
Fotók: Horváth Csongor

A Halloween az egyik legnépszerűbb ünnep az Egyesült Államokban. Ilyenkor az emberek jelmezt öltenek, tököt faragnak, a gyerekek pedig a környéküket járva cukorkát gyűjtenek. A szokások mára egyre több országban elterjedtek, így Magyarországon is elkezdték ünnepelni a Halloweent. A töklámpás a Halloween elengedhetetlen kelléke. Az angolszász országokban ilyenkor szinte minden házat világító lámpásokkal dekorálnak és itthon is egyre népszerűbb a tökfaragás.

Kép

„Egy akkora kört kell itt csinálnotok, hogy majd a kezetek beleférjen, hogy ugye a belsejét ki tudjuk venni. Hogy ha kivettük teljesen a belsejét, akkor utána fogjuk filccel megrajzolni az arcát” – magyarázza a tökfaragás lépéseit a gyerekeknek az Avalon Park animátora. Először a tetejét kell levágni, hogy a belsejét ki lehessen szedni, majd jöhet a kreativitás, az arc kialakítása.

A töklámpás története Írországban kezdődött Fukar Jack legendájával, aki átverte az ördögöt. Majd az emberek ijesztő arcokat faragtak először karórépára, majd tökre és az ablakokba, ajtókba tették, hogy elijesszék Fukar Jack és a vándorló gonoszok szellemét.

Az arc megrajzolása után jöhet a kivágás. Az Avalon Parkban minden évben nagyszabású Halloween napokat tartanak, ahol idén is rendeznek tökfaragó versenyt.

- Minden évben nagy népszerűségnek szokott örvendeni ez a program. A családok gyakran együtt faragják a tököt, de akár egyedül, önállóan a gyerkőcök is. Az animátoraink folyamatos segítséget biztosítanak az itt tartózkodásuk alatt – nyilatkozta a Miskolc Televíziónak Farkas Enikő, az Avalon Park kreatív animátora.

Kép

November 30-án pedig töklámpás felvonulást tartanak az Avalonban, ahol az aznap elkészült lámpásokkal vonulnak végig a parkon a vendégek.

Ez is érdekelhet

Gyerekként ő is vonattal utazott a Balatonhoz
SzabadidőMiskolcVilág
Nyári élményeiről mesélt Bánhidi Lilla, aki Miskolcon töltötte gyerekkorát, majd felnőttként elköltözött, később pedig megírta a Sorsod Borsodot. A könyv Margó-díjat nyert, ami minden évben a legjobb első prózakötetes szerzőnek jár.
Meseszerű élményben volt része
SzabadidőMiskolcVilágKultúra
Molnár Judit, miskolci származású operaénekessel készítettünk interjút arról, hogyan nyaralt gyerekkorában. Arról is beszélt, hogy nagymamája éppen abban az épületben él most, ahol ő nyaralt.
Lányi Lala szerint a világ bármely pontjára eljuthat a magyar Depeche Mode Special Tribute
SzabadidőMiskolcBelföldVilágKultúra
Berlin, Franciaország, Olaszország – és talán egyszer a tengerentúl. Alig egy év alatt nemzetközi érdeklődést váltott ki a 101 Hang, az a különleges magyar produkció, amely a Depeche Mode dalait értelmezi újra szimfonikus zenekarral, férfikarral és népszerű hazai előadókkal. A decemberi, Budapesten tartandó koncertjük kapcsán a vidéki rajongókról sem feledkeznek meg a szervezők.
Több mint 60 állatfajra veszélyesek Magyarországon az elhagyott horgászeszközök
SzabadidőBelföldTudományKörnyezet
Magyarországon legalább 64 állatfajt fenyeget a járulékos fogásnak nevezett jelenség, amikor olyan állatból lesz zsákmány, amely nem célpontja a horgászatnak.