Újévi fogadalmat tenni szinte már közhely. Sokan eleve úgy állnak hozzá, hogy értelmetlen, mert úgysem lehet betartani. Mégis komoly megújuláshoz vezethet, ha nem adjuk fel, amihez most pszichológus adott néhány támpontot.
- Az évfordulók arra emlékeztetnek bennünket, hogy be vagyunk szorítva az idő fogságába. Ez mindenképpen szembesít az elmúlással – mondta Pócsi Orsolya klinikai szakpszichológus. – Az ember általában minden évzárás és évkezdés alkalmával rátekint az elmúlt időszakára, és felül akarja múlni önmagát. Szeretne többé válni, és a rossz szokásait, viselkedésmintázatait felülírni, meghaladni. Ezért vannak az újévi fogadalmak, amelyek már kisgyermekkortól beépültek a szocializációs mintáinkba, mint az évet lezáró ünnepkörhöz tartozó kellék. Holott fogadalmat bármikor, az év bármely napján lehet tenni.
Két hónap alatt beépül
A fogadalmak általában valamilyen káros szokás elhagyására, életmódváltásra irányulnak.
- A klienseim körében kevésbé, viszont ismerősök között sokan fogadkoznak, illetve látjuk, hogy a szolgáltatások is tudnak az újévi fogadalmakra építeni. Régen átment a köztudatba, hogyha 21 nap alatt csinálunk valamit, az szokásunkká válik. Ezt a kutatások mostanra átírták 66 napra, azaz kicsit több mint két hónap alatt épülnek be az új gyakorlatok a szokásrendünkbe. Lényeges, hogy a fogadalmainkat belső elhatározásból tegyük meg, ne pedig külső kényszer hatására. Érdemes mérlegelni, hogy azok hogyan építhetők be a hétköznapjainkba. Nagyon fontos, hogy egyszerre egy életterülettel kezdjük a változtatást, és azt is bontsuk le kis lépésekre, valamint szabjunk meg időkeretet. Például nagyon sokan szeretnének fogyni. Azt is úgy érdemes, hogy havonta egy kilót tervezünk be, mert az reális cél lehet. A sikereket pedig megünnepelhetjük. A buktatókra is jó, ha felkészülünk, hiszen jellemző, hogy visszarendeződünk a kényelmesbe – vetítette előre a szakember.
Egyedül nehezebb
A támogató társak jelenléte különösen motiváló lehet, amikor erőfeszítéseket teszünk.
- Segítő, hogyha a folyamatban társakra találunk, akik bátorítanak bennünket, és a pozitívumokra figyelnek, dicsérnek. Ez akár egy pszichológus is lehet. Sőt, választhatunk magunknak olyan példaképet is, aki az általunk kitűzött célban sokáig jutott. Ez erősíthet bennünket abban, hogy megvalósítható, amit kitaláltunk, ha erőfeszítést teszünk érte. Elhatározhatjuk, hogy leutánozzuk, vagy akár meghaladjuk a példaképet. Személy szerint én idén azt döntöttem el, hogy többet fogok rendszeresen sétálni, hogy megőrizzem az egészségemet. Az egyik barátnőmet és a lányomat is bevontam ebbe – árulta el Pócsi Orsolya.
A megtett út is öröm
Egyedül a belső motiváció és egy magasztosabb cél segíthet át a visszaeséseken.
- Azt veszem észre, hogy sok embernek nincsenek se rövid, se közép-, se hosszú távú céljai. Viszont azok, akinek vannak magasztosabb céljai, amelyek előrevisznek, ők tudnak érte tenni is. Amennyiben megtaláljuk azt a belső motivációt, ami miatt elhatározást tettünk és azt, hogy ez milyen értékeinkhez igazodik, akkor sikert érhetünk el. Mégis azért nehéz ez, mert fáradságos munkával lehet csak elérni bármilyen fejlődést. Korunk tünete, hogy az esetleges szenvedést meg akarjuk spórolni. Továbbá nagyon gyorsan akarunk sikert elérni. Azonban az önmagunk legyőzéséhez kapcsolódó örömöt már az út során is megtapasztalhatjuk – summázta a klinikai szakpszichológus.
Kevesen hisznek az újévi fogadalomban, de a fogyással még azok is megpróbálkoznak, akik amúgy nem szoktak fogadalmat tenni - derül ki a Miskolc Televízió körkérdéséből.
A televíziónak nyilatkozó miskolciak hasonlóan vélekednek az újévi fogadalmakról, mint az emberek nagy része, de hogy ez pontosan mit jelent, azt ők maguk mondták el. Stábunk tagjai a városközpontban tettek egy kört az utcán. Arról faggatták a járókelőket, mennyire jellemző, hogy így az év elején megfogadnának valamit, illetve hisznek-e egyáltalán az újévi fogadalmakban, és mi a tapasztalatuk ezek megvalósulásáról. Mindeközben magukba szívták az évkezdet megszokott, de mégis sajátosan miskolci atmoszféráját a belvárosban.
Egy hölgy és egy úr is megosztotta kollégáinkkal vélekedéseit, sikereit és kudarcait a témáról:
- Nem szoktam tenni újévi fogadalmat, és nem is hiszek bennük, mert úgysem tartjuk be őket. Korábban előfordult már olyan, hogy megfogadtam valamit, amit be is tartottam, de azt nem szeretném elárulni, hogy pontosan mivel kapcsolatban – mondta Kerekes-Hajdu Hajnalka.
- Nem nagyon szoktam újévi fogadalmakat tenni, de jó kérdés, hogy miért nem. Talán mert úgysem tartanám be szerintem. Azt nem tudnám megmondani, hogy más emberek miért tesznek újévi fogadalmat. Legutoljára én azt fogadtam meg, hogy lefogyok, de sajnos még nem sikerült. Idén újra megpróbálom, és remélem, hogy sikerül valamennyit leadnom, mert jóval korábban már volt rá példa – fejtette ki Dőri-Szabó Frigyes.