Ugrás a tartalomra

Tíz festési technika

Létrehozva
Ha eddig kérdéses volt, hogy milyen díszítése lesz a húsvéti tojásnak, akkor segítünk. Íme tízféle tojásfestési technika.
Kép
himes_tojas_festes_pixabay_26.jpg
Illusztráció. Forrás: Pixabay

A hímes tojás díszítésének rengeteg hagyományos és modernebb módja van. Íme a leggyakoribb technikák, a nevükkel és rövid magyarázattal.

  • Karcolásos (karcolt tojás): a tojást először egyszínűre festik, majd egy éles eszközzel (tű, kés) belekarcolják a mintát.
  • Levélrátétes festés (berzselés): ez egy nagyon látványos, természetes módszer. Apró leveleket, virágokat tesznek a tojásra, majd harisnyával rögzítik és festőlébe teszik.
  • Festett (szabadkézi) tojás: egyszerűbb, de kreatív technika. Ecsettel, festékkel közvetlenül ráfestik a mintákat a tojáshéjra.
  • Rátétes (applikált): különböző anyagokat ragasztanak a tojásra (textil, csipke, gyöngy, papír).
  • Savmaratásos: a tojást befestik, majd savval (pl. ecettel) visszamaratják a mintát.
  • Batikolás: viaszba mártás. A tojást többször viaszba és festékbe mártják. Réteges, színes minták jönnek létre.
  • Drótozott tojás: vékony dróttal tekerik körbe és alakítanak ki mintákat.
  • Patkolt tojás: ez egy különleges magyar népművészeti ág. Apró fém díszeket (pl. „patkókat”) rögzítenek a tojáshéjra. Rendkívüli precizitást igényel.
  • Márványozás: a festék felületén olajjal vagy más anyaggal mintát hoznak létre, majd ebbe mártják a tojást. Márványos, véletlenszerű minták keletkeznek.

És az írókázás

Írókázás, más néven viaszos tojásírás. Ez egy hagyományos népi díszítési módszer, ahol forró viasszal rajzolják meg a mintát a tojáson, majd festik – a viasz pedig megvédi az alatta lévő felületet, így kirajzolódik a minta. Zs. Ujvári Mária gömöri hímes tojásfestő, népi iparművész mesélt nekünk a technikáról:

– Több mint harminc éve foglalkozom tojásdíszítéssel. A forró méhviaszt egy egyszerű fogvájó segítségével viszem fel a tojáshéj felületére. Ez adja ennek a módszernek a különlegességét. Hárskúti Imrénétől, Erzsike nénitől tanultam ezt a technikát. Ő Ragályon élt és 1990-ben találkoztam vele először, amikor a Gömöri Múzeumban tojásdíszítő foglalkozást tartott. Gyufaszállal dolgozott, és lenyűgöző volt látni, milyen szépen tudja díszíteni a hímes tojásait. A folyamat lényege, hogy a viaszt felvisszük a tojás felületére, majd ezt követi a festés. Előtte azonban fontos előkészíteni a tojást, például ecetes ronggyal áttörölni a felületét, mert a kezünkről zsíros anyag kerülhet rá, és az megakadályozhatja, hogy a festék egyenletesen befogja. Ahol ugyanis a viasz érintkezik a héjjal, ott a festék nem fogja be a tojást, így rajzolódik ki a minta. Ez azonban azt is jelenti, hogy nincs javítási lehetőség. Amikor a tojás a festés után megszáradt, még tovább lehet dolgozni vele. A viaszt leolvasztom róla, és ahol az korábban rajta volt, ott a tojáshéj eredeti színe marad meg. Ehhez újra melegíteni kell a tojást. Nagyon fontos, hogy ilyenkor a tojás hasán fogjuk meg, mert ha a lyukat befogjuk, a tojás akár szét is durranhat. Amikor a viasz újra megolvad és gyöngyözni kezd a felületen, egy laza mozdulattal letörlöm – árulta el Zs. Ujvári Mária.

Ez is érdekelhet

Sátorbontás és tavaszi karbantartás a Selyemréti Strandfürdőben
Szabadidő
A medencék visszatöltését várhatóan a jövő hét közepén kezdik meg.
Húsvéti Kavalkád a Szent István téren
SzabadidőMiskolc
Színes, egész napos programokkal várják a családokat húsvétvasárnap a miskolci Szent István téren. A Húsvéti Kavalkád Miskolcon keretében koncertek, gyermekműsorok és kézműves foglalkozások is helyet kapnak.
Oscar-eső Miskolcon: díjnyertes filmek az Uránia Art Moziban
SzabadidőMiskolcVilágKultúra
A CINE-MIS Nonprofit Kft. által üzemeltetett Művészetek Háza Uránia Art Mozitermében március 19. és 25. között különleges válogatást láthat a közönség az Egyesült Államok legrangosabb filmes eseményének, a március 16-án megrendezett 98. Oscar-gálának jelölt alkotásaiból.
Bevetik a nehézágyút
Szabadidő
Reményeik szerint nyáron a teraszon is lesznek programok a Helynekemben. Víg György programszervezővel beszélgettünk a közelgő koncertekről is.