Hamarosan újra megnyithat a Tündérkert
A kert zöldfelületének gondozására, a közösségi tér fenntartására és működtetésére, üzemeltetésére irányuló közfeladatokat – határozatlan ideig – a WOW Park Nonprofit Kft. látja el, erről döntött a közgyűlés keddi, rendkívüli ülésén. Így az önkormányzat – tulajdonosként – továbbra is közvetlen ráhatással lehet a területen megvalósítani kívánt beruházásokra és a megfelelő üzemeltetésre, emellett a forrást védő jogszabályok maradéktalan érvényesülése is biztosítható.
Tóth-Szántai József polgármester is emlékeztetett rá az ülésen: lassan 4 éve, hogy bezárt a Tündérkert, ami különlegessé tette a várost, rengeteg turistát vonzott.
– Most azonban sikerült megtalálni azt a jogi megoldást, ami lehetővé teszi, hogy hamarosan megnyisson a Tündérkert. A megszokott színvonalon működhet ismét – jelentette be a városvezető.
Komoly a szándék
A kérdésről tartott közgyűlési vita során abban megegyeztek a városatyák, hogy Miskolcnak szüksége van a Tündérkertre, ami nem csupán a miskolciak, de a turisták körében is rendkívül népszerű volt. Az ellenzéki képviselők részéről – a támogatás kinyilvánítása mellett – elhangzottak javaslatok is, miben lehet javítani: ilyen például a parkolási helyzet. Az MSZP frakcióvezetője, Simon Gábor ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a korábbi bérlő mostantól ingyen kapja meg a területet, ezért szeretnék látni a szerződést, hogy mire vállal kötelezettséget.
A Fidesz részéről Hojnyák Dávid önkormányzati képviselő azt hangsúlyozta, hogy meglátása szerint jogi és tartalmi szempontból is megfelelő a most a közgyűlés elé terjesztett javaslat.
– A miskolciak lesznek a nyertesei – emelte ki.
Szólt arról is, hogy a vár fejlesztése „biztosan halad”, a városvezetés bízik abban, hogy mihamarabb elkészülnek a rekonstrukcióval. Hozzátette: a vár környezetének rendbetétele is kiemelt jelentőségű, hiszen véleményük szerint sincs olyan állapotban jelenleg, hogy nagyobb tömeget fogadni tudjon. Szükség van infrastrukturális fejlesztésekre és szolgáltatásokra. És érdemes lenne átgondolni a Lovagi Tornák Terének funkcióit is.
Czinkné Sztán Anikó (Fidesz) emlékeztetett: kertészeti kivitelezőként részt vett a Tündérkert kialakításában, így pontos rálátása volt az elmúlt évek történéseire. Hangsúlyozta: az elkészült szakvélemények megállapították, hogy a Tündérkert közönsége semmilyen mértékben nem szennyezi a terület alatt található karsztvízforrásokat.
Tóth-Szántai József polgármester a vita lezárásaként elmondta: tavaly november környékén egyeztetett először a Tündérkertet üzemeltető vállalkozóval, hogy kitalálják azt, hogyan tudják még az idei nyáron újraindítani.
– Én arra adtam neki kezet, hogy megpróbálom ezt az ügyet megoldani, ő pedig arra adott kezet, hogy meg fogja nyitni. Én teljesítettem az ígéretemet, innentől kezdve ő következik. A vele való múlt heti beszélgetés meggyőzött arról, hogy a szándékai komolyak. Azt pedig nem kell bizonygatni a miskolciaknak, hogy milyen szintű attrakciót fog ebből létrehozni – fogalmazott a városvezető.
Az előterjesztést egyhangúlag elfogadta a közgyűlés.
Tervek a jövőre
A rendkívüli ülésen terítékre került a város 2025-29. közötti időszakra vonatkozó gazdasági programja is. Ez törvényi kötelezettség a települések számára, ugyanakkor – mint azt Radomszki Levente kabinetvezető az előterjesztés ismertetésekor is hangsúlyozta – a dokumentum azt is meghatározza, milyen elképzeléseik vannak a jövőre nézve. Hozzátette: alapvetően épít a Bükk városa programban megfogalmazottakra.
– Arról szól, hogy milyen várost hagyunk a következő generációkra – fogalmazott.
A napirend fölötti vitában ellenzéki részről elsősorban amiatt érte kritika a város vezetését, hogy későn, hétfő délután 4 óra körül kapták csak meg a fontos javaslatot. Felmerültek részükről plagizálás miatti kritikák is. Ugyanakkor támogatható célkitűzéseket is találtak a programban: Mokrai Mihály (DK-LMP) a városi energetikai cég létrehozását emelte ki, míg Szopkó Tibor (független) a DAM és az Inpark tervezett fejlesztését. Kérte a városvezetést, hogy dolgozzanak a szükséges források előteremtésén. A Mi Hazánk önkormányzati képviselője, Pakusza Zoltán pedig a közbiztonság további erősítését kérte.
A KDNP frakcióvezetője, Molnár Péter „reálisnak” nevezte a most előterjesztett gazdaságfejlesztési programot, ami valóban megvalósítható elemeket tartalmaz. Szécsényi Marianna (Fidesz) szerint ez a gazdasági program „fordulópontot” hozhat Miskolc életébe. Bajusz Gábor (Fidesz) frakcióvezető pedig rámutatott: a program megvalósítása már meg is kezdődött az előző hónapokban, több mint harminc projektet adtak be különböző pályázatokra.
– Miskolcért dolgozni nem politikai harc, hanem egy olyan fontos feladat, amire esküt tettünk – hangsúlyozta vitát lezáró felszólalásában Tóth-Szántai József.
A konkrétumok között megemlítette, hogy Miskolc tavaly fúrási engedélyt kapott geotermiára, ami idővel azt is segítheti majd, hogy a borsodi vármegyeszékhely ne csak a miskolciakat lássa el energiával, hanem más települések számára értékesíteni is tudjunk. A DAM fejlesztése szintén komplex kérdés, állami segítségre is szükség lesz, és meg kell egyezni az ottani vállalkozókkal.