A jogász válaszol: Mi az a tartási szerződés?
A tartási szerződés egy olyan megállapodás két személy között, amelyben az egyik fél, az eltartó vállalja, hogy a másik felet az eltartottat, élete végéig gondozza, ellátja, cserébe pedig az eltartott valamilyen vagyontárgyat – leggyakrabban ingatlant – ad át az eltartónak.
A tartási szerződés szabályait a Polgári Törvénykönyv tartalmazza. A szerződés lényege, hogy az eltartó a tartásra jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátására, illetve gondozására köteles, az eltartott pedig ezért ellenértéket -általában vagyontárgyat- ad át.
A tartási szerződés kétoldalú és visszterhes jogügylet, mindkét félnek vannak jogai és kötelezettségei.
Az eltartónak a szerződés szerinti szolgáltatásokat kell nyújtania, általában a következőkről kell gondoskodnia: Az eltartott lakhatásának biztosítása, élelemmel és ruházattal való ellátás, gondozás, szükség esetén ápolás, gyógyíttatás, halál esetén illő eltemettetés.
Az eltartott fő kötelezettsége, hogy a szerződésben meghatározott vagyontárgyat (például lakást, házat, értéktárgyat) átadja az eltartónak, cserébe a tartásért.
A tartási szerződés személyes és bizalmi jellegű, vagyis, az eltartónak személyesen kell ellátnia az eltartottat, ezt nem ruházhatja át másra, de közreműködőt igénybe vehet. A felek közötti bizalom nélkül nem működik jól. A szerződés általában az eltartott életének végéig tart. A szerződés csak írásban érvényes, ügyvédi közreműködés szükséges a szerződés megkötéséhez.
A szerződés hosszú távra szól, ezért mindkét félnek érdemes alaposan átgondolni a döntést. Az eltartott elveszíti a vagyontárgy tulajdonjogát, ezért csak megbízható személyre bízza a tartását. Ha az eltartó nem teljesíti a szerződésben vállaltakat, az eltartott bírósághoz fordulhat, kérheti a szerződés módosítását vagy megszüntetését. A szerződés csak akkor érvényes, ha írásba foglalták, és mindkét fél aláírta ügyvéd jelenlétében.
A tartási szerződés hosszú távú, bizalmi megállapodás, amely mindkét fél számára előnyökkel és kockázatokkal jár. Mielőtt ilyen szerződést köt, érdemes ügyvédet felkeresve, jogi tanácsot kérni, és minden részletet alaposan átgondolni.
dr. Strassburger Gyula ügyvéd